Właściwa wentylacja mieszkania - jak ją zapewnić

Przyczyną naszego złego samopoczucia w zimie nie musi być niesprzyjająca aura. Coraz częściej we znaki daje się nam syndrom chorego budynku. Z czego on wynika i jak z nim walczyć?
  • Dobry kilmat w mieszkaniu

    Człowiek zużywa kilkadziesiąt litrów powierza w ciągu godziny, a w ciągu całej doby to grubo ponad 1500 litrów. Jednocześnie znaczną część naszego życia spędzamy w budynkach, gdzie często ilość i jakość powietrza nie jest wystarczająca dla naszego prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia.

    Oknoplast

Współczesne domy spełniają coraz bardziej restrykcyjne wymogi energooszczędności. Budowane są one tak, aby ograniczyć nieszczelności, które przyczyniają się do strat ciepła. Wcześniej okna i drzwi zewnętrzne oraz ściany i stropy nie pozwalały na uzyskanie tak wysokich parametrów izolacyjności cieplnej i szczelności, jakie osiągają obecnie. Z jednej strony jest to dobre, z drugiej jednak zaburza naturalną cyrkulację powietrza we wnętrzu i wymusza na nas dbanie o właściwy mikroklimat
w pomieszczeniach.

Wentylacja – to oddech dla nas i dla naszego domu

Wentylacja to wymiana zużytego powietrza na świeże. W źle wietrzonych wnętrzach ilość świeżego powietrza jest za mała, byśmy czuli się komfortowo. Spada też drastycznie jakość tego powietrza, które jest w pomieszczeniu. Następuje w nim bowiem koncentracja zanieczyszczeń, dwutlenku węgla, pary wodnej i kurzu. Zła jakość powietrza w domu lub mieszkaniu może prowadzić do pogorszenia naszego samopoczucia i powodować nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból czy zawroty głowy, podrażnienia dróg oddechowych, a nawet mdłości.

Dowiedz się: Jak walczyć z wilgocią i grzybem w domu 

– Ważna uwaga – brak prawidłowej wentylacji szkodzi także samemu budynkowi. Jeśli nasze szyby są zaparowane, pranie nie chce schnąć, a w powietrzu unosi się zapach stęchlizny to znak, że pomieszczenia są zawilgocone. Niestety nie wszystkie skutki tego zjawiska są widoczne od razu, trwałe zawilgocenie jest groźne dla domu, zwłaszcza jego drewnianych elementów – mówi Grzegorz Bułat Kierownik Działu Technologii z Oknoplast.

Standardowo każda konstrukcja jest przystosowana do oddawania pewnej ilości wilgoci na zewnątrz. Ale sytuacji, gdy wymagany poziom wymiany powietrza nie jest zapewniony, wilgoć zalega niszcząc dom. Grzyby i pleśnie pojawiają się nie tylko na ścianach, ale także wewnątrz, za płytami gipsowo-kartonowymi i tynkami. A tam niewidoczne gołym okiem źle wpływają na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Dobry klimat w domu

Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az3:2000, ilość dostarczanego powietrza, potrzebna do zagwarantowania we wnętrzu dobrego klimatu jest ustalona na poziomie od 30 do 50 metrów sześciennych na godzinę. Nie zawsze jednak chcemy otwierać okna, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje chłód. W takim przypadku pomocne są nawiewniki. Dzięki nim zapewnimy odpowiedni poziom przepływu powietrza i nie wyziębimy pomieszczeń.

Przeczytaj poradnik: Poprawne wietrzenie mieszkania zimą

Nawiewniki okienne umożliwiają wymianę powietrza i regulację jego wilgotności przy zamkniętych skrzydłach okiennych. Najczęściej umieszczane są w górnej poziomej jego części. Wyróżniamy trzy ich rodzaje: higrosterowane, ciśnieniowe oraz sterowane ręcznie.

Nawiewniki higrosterowane działają automatycznie w zależności od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu – znajdująca się w nich taśma poliamidowa zmienia swoją długość, przez co przepustnica otwiera się.

W nawiewnikach ciśnieniowych ilość przepływającego powietrza zależy od różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. W tym przypadku skrzydełka przepustnicy mogą odchylać się także przy porywach wiatru, dlatego użytkownik ma możliwość ręcznego zamknięcia przesłony.

Nawiewniki sterowane ręcznie to najprostszy typ tych urządzeń. Przepływ powietrza jest w nich całkowicie sterowany manualnie – ilość przepływającego powietrza zależy od ustawienia, które wybierzemy w zależności od swoich potrzeb.

Co jeszcze mogą nawiewniki?

Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników w pokoju dziecięcym. Stanowią one bezpieczny sposób wymiany powietrza, eliminują bowiem niebezpieczeństwa związane z otwieraniem okien w pobliżu malucha. Dziecko nie będzie miało możliwości szerszego otwarcia skrzydła, czy przytrzaśnięcia sobie palców.

Większość z nas doceni nawiewniki zwłaszcza zimą. O tej porze roku wentylacja nabiera szczególnego znaczenia, sezon grzewczy sprzyja bowiem nadmiernemu wysuszaniu powietrza. Natomiast otwieranie okien przy 20 stopniowym mrozie nie jest ani przyjemne, ani ekonomiczne. Pamiętajmy, że nawiewniki najkorzystniej jest instalować w pomieszczeniach takich jak pokoje czy sypialnie. Wówczas ruch powietrza odbywa się od okien w kierunku pomieszczeń z kratami wentylacyjnymi czyli kuchni i łazienki.

Przed zakupem nawiewników okiennych warto zwrócić uwagę na ich jakość i deklarowane dane techniczne. 

Warto wiedzieć: Jak radzić sobie z problemem zaparowanych szyb 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Komentarz został usunięty.
W zasadzie to artykuł powinien zaczynać się od momentu montażu okien i drzwi - bo jeśli okna są złej jakości a co gorsza źle zostaną zamontowane to nici z dobrej cyrkulacji powietrza, będziemy mieć utraty ciepła przez nieszczelne okna itd. Dobry montaż jest podstawą tego wszystkiego
Jo, 09.04.2015, 18:57