Wymieniamy okna - czym kierować się przy wyborze i montażu stolarki okiennej na nową

Kiedy planujemy generalny remont domu lub mieszkania, wymiana okien należy do jednej z podstawowych pozycji na remontowej liście.
  • Poprawny montaż okien

    Właściwy montaż okien powinien iść w parze z prawidłowym osadzeniem parapetu. Najlepsze efekty izolacyjności termicznej przegrody z oknem uzyskamy stosując tzw. „ciepły montaż”.

    123RF

Przy okazji wymiany stolarki okiennej pojawia się wiele pytań, dotyczących doboru okien, ich konstrukcji i montażu. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Na oknach nie warto oszczędzać

Szczególnie, jeśli zamierzamy wymienić okna w domu, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie cen stolarki. Oszczędność na starcie może kosztować nas później dwa razy więcej w czasie eksploatacji.

Dowiedz się: Kiedy należy wymienić okna

Wybierając okna, warto zwrócić się z prośbą o ofertę do kilku firm. Poza wyceną, otrzymamy również najważniejsze parametry, takie jak liczbę szyb (okno trzyszybowe będzie znacznie bardziej szczelne i "ciche", niż dwuszybowe) oraz współczynnik przenikania ciepła (symbol U, najlepiej wybierać okna ze współczynnikiem U o wartości < 1 W/(m2K). Im niższy współczynnik przenikania ciepła okna, tym wyższe oszczędność energii, a to przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania. Istotne są również: rodzaj okuć, liczba przestrzeni powietrznych zamkniętych w ramie okiennej (jest to tzw. liczba komór, które mają wpływ na izolacyjność termiczną okna). Im więcej takich komór, tym niższy jest współczynnik przenikania ciepła. Na rynku dostępne są okna z minimalną liczbą 3 i maksymalną 7 komór, z czego ta ostatnia gwarantuje, że okna należą do tych najcieplejszych. 

Natomiast okucia okienne to stalowe elementy okna, które odpowiadają za to, jak się otwiera i zamyka skrzydła. Okucia są poruszane przy pomocy klamki, która w momencie przekręcenia sprawia, że okucia odblokowują skrzydło, dzięki czemu możemy je otworzyć lub odchylić. Im lepszej jakości okucia, tym wygodniej obsługuje się okna.

Dowiedz się: Jakich błędów unikać przy wybieraniu okien

W produkowanych obecnie oknach zwykle montowane są okucia obwodowe. Ich zaletą jest to, że po zamknięciu okna mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, rozłożonych na obwodzie okna, w odstępach nie większych niż 60 cm. Dzięki temu okno się nie odkształca i jest szczelnie zamknięte.

Do wyboru mamy kilka rodzajów okuć

  • Okucia obwodowe rozwieralne, uchylno-rozwieralne lub uchylne (dzięki takim okuciom okno zamyka się szczelnie, bo po zamknięciu mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, które są rozłożone na całym obwodzie okna, stąd ich nazwa - okucia obwodowe).
  • Okucia, które umożliwiają mikrorozszczelnienie (możliwość pozostawienia niewielkiej szczeliny między ramą okna a ościeżnicą, co pozwala na mikrowentylację pomieszczenia).
  • Okucia obwodowe antywłamaniowe, które są mocniejsze oraz posiadają blokadę antywyważeniową. Należy pamiętać, że taki rodzaj okuć jest droższy od pozostałych. 

Oczywiście na cenę wpływ ma też to, czy wybierzemy okna plastikowe, czy drewniane. Okna plastikowe należą do chętniej wybieranych ze względu na swoją cenę (za jedno okno w typowym wymiarze 1165 x 1135 mm zapłacimy około 400 zł plus opłaty za montaż). Za takie samo okno drewniane zapłacimy z kolei minimum 15 proc. więcej. Warto zaznaczyć, że na cenę okien ma wpływ także ich kolor (zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i tych drewnianych). 

Jeśli nasz dom lub mieszkanie znajdują się w dosyć uciążliwym otoczeniu, np. ze względu na hałas, niski poziom bezpieczeństwa, duże nasłonecznienie, możemy wybrać okna dostosowane specjalnie do tych warunków: dźwiękoszczelne, antywłamaniowe lub z absorpcyjnymi szybami.

Na naszą prośbę pracownik firmy sprzedającej okna może wykonać dla nas dwie wyceny: najtańszą i najdroższą.

Równie ważny montaż nowych okien

Nawet najlepsze okna mogą nie spełniać swojego zadania, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Najlepiej jest więc wybierać takiego producenta, który oferuje również możliwość montażu okien. Do zadania montażysty należy: pobranie wymiarów otworów okiennych, dokładne usunięcie starych okien i oczyszczenie otworów okiennych, wstawienie nowych okien z zastosowaniem listew progowych i podpór, uszczelnienie wolnych przestrzeni przy pomocy pianki poliuretanowej. Po zamontowaniu okna powinny być zamknięte przez 48 godzin.

Aby sprawdzić, czy okno jest zamontowane prawidłowo, po dwóch dobach należy otworzyć jedno ze skrzydeł i zobaczyć, czy otwarte skrzydło będzie "stało w miejscu". Jeśli będzie, wszystko jest w porządku. W przeciwnym, gdy skrzydło okna zamyka się samoczynnie, warto zwrócić się z tym do montażystów.

Ważne! Przy wymianie okien należy zadbać o poprawny montaż parapetów. Błędy popełnione na tym etapie prac mogą prowadzić do powstania mostków termicznych lub wnikaniem wody opadowej pod ramę ościeżnicy okiennej.

Dowiedz się: Na czym polega tzw. ciepły montaż

Wykończenie i okucia

Po zamontowaniu okien zostaje jeszcze ich obróbka. Na początku zrywamy wszystkie taśmy ochronne. Następnie, jeśli to konieczne, obrabiamy wnękę okienną (płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem), usuwamy nadmiar pianki uszczelniającej i montujemy parapet wewnętrzny oraz zewnętrzny. Szczeliny powstałe między ramą a warstwą wykończeniową uszczelniamy silikonem.

Warto pamiętać o tym, że przy montażu i obróbce znaczenie ma temperatura panująca na zewnątrz. Musi być ona dodatnia. W przeciwnym razie pianka poliuretanowa, którą wykorzystywaliśmy do uszczelniania okien, traci swoje właściwości.

Na sam koniec pozostaje nam jeszcze wyregulowanie okuć w taki sposób, aby okna otwierały się bez problemu i konieczności użycia siły. Oczywiście powinna wykonać to ekipa, która montowała okna.

Zobacz: Ile zaoszczędzisz na ogrzewaniu, gdy wymienisz okna

Autor: Anna Chreptowicz
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

48h...? a skąd taka informacja?, a po drugie drogi panie mamy 21 wiek... i spytaj pan w sklepie o piankę zimową (do -10 stopni celsjusza...). I jeszcze jedno... popytaj pan użytkowników okien 3-szybowych o osadzaniu się szronu/pary wodnej na zewnętrznej szybie pakiecie 3-szybowym....
Alojzy monter, 24.04.2015, 19:11
A ja kupiłem okna MS w firmie www.ms.szczecin.pl i jestem bardzo zadowolony.
Kupiec, 25.04.2015, 07:06
Szanowna Pani Chreptowicz, cieple okna..., a co jesli to jest stare budownictwo i te cieple okna sa cieplejsze niz zimne sciany. No chyba ze ktos wymienia okna w nowym budownictwie...
Moze jakies porada (uzupelnienie artykulu) iz przy planowaniu wymiany okien specjalista od fizyki budowli powinien przeliczyc wspolczynniki... tak na wypadek zanim plesn sie pojawi. Z jakiegos powodu wpadl ustawodawca na pomysl wystawiania swiadectw energetycznych.
Radziszewski, 25.04.2015, 08:07
Montaż jaki wykonali to prawdziwe partactwo. O ciepłym montażu to chyba tylko słyszeli, bo zamontowanie samych membran na ramie okna to stanowczo za mało..Okna za 30 tyś zł. Pomylili kolor okuć. Czekamy już 2 lata na ich wymianę... Elektryczna roleta zwinęła się i już nie rozwinęła. Czeka nas rozkuwanie ściany. W dwóch oknach roleta jest porysowana, prawdopodobnie źle została zamocowana w kasecie. Ich okno przesuwne już się nie przesuwa, pakiet trzyszybowy więc waga szyby z ramą ponad 200 kg, 2 razy żonie wypadło podczas przesuwania. TRAGEDIA
Jest swoboda gospodarcza każdy może robić sprzedawać i montować okna, ale na boga gdzie prawo budowlane i bezpieczeństwo użytkowania.
Dlatego zanim zdecydujecie się na tę wcale nie tanią firmę, ZASTANÓWCIE SIĘ!
Niezadowolony klient firmy SALVA Sp. z o.o., 25.04.2015, 12:58
Dziwne, też kupowaliśmy okna w Salva i wszystko się udało. Żadnych zarysowań, żadnych dziwnych opóźnień, poprawki wykonane w ciągu kilku dni. Szybko i solidnie.
Katarzyna, 28.11.2016, 20:46
"maksymalną 7 komór, z czego ta ostatnia gwarantuje, że okna należą do tych najcieplejszych. " Już od jakiegoś czasu wiadomo że 5 komór ma taką samą izolacyjność cieplną , kolejne to tylko marketing. Przeprowadzone zostały badania w tym kierunku. Radzę autorowi tematu poczytać fachową literaturę
Pozdrawiam
MIcha, 25.04.2015, 14:19
przy zakupie stolarki okiennej lepiej nie oszczędzać. W końcu kupujemy produkt na lata, a jeśli dobry montaż naprawdę będzie dobrym montażem to sporo zaoszczędzimy dzięki oszczędzaniu energii, która tylko czeka, żeby uciec przez źle zamontowane drzwi czy okna.
simon, 28.04.2015, 21:55
I właśnie dlatego ja nigdy więcej nie zaufam firmie "krzak". Już raz mi tacy jedni okna montowali. To później musiałem reklamować i zatrudniać innych fachowców. Dobry sprzęt, dobrej jakości towar jest tak samo ważny jak dobry montaż, warto o tym pamiętać!
Maciej T., 28.04.2015, 22:57
Ja mam okna PCV oknoplastu już 7 lat i powiem Wam, że wybór był trafiony w 10! Nie były tanie, ale najważniejsze że są solidne i świetnie izolują termicznie oraz akustycznie. Po tylu latach miały prawo wyglądać gorzej i tutaj kolejne zaskoczenie - nadal wyglądają świetnie okleina się trzyma elegancko ;) Lepiej postawić na lepsze produkty niż później żałować. Od dawna to powtarzałem!
mariusz sagan, 07.10.2020, 17:57
Komentarz został usunięty.
wiecie, dużo ludzi myśli, że da się zaoszczędzić na montazu, proszą znajomych, albo sami to robią. Nieraz kończy się to źle, a nawet bardzo źle.... Ludzie nie zdają sobie sprawy, że dobry/profesjonalny montaż jest tak samo istotny jak sam produkt!
Wicek, 30.11.2018, 22:20