Wybieramy bramę garażową i wjazdową

Odpowiednio dobrane brama garażowa oraz brama wjazdowa na tere posesji zapewniają wygodą obsługę. Zobacz, jaką bramę garażową i wjazdową wybrać, by wjazd na teren posesji i do garażu był wygodny.
 • Posesja z bramą wjazdową przesuwną i bramą garażową segmentową

  Zarówno brama wjazdowa na teren posesji, jak i garażowa powinny maksymalnie ułatwiać nam życie. Dlatego dobrze przemyślmy ich wybór.

  Wiśniowski

Radzimy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie konkretnej bramy garażowej i wjazdowej.

Brama do komfortowego wjazdu na posesję

Zdecydowanie największy komfort obsługi zapewniają wyposażone w napęd bramy automatyczne. Możemy nimi swobodnie sterować np. poręcznym pilotem. Bramę z napędem otwieramy i zamykamy zdalnie, bez konieczności wychodzenia z samochodu. Wybierając bramę wjazdową do posesji musimy przede wszystkim sprawdzić, czy mamy odpowiednią ilością miejsca, by mogła ona swobodnie funkcjonować. Dobór konkretnej bramy powinien więc uwzględniać nie tylko nasze indywidualne oczekiwania, ale i warunki wynikające z charakteru i umiejscowienia działki.

Polecamy poradnik: Jaką BRAMĘ GARAŻOWĄ najlepiej wybrać

W przypadku bramy wjazdowej do wyboru są dwa typy konstrukcji:

 • Brama przesuwna – rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie miejsca na podjeździe, ale wymaga zapewnienia określonej ilości wolnej przestrzeni wzdłuż płotu.
 • Brama skrzydłowa – najczęściej jest to konstrukcja dwuskrzydłowa, trzeba pamiętać, że
  powinna ona otwierać się do wewnątrz posesji (co powoduje jednak „zabranie" miejsca na podjeździe).

Jeżeli nasza działka znajduje się przy ruchliwej ulicy, zamontujmy bramę tak, aby znajdowała się ona w miejscu zapewniającym bezpieczny wjazd i wyjazd samochodem.

Brama wjazdowa narażona jest na długotrwałe oddziaływanie czynników atmosferycznych – deszczu, promieniowania UV oraz mrozu. Z tego względu jej konstrukcja powinna być solidnie zabezpieczona przed korozją. Pojawiająca się na metalu rdza negatywnie wpływa na estetykę bramy. Ponadto może powodować problemy z jej funkcjonowaniem. Skuteczną ochronę przed korozją metalowego płaszcza bramy zapewnia cynkowanie ogniowe połączone z malowaniem proszkowym. Na tego typu bramy producenci udzielają również dłuższej gwarancji (nawet 10-letniej)

Funkcjonalna brama garażowa

Brama garażowa powinna być dopasowana do specyfiki garażu i jego otoczenia. Podobnie jak w przypadku wjazdu na posesję, przy wyborze konkretnego rozwiązania musimy wziąć pod uwagę ilość wolnej przestrzeni. Najpopularniejsze typy konstrukcji bram garażowych to:

 • Brama segmentowa – jej instalacja jest najlepszym rozwiązaniem, gdy dysponujemy ograniczoną ilością miejsca na podjeździe lub mamy garaż, z którego wyjeżdża się bezpośrednio na ulicę. W czasie przesuwania się skrzydła bramy, jej segmenty przemieszczają się wzdłuż prowadnic, chowając się wewnątrz garażu. Dzięki temu, podczas pracy konstrukcja nie wychodzi poza obrys budynku, zapewniając oszczędność przestrzeni. 
 • Brama uchylna – to rozwiązanie, które wymaga zapewnienia wolnego miejsca na podjeździe. W
  przeciwieństwie do bramy segmentowej, można ją zamontować w garażach bez nadproża.

Przy wyborze bramy garażowej trzeba uwzględnić również współczynnik przenikania ciepła (symbol U, jednostka W/(m2K)). Jeżeli nasz garaż jest wbudowany w bryłę domu i ogrzewamy go, to optymalnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie bramy segmentowej, która gwarantuje odpowiednią izolacyjność termiczną pomieszczenia i pomaga uniknąć powstawania mostków cieplnych. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Bramę uchylną można również docieplić samemu.

Przeczytaj również: Garaż może być ładny i funkcjonalny – meble i półki do garażu 

Brama na miarę potrzeb

Bramę możemy z powodzeniem dopasować do architektury budynku, wyglądu działki czy nawet rodzaju stolarki okiennej i drzwiowej w naszym domu. Dostępne rozwiązania mają różnorodne wzory, kolorystykę i rodzaje wypełnień. Dzięki bogatej ofercie bram, mamy również możliwość zakupu modelu zarówno w standardowych, jak i dopasowanych do naszych indywidualnych wymagań, „nietypowych" rozmiarach.

Przy wyborze bramy warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo. Przed zakupem warto upewnić się, czy dana konstrukcja (brama z napędem) jest bezpieczna i spełnia określone normy. Potwierdzeniem tego faktu jest uzyskanie przez produkt znaku CE.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Wiśniowski
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

A ja mam większy problem, bo nie wiem które drzwi techniczne wybrać http://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-ga... Z bramą poszło sprawnie, właśnie dzięki Waszym poradom.
Rabkulas, 07.06.2015, 00:03
Polecam bramę przesuwną - wygoda. Moja brama została wyprodukowana i zamontowana przez firmę Ogro z Niemodlina. Polecili mi bardzo dobry automat firmy Chamberlain i muszę przyznać, że działa to wzorowo. Brama jest ocynkowana i pomalowana proszkowo także o wspomnianą w artykule korozję się nie martwię. Dostałem 10 lat gwarancji, jestem zadowolony z ceny, super wybór. Zobaczcie sami jak ładnie się to prezentuje na www.ogro.pl
Wołczyński, 20.06.2016, 10:31
Komentarz został usunięty.