Z czego są zrobione nasze drzwi?

W sklepach często spotykamy informację, że drzwi są wykonane z MDF-u lub HDF-u. Tłumaczymy, co to oznacza.
  • Drzwi powstałe z płyt MDF i HDF

    materiały prasowe
  • Drzwi powstałe z płyt MDF i HDF

    materiały prasowe

Zarówno MDF jak i HDF to materiały używane do produkcji drzwi i mebli. Są to płyty pilśniowe nowej generacji, powstające w wyniku łączenia włókien drzewnych w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu. Płyty HDF są wysoce zagęszczone, MDF średnio, co przekłada się na ich twardość.

Zobacz: Nietypowe drzwi - zamów wejście do domu według własnego projektu 

Jak wygląda proces produkowania drzwi z wykorzystaniem tych płyt?

- Do produkcji naszych drzwi używamy zarówno płyt MDF, HDF, jak i drewna. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości i dlatego pełni różne funkcje. Ramy wykonujemy z drewna lub płyt MDF, natomiast HDF-y stanowią bardzo dobry surowiec oklejający - są bardzo wytrzymałe, a ich powierzchnię można dokładnie wykończyć okleiną - wyjaśnia Adam Hucz z Invado-  Dla przykładu, rama drzwi Orso wykonana jest z płyty MDF i wypełniona „plastrem miodu" lub płytą wiórowo otworową. Całość obustronnie oklejona jest płytą HDF. Tak skonstruowane skrzydło drzwiowe pokrywane jest okleiną dekoracyjną. - W ten sposób optymalnie wykorzystujemy zalety danego materiału, uzyskując funkcjonalność i wysoką estetykę drzwi. Sprzyja temu też Technologia Invado, która polega na sklejaniu okleiny na wewnętrznej części przylgi, co zapobiega jej rozwarstwianiu i odklejaniu – wyjaśnia Hucz

Płyty nowej generacji można lakierować lub wykańczać okleinami. Nadają się też do obróbki maszynowej. Dzięki jednorodnej budowie, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie mają także strukturalnych niedoskonałości takich jak pęknięcia czy sęki.

Pamiętajmy by wybierać produkty przyjazne środowisku. Firmy oferujące wyroby drewniane i drewnopodobne, powinny mieć certyfikat FSC. Oznacza to, że drewno wykorzystywane do produkcji pochodzi z odpowiednich obszarów leśnych. 

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:


Autor: Zuza Gunia
Współpraca: Invado
0komentarzy