Wybieramy drzwi wewnątrzlokalowe. Czym się kierować i jaki mamy wybór

Wygląd i trwałość – to podstawowe cechy, jakimi kierujemy się przy wyborze drzwi wewnętrznych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi wewnątrzlokalowych, które można dopasować do stylu i kolorystyki pomieszczeń.
 • Drzwi przesuwne

  Drzwi przesuwne z systemem naściennym są szybsze i łatwiejsze w montażu od drzwi przesuwnych, które przy otwieraniu chowają się w ścianę.

  Classen
 • Drzwi wewnątrzlokalowe idealnie pasujące do podłogi

  Na rynku dostępne są drzwi, które zawierają elementy paneli podłogowych. Takie rozwiązanie pozwala niezwykle łatwo dopasować drzwi do podłogi. Dzięki temu nasze wnętrze będzie stanowiło estetyczną i spójną całość.

  Classen
 • Przesuwne drzwi w malej sypialni

  Drzwi przesuwne idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na skrzydło rozwierane.

  mk
 • Drzwi wewnętrzne

  Białe drzwi są modne w ostatnich sezonach. Łatwo dopasować je do różnego rodzaju pomieszczeń. Te o prostych kształtach pasują do wnętrz urządzonych nowocześnie.

  Edyta Hanszke

Najmodniejsze obecnie są drzwi o prostej budowie, z niewielkimi przeszkleniami z matowego szkła w kształcie poziomych pasów oraz drzwi całoszklane.

Jeśli chodzi o kolorystykę drzwi wewnątrzlokalowych, to od kilku sezonów na topie jest biel i naturalne forniry z drzew egzotycznych albo europejskich.

Zobacz również: Wybieramy drzwi wewnątrzklatkowe

W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentują się drzwi zlicowane, z ukrytymi zawiasami czyli wtapiające się w ścianę, dzięki czemu niewidoczne, jeśli jeszcze w dodatku są pomalowane w kolorze ściany. 


Nowoczesne drzwi zlicowane ze ścianą
Drzwi zlicowane ze ścianą i ukrytymi zawiasami to ostatni krzyk mody. w nowoczesnych wnętrzach coraz częściej kolor skrzydła drzwiowego jest jednocześnie kolorem ściany.Fot. PIU Design 

 

Trendy są także zamki magnetyczne w drzwiach, które sprawiają, że domykają się one bezgłośnie.

Ciekawe! Mówiąc o położeniu drzwi w budynku funkcjonują trzy nazwy: zewnętrzne, wewnętrzne i wewnątrzlokalowe. Pierwsze określenie nie budzi wątpliwości. Są to drzwi, która stanowią przegrodę między wnętrzem domu i jego otoczeniem zewnętrznym. Często jednak nie umiemy określić różnicy między drzwiami wewnętrznymi i wewnątrzlokalowymi. Nazwy te stosujemy zamiennie. Tymczasem drzwi wewnętrzne (inaczej wejściowe) są montowane w ścianie wewnętrznej i stanowią przegrodę między korytarzem, klatką schodową lub garażem a pomieszczeniami mieszkalnymi. Natomiast drzwi wewnątrzlokalowe montowane są wewnątrz domu, między poszczególnymi mieszkaniami. Ten podział jest ważny, ponieważ każdy z rodzajów drzwi ma choćby inną izolacyjność akustyczną i termiczną oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Przy wyborze drzwi wewnątrzlokalowych oprócz koloru i kształtu, które powinny być dopasowane do charakteru wnętrz, powinniśmy się też kierować kryteriami użytkowymi, czyli:

 • przeznaczeniem (drzwi do łazienki, salonu, pomieszczenia gospodarczego itp.),
 • materiałem, z jakiego zostały wykonane (drewno lite lub klejone, szkło, płyta MDF – wiórowa o średniej gęstości, płyta HDF – wiórowa, gęstsza od litego drewna),
 • sposobem wykończenia, który istotny jest przy konserwacji (lakier, bejca, farba kryjąca, impregnat – na drzwiach drewnianych, okładzina drewnopodobna, laminat, fornir, czyli cienka warstwa naturalnego drewna lub farba – na drzwiach z płyt drewnopodobnych).

Warto zapytać, z czego wykonane są upatrzone przez nas drzwi, bo może to mieć znaczenie np. przy tłumieniu hałasu.

W przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych istotny jest też sposób otwierania: do wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz. Generalnie stosuje się zasadę, że do pokoi, salonów, sypialni drzwi otwierają się do wewnątrz, a do łazienek i WC – na zewnątrz. Jednak często sposób otwierania skrzydeł drzwiowych zależy od rozlokowania pomieszczeń i ich wielkości.

Musimy się też zdecydować na drzwi prawe lub lewe. Jak je odróżnić? Należy stanąć przed drzwiami tak, aby ich skrzydło otwierało się w kierunku stojącej przed nimi osoby. Jeśli skrzydło otwiera się na prawą stronę – są to drzwi prawe, jeśli skrzydło uchyla się na lewo są to drzwi lewe. To ważne z punktu widzenia wygody użytkowania.

Jak zbudowane są drzwi wewnątrzlokalowe

Tradycyjne drzwi rozwierane składają się z ościeżnicy (popularnie nazywanej futryną), którą mocuje się w otworze drzwiowym i skrzydła przytwierdzanego do niej za pomocą zawiasów. Zwykle skrzydło i ościeżnica są wykonane w tym samym kolorze i z tych samych materiałów.

Większość ościeżnic ma regulowaną szerokość, dzięki czemu można je dopasować do grubości ściany, choć są i takie o stałej szerokości (zwykle 6 lub 10 cm) i jeśli nie pasują one to szerokości ściany, to konieczne jest stosowanie listew maskujących.

Standardowe drzwi drewnopodobne składają się z ramy wykonanej ze sklejki drewnianej, wypełnionej płytą z otworami i obłożonej z obydwu stron płytą MDF lub HDF. Na to nakłada się zewnętrzną powierzchnię (farbę, laminat albo fornir).

Fornirowanie polega na oklejeniu drzwi cienką warstwą naturalnego drewna pomalowanego lakierem, laminowanie na nałożeniu sztucznej okleiny imitującej drewno. Drzwi laminowane są tańsze od fornirowanych, ale też mniej trwałe. Z czasem żółkną. Drzwi fornirowane także zmieniają nieznacznie kolor. Najbardziej naturalne są drzwi drewniane, której jednak mogą się z kolei z czasem wypaczać i skrzypieć.

Szerokość drzwi wewnętrznych jednoskrzydłowych standardowo wynosi 70–90 cm, a wysokość 203–205 cm. Do pokoi zazwyczaj wybiera się drzwi o szerokości 80 cm. Węższe można zastosować w pomieszczeniach gospodarczych, garderobach czy spiżarniach. Drzwi do łazienki powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i otwory wentylacyjne w dolnej części skrzydła.

Rodzaje drzwi wewnątrzlokalowych

Podział drzwi wewnątrzlokalowych ze względu na sposób przeszklenia:

 • Drzwi pełne – lepiej wytłumiają hałasy i światło, sprawdzają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, łazienkach i wc, gdzie potrzebujemy intymności. Obecnie popularne są drzwi pełne z nadrukiem wykonanym z fotografii, sprzedawcy oferują też gotowe wzory.
 • Drzwi przeszklone – pozwalają na doświetlenie wnętrz, są idealne do małych mieszkań, bo optycznie je powiększają i rozjaśniają. Przeszklenie może mieć kształt modnych obecnie prostych pasów z wypełnieniem ze szkła matowego. Ale może być wykonane także ze szkła przezroczystego, barwionego, ornamentowego czy witrażowego. Niewielkie przeszklenie możemy zastosować w drzwiach wewnątrzlokalowych do ciemnej łazienki – ostatnio modne są przeszklenia w formie koła tzw. bulaj.
 • Drzwi szklane – nadają pomieszczeniu nowoczesny wygląd, mogą być oklejone kolorową folią lub wykonane ze szkła fusingowego (poddanego artystycznej obróbce termicznej), pozwalają na doświetlenie pomieszczeń i zdobią je.

Podział drzwi wewnątrzlokalowych ze względu na funkcje użytkowe:

 • Drzwi pokojowe – pełne, z przeszkleniami lub szklane.
 • Drzwi łazienkowe – powinny mieć otwory lub nacięcia wentylacyjne na dole.
 • Drzwi techniczne – do pomieszczeń gospodarczych, kotłowni, składzików na narzędzia.

Podział drzwi wewnątrzlokalowych ze względu na sposób otwierania:

 • Drzwi rozwierane – najczęściej stosowany rodzaj drzwi, w których skrzydło otwiera się przez obrót wokół osi pionowej przechodzącej z boku skrzydła.
 • Drzwi przesuwne – praktyczne rozwiązanie do małych mieszkań, mogą być w nich zastosowane skrzydła drewniane lub szklane, po przesunięciu drzwi chowają się pod płytą gipsowo-kartonową lub są suwane po ścianie.
 • Drzwi składane – stosowane w pomieszczeniach, gdzie zastosowanie tradycyjnego skrzydła spowoduje zaburzenie komunikacji lub funkcjonalności pomieszczenia.

Podział drzwi wewnątrzlokalowych ze względu na zdobienie skrzydła:

 • Drzwi płaskie pasujące do nowoczesnych wnętrz.
 • Drzwi tłoczone bardziej klasyczne i najpopularniejsze.
 • Drzwi frezowane zdobione dekoracyjnymi wzorkami, które nadają im klasycznego wyglądu.

Podział drzwi wewnątrzlokalowych ze względu na wykończenie krawędzi skrzydła: 

 • Drzwi bezprzylgowe – gdy krawędź skrzydła jest gładka, bez wcięć. Wówczas drzwi licują się z ościeżnicą tworząc równą powierzchnię. Takie drzwi mogą być pomalowane w kolorze ściany dając efekt ciągłości ściany. Sprawdzają się przy małych dzieciach (trudniej przytrzasnąć palce)
 • Drzwi przylgowe – gdy na krawędzi skrzydła znajduje się wcięcie zwiększające powierzchnię przylegania i część skrzydła przykrywa ościeżnicę. Lepiej wytłumiają hałas.
Autor: Edyta Hanszke
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

cytat: " Tymczasem drzwi wewnętrzne (inaczej wejściowe) są montowane w ścianie wewnętrznej i stanowią przegrodę między korytarzem, klatką schodową lub garażem a pomieszczeniami mieszkalnymi. Natomiast drzwi wewnątrzlokalowe montowane są wewnątrz domu, między poszczególnymi mieszkaniami. Ten podział jest ważny, ponieważ każdy z rodzajów drzwi ma choćby inną izolacyjność akustyczną i termiczną oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Przy wyborze drzwi wewnętrznych oprócz koloru i kształtu, które powinny być dopasowane do charakteru wnętrz, powinniśmy się też kierować kryteriami użytkowymi, czyli:
- przeznaczeniem (drzwi do łazienki, salonu, pomieszczenia gospodarczego itp.),"
Do łazienki, salonu wybieramy drzwi wewnątrz lokalowe a nie wewnętrzne!!!
rolnik, 07.08.2015, 18:51
ja aktualnie mam niemały problem: drzwi żle osadzono w ościeżnicy, stawiają delikatny co prawda, ale jednak opór przy zamykaniu. Nasza ekipa remontowa żel uszczelniła przestrzeń między ościeżnicą i murem. jestem wściekły, bo wydałem na to kupę szmalu, a tu tak spartaczono ten montaż...
z.r., 25.08.2015, 18:37
Komentarz został usunięty.