Zabudowa balkonu - czy warto i kiedy można ją zrobić, jakie są ceny

Na osiedlach coraz więcej osób decyduje się na zabudowę balkonów. Ruch w interesie widać zwłaszcza teraz, w przededniu zimy.
  • Zabudowa balkonu

    Dobrze wykonana zabudowa balkonu służyć może przez wiele lat i idealnie wpisywać się w charakter bloku.

    Martex
  • Zabudowany balkon

    Szklana zabudowa balkonu doskonale sprawdzi się zimą, a latem z balkonu zrobi prawdziwą szklarnię. Oczywiście problem ten możemy rozwiązać montując żaluzje lub rolety.

    Copal

Co decyduje o popularności inwestycji, jaką jest zabudowa balkonu? Dla mieszkających przy ruchliwych ulicach najważniejsza będzie ochrona przed hałasem i kurzem. Zabudowa zabezpiecza też balkon i mieszkanie przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Dzięki temu nie tylko rzadziej trzeba będzie odnawiać i malować balkon, ale również odczuje się spore oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym.

Przeczytaj: Zabudowa balkonu zatrzyma hałas i zwiększy metraż mieszkania 

Dla mieszkańców parterów i pierwszych pięter zabudowa ma walor ochronny – można ją odpowiednio zabezpieczyć, aby była kolejną barierą dla potencjalnego złodzieja. Młodzi rodzice zlecają też wykonanie zabudów balkonów dla bezpieczeństwa swoich dzieci. Przez zabudowę dziecko nie tylko nie wypadnie, ale również nie zrobi sobie krzywdy, ani niczego nie zrzuci z balkonu. Dla niektórych – choć jest to kwestią gustu i wykonawstwa – ważne jest, że zabudowa poprawia estetykę budynku i elewacji. 

Zabudowa balkonu, czyli problemy do pokonania

Decydując się na zabudowę balkonu trzeba mieć świadomość, że właśnie zyskuje się dodatkowe metry powierzchni do umycia i pielęgnacji. W zależności od tego, z czego będzie wykonana zabudowa (aluminium, profile PVC, szkło, pleksi), mycie jej będzie dość czasochłonne (zwłaszcza, gdy trzeba będzie poszczególne profile rozkładać). Warto również wiedzieć, że szklana zabudowa balkonu doskonale sprawdzi się zimą, ale latem z balkonu zrobi prawdziwą szklarnię. Warto więc już na etapie projektu zainwestować w specjalne moskitiery, które latem wpuszczą do środka powietrze, a jednocześnie będą zabezpieczeniem balkonu przed owadami.

Zabudowa balkonu a wymagane pozwolenia

Kolejnym problemem jest konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń na wykonanie zabudowy balkonu. Wiele spółdzielni ma w swoich regulaminach zakazy dotyczące zabudowywania balkonów. Wiąże się to z tym, że spora część zabudów nijak ma się do kolorystyki i charakteru całego budynku, potrafi go wręcz zeszpecić. Irytuje to sąsiadów z bloku i ogólnie mieszkańców osiedla.

Ciekawy PORADNIKJak wybrać drzwi tarasowe

Żeby temu zapobiec i być jednocześnie w zgodzie z przepisami, należy sporządzić najpierw projekt zabudowy. Jeśli zlecamy jej wykonanie profesjonalnej firmie, nie musimy się o nic martwić. Firma sama przygotuje projekt i to w ramach ogólnych kosztów zlecenia. Z projektem tym należy udać się do spółdzielni mieszkaniowej bądź administracji domu, a ta przekaże projekt dalej do urzędu gminy (miasta). Urzędnicy przyjrzą mu się i go zaopiniują, na co mają 30 dni. Jeśli po tym czasie nie dotrze z urzędu żadna opinia, przyjąć można, że uzyskało się zgodę na wykonanie zabudowy. Jeśli mieszka się w budynku jednorodzinnym, obowiązek zgłoszenia projektu ciąży na samym właścicielu.

Ile kosztuje zabudowa balkonu

Osobną kwestią jest koszt zakupu i montażu zabudowy balkonu. Jej cena zależy w dużym stopniu od użytego materiału i sposobu wykonania. Tańsze są te, które wykonuje się od balustrady w górę, droższe – od podłogi balkonu po jego sufit. Ceny zależą też od liczby okien i wielkości zabudowy. Przy sześciu oknach i balkonie długości sześciu metrów, wydać trzeba będzie około 3,5 tysiąca złotych wraz z montażem (przy montażu od balustrady do sufitu). Przy montażu od podłogi do sufitu należy dodać do tego kolejny tysiąc złotych.

Praktyczne wskazówki: Balkon i taras, czyli jakich błędów unikać przy ich budowie 

Przy mniejszej liczbie okien i mniejszym balkonie ceny są proporcjonalnie niższe. Niektóre firmy wyliczają ceny swoich usług na podstawie metra kwadratowego konstrukcji. Spodziewać się należy wtedy ceny od 250 do 400 złotych brutto za metr kwadratowy z montażem. Najbardziej estetyczny, ale i najdroższy jest montaż zabudowy bezramowej. System zainstalowany jest wtedy na specjalnych prowadnicach umieszczonych w podłodze albo balustradzie balkonu. Za taką zabudowę – w stosunku do zabudowy ramowej – trzeba doliczyć nawet 30 procent ceny. 

Zabudowa to nie składowisko rupieci

Dobrze wykonana zabudowa balkonu służyć może właścicielom przez wiele lat i idealnie wpisywać się w charakter bloku czy innej nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę na utrzymywanie jej, jak i całego balkonu w czystości. Niestety, wiele zabudowanych balkonów, zamiast stać się miłą przestrzenią dla mieszkańców, staje się składem rupieci, które nie zmieściły się w piwnicy. Przez takie osoby zabudowy balkonów nadal mają wielu przeciwników. 

Masz stare okna? Zobacz: Jak zapewnić szczelność starym oknom

Autor: Katarzyna Piojda
21komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (21)

Zamiast wypisywać bzdury , należy zapoznać się z ustawami Prawo budowlane i O własności lokali.
Budowniczy, 05.10.2013, 21:14
A możesz napisać coś więcej? Co mówią przepisy?
stefan, 06.10.2013, 18:47
Ludzie wypisują bzdury o tym, że nie wolno zabudowywać balkonu!!! I że to jest samowola... NIEPRAWDA. Jeżeli zabudowujesz balkon oknami plastikowymi to tak, musisz mieć zgodę. Ale jeżeli zabudowujesz lekkim systemem aluminiowo-szklanym to nie musisz mieć pozwolenia!! Bo to nie podchodzi pod żadne prace budowlane, więc nie musisz mieć zgody. Możesz narysować odręcznie jak będzie wyglądać zabudowa (nie trzeba od architekta bo zapłacisz za to 700 zł!) i jedynie poinformować spółdzielnie, ze to robisz i tyle.
Mi robiła firma Loggia System z Krakowa ( www.loggiasystem.pl ) i pan mi narysował projekt zabudowy, zaniosłam do spółdzielni że to robię i tyle.
Ale i tak tego nie trzeba zgłaszać!
Zabudowanie balkonu a raczej montaż konstrukcji, można zaliczyć do montażu na obiekcie budowlanym urządzeń o wysokości do 3 m, chociaż i tak jest to dużą nadinterpretacją, gdyż elementy nie są montowane na obiekcie a
jedynie w przestrzeni balkonu podobnie jak np. konstrukcje
podtrzymujące skrzynki na kwiaty. Tego typu prac nie trzeba nikomu
zgłaszać [Art.29 pkt.1 ppk.5a. pppk.9 w kontekście Art.30. pkt.1.
ppk.2b Ustawy Prawo Budowlane].
Poczytajcie Prawo budowlane a nie piszcie głupot które ktoś przekazuje nie sprawdzając wcześniej!
A montaż takiej obudowy balkonu to super sprawa. W lecie odsuwam na bok okna i nie ma zaduchu. A w zimie jest super ciepło.
Pozdrawiam! I CZYTAJCIE I UCZCIE SIĘ ludzie a nie słuchajcie architektów i ludzi którzy na Waszej niewiedzy chcą zarobić!
Pozdrawiam:)
Gość Akinom, 01.12.2013, 15:11
Witam serdecznie.Mam plany zabudowy balkonu więc próbuję wszystko o tym czytać.Zainteresowała mnie Twoja opinia ponieważ wymieniłeś firmę z Krakowa która ja sam chcę nająć do tej pracy.Możesz mi napisać czy jesteś zadowolony z jakości jej wykonania?Może ktoś inny jest w stanie polecić mi sprawdzoną firmę która zajmuje się takimi usługami.
Odyn, 21.01.2014, 20:01
Jestem bardzo zadowolona - w terminie, szybko (Pan pracował w tempie błyskawicy) i przede wszystkim dokładnie! Nie pozostawił żadnych niedoróbek, tylko wszystko elegancko obrobione. P O L E C A M firmę Loggia System jak najbardziej i z czystym sumieniem :)
A co do do różnych opinii o pozwolenia o zabudowę balkonu to niedawno był artykuł w gazecie wyborczej (nie pamiętam czy w styczniu czy w grudniu 2013) odnośnie tego tematu i że nie potrzeba pozwolenia bo to jest "obudowa balkonu" (no chyba że ktoś zabudowuje oknami plastikowymi).
I jeszcze z innej "beczki".... raz moja znajoma poszła do spółdzielni pytać o pozwolenie, a pani ze spółdzielni powiedziała że inni sąsiedzi mają to lepiej żeby sobie zrobiła poza nimi (czyli poza spółdzielnią) i bez ich zgody....
No ale decyzja należy do tego kto sobie będzie robił tą zabudowę....
Pozdrawiam!
Akinom, 30.01.2014, 15:14
ja też jestem z Krakowa, pewnie wszystko zależy i od spółdzielni i od wydziału zabudowy czy lokalizacji...zamierzam zabudować balkon lekkim system aluminiowo-szklanym...jestem już na etapie wydanej decyzji ale do końca zrealizowania potrzebuję projektu inżyniera, zgody spółdzielni i wtedy mogę bez problemu zabudować bez obaw kary czy tego, że sąsiad na mnie doniesie o samowoli budowlanej.... radzę więc takie rady czytać ostrożnie i w przypadku takiej inwestycji iść do swojego urzędu po konkret....bo też przeczytałam i pomyślałam oo fajnie ale mimo tego poszłam i zapytałam i wolę mieć wszystko zgodnie z przepisami bo będę spać spokojnie :) korzystał ktoś jeszcze z tej firmy loggia, bo też myślę o niej? pozdrawiam
basia, 27.10.2014, 12:08
Zasada w zyciu jest taka, ze niedgy, ale to przenigdy nie pytaj sie urzednika czy cos wolno czy nie... etc. Jest taka przypowiesc: "Mezczyzna pyta uprzejmie urzedniczke: Pprzepraszam, czy tu wolno palic?. Urzedniczka odpowiada: nie prosze pana. Mezczyzna: ale tamci panstwo pala! Urzedniczka: Tamci panstwo nie pytali.
Kowalski, 03.03.2015, 20:59
„Zabudowa" jest to określenie dotyczące np. zabudowy miejskiej, wiejskiej, przemysłowej, osiedlowej, natomiast to określenie trudno przypisać balkonom. Zabudowa dotyczy przecież określonej przestrzeni urbanistycznej, na której posadowione są lub planowane obiekty budowlane. Balkon nie jest ani taką przestrzenią, ani obiektem budowlanym. Jest wyposażeniem budynku. Nie możemy, więc mówić o „zabudowie" gdyż jest to nieuprawnione stwierdzenie i nielogiczne, a jedynie o montażu konstrukcji.
To Ja, 15.07.2017, 21:06
Drogi panie, super sprawa dla właściciela i wszystko by było ok gdyby nie koszmarki które można zobaczyć w oknach budynków na zewnątrz. Wolna amerykanka białe, brązowe z samego szkła, z profilami plastikowymi, 4 częściowe, 2 częściowe. Co kto chce i jak kto chce. Koszmarki naprawdę. Zgoda na zabudowę balkonów wykonaną przez dewelopera budującego budynek, wszystkie takie same a dla tych co nie chcą bez zabudowy. Widziałam takie nowoczesne budynki na osiedlach. Były bardzo ładne. Uważam że to spółdzielnia powinna decydować w uzgodnieniu z lokatorem jaka ma być ta zabudowa. Dla estetyki budynku bo jak na razie to pełna dowolność i prawdziwa wiocha. Ja mam balkon niezabudowany ponieważ lubię pić kawę poranną wśród ptaków i gałęzi drzew które zaglądają mi do okien i kwiatów w oknach które mają czym oddychać. Wolała bym kupić większe mieszkanie niż zabudowywać balkon. Pozdrawiam.
Antonina, 06.09.2017, 18:30
Dziekuje serdecznie za madre porady :) Pozdrawiam Lidia
Lidia Czubara, 14.08.2019, 10:27
Dziekuje serdecznie za madre porady :) Pozdrawiam Lidia
Lidia Czubara, 14.08.2019, 10:28
Z tego co się orientuję nie można samowolnie sobie zabudować balkonu, musi być na to zgoda np. Spółdzielni, a one nie wyrażają zgody... Ja właśnie remontuję mieszkanie, pozostał mi jeszcze balkon, bo był obskurny i brzydki. Pieniędzy z kredytu, który wzięliśmy w skoku chmielewskiego zostało, więc kupiliśmy ładne doniczki, kwiaty, płytki, oraz ratanowe meble. Będzie teraz na naszym balkonie pięknie
Olga, 13.10.2013, 20:42
Racja, balkon można odnowić, pomalować profile,stawić kwiaty i będzie ładnie. Zabudowany balkon to najczęściej zbiór starych klamotów i niepotrzebnych rzeczy na które nie ma miejsca w domu. Graciarnia. Dla mnie balkon to stolik i krzesełka leżak , słońce, odpoczynek z kawą i lodami latem, kwiaty, gazeta lub książka.Czasami suszarka z praniem ale tylko kiedy mnie nie ma w domu.
Antonina, 06.09.2017, 18:39
Drzwi do mieszkania drewniane, antywłamaniowe. My web blog - biura nieruchomości opole
DL, 03.07.2019, 01:17
Witam
Wreszcie MAM ZABUDOWANY BALKON!. A szukałam bardzo długo wykonawcy, ale NIKT nie chciał się podjąć zabudowy balkonu na ostatnim piętrze I w dodatku nie mającego zadaszenia. Dopiero firma ALUMARK ze Skawiny wykonała to zlecenie. Zabudowa została zaopatrzona w dach wykonany z przeźroczystej płyty poliwęglanowej. Dzięki temu pokój przyległy do zabudowanego balkonu nie jest zaciemniony. Montażyści z ALUMARK wykonali całą zabudowę w ciągu 1 dnia. Jestem bardzo zadowolona i polecam ALUMARK - chyba nie ma lepszego wykonawcy. Po ukończeniu pracy, dowiedziałam się że są firmą o najdłuższym stażu -zabudowują balkony już 17 lat -więc nic dziwnego,że robią to po prostu DOBRZE
ZADOWOLONA, 02.12.2014, 15:35
Czy ktoś korzystał z wykonawcy w Łodzi StolarBud?
http://www.stolar-bud.pl/
Jakieś opinie?
Kamińska, 08.09.2016, 13:20
Komentarz został usunięty.
Ja w tym roku skusilam sie na taka zabudowe balkonu. Znalazlam niedaleko mnie firme Allux Zabudowy i umowilam sie na rozmowe, pomiary i wycene. Uznalam, ze cena nie jest wygorowana i obecnie juz od 3 miesiecy mam taki balkonik bezramowy. Teraz jest zsuniety, ale jak byly cieplejsze dni to maz go rozsuwal i cieszyl sie ciepelkiem :)
katarzyna29, 11.12.2016, 18:36
polecam firme zabudowabalkonu.info
www.zabudowabalkonu.info
Grzegorz janiszewski, 02.01.2017, 22:21
Tu się tylko firmy reklamują . A ceny za taką zabudowę małego balkonu masakra
Sebo, 28.04.2017, 18:28
Tu się tylko firmy reklamują . A ceny za taką zabudowę małego balkonu masakra
Sebo, 28.04.2017, 18:29
Tu się tylko firmy reklamują . A ceny za taką zabudowę małego balkonu masakra
Sebo, 28.04.2017, 18:29