Uszczelnianie okien przed zimą. Poradnik

Uszczelnienie okien pozwoli nam ograniczyć straty ciepła nawet o kilkanaście procent. To z kolei pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie domu lub mieszkania.
  • Okno drewnianie

    Nowe okna wystarczy wyregulować przed sezonem zimowym, żeby szczelnie się zamykały. W przypadku starej stolarki okiennej sprawa może być bardziej skomplikowana. Warto jednak pomyśleć o uszczelnieniu okien, jeżeli mamy spore straty ciepła zimą.

    Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska

Za uszczelnianie okien przed zimą najlepiej zabrać się, gdy na zewnątrz jest jeszcze dodatnia temperatura. Ważne jest zlokalizowanie nieszczelności w stolarce okiennej. Przydaje się do tego test kartki: kartkę papieru wkładamy między uchylone skrzydło okna i ramę. Jeśli po zamknięciu kartkę łatwo wyciągnąć, to znaczy, że okno jest nieszczelne. 
Nowe okna możemy w takiej sytuacji wyregulować za pomocą klucza ampułowego (rodzaj klucza nasadowego) i śrubokrętu krzyżakowego.

Zobacz również: Wybieramy okna dachowe

Gorzej, jeśli ramy okienne są starsze i w dodatku wypaczone. Wówczas konieczna jest wymiana uszczelek.

Uszczelki okienne

Szpary w futrynie okiennej zasłonimy uszczelkami samoprzypylepnymi:

  • silikonowymi – są bardziej szczelne
  • gumowo-silikonowymi – są bardziej wytrzymałe.

Ważne! Przed przyklejeniem uszczelek należy ściągnąć pozostałości starych uszczelek oraz umyć okna, żeby usunąć kurz i brud. Nie stosuje się uszczelek na uszczelki, bo nie zdadzą one egzaminu.

W przypadku okien drewnianych zadrapania lub odpryski lakieru należy przed zaizolowaniem uzupełnić farbą zalecaną przez producenta okien lub zaprawową.

Bardzo ważne, abyśmy dobrali też grubość, szerokość oraz profil (kształt) uszczelki do wielkości szczelin. W przeciwnym razie okno dalej pozostanie nieszczelne, albo nie będziemy mogli go zamknąć. 

Folie termokurczliwe

Innym materiałem uszczelniającym stosowanym wewnątrz są folie termokurczliwe, które montuje się do szyb i ram okiennych. Spełniają one rolę dodatkowej szyby i dzięki nim okno szklone pojedynczo, można zamienić w okno szklone podwójnie lub nawet potrójnie, gdyż folię można przykleić wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Przezroczyste folie działają w ten sposób, że pod wpływem gorącego powietrza (np. z suszarki) naprężają się i stają się zupełnie niewidoczne. Jak zapewniają producenci – nie zniekształcają obrazu, ani nie zmieniają oglądanych przez okno kolorów.

Przed rozpoczęciem przyklejania folii, konieczne jest bardzo dokładne umycie szyb, do których przyczepia się folię.

Po zakończeniu sezonu zimowego, gdy ocieplenie nie jest już konieczne, folię można łatwo zdemontować, nie powodując żadnych uszkodzeń miejsc, w których była przyklejona. Produkt można również pozostawić na następne lata, gdyż nadaje się on do delikatnego mycia.

Silikon i kit szklarski

Jako preparaty uszczelniające przestrzenie między szybą i ramą stosowane są silikon i kit szklarski. Jednak ich użycie wymaga pewnej wprawy. Może się bowiem okazać, że tak skutecznie zabezpieczymy okno, że da się go otworzyć.

Polecamy: Ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych 

Sprawdzoną metodą jest przyklejenie na wyciśnięty silikon czy kit pasków kalki technicznej lub pergaminu tak, aby przykrywał substancję uszczelniającą. Potem zdecydowanym ruchem zamykamy skrzydło okna. W efekcie część kitu czy silikonu zostanie wyciśnięta spod kalki. Nadmiar przycinamy. Kit można nakładać na framugę, albo na skrzydło okna. Biorąc pod uwagę, że silikon stosowany jest przy szybie, najlepszy będzie bezbarwny. 

Pianka montażowa na pomoc w walce z nieszczelnościami

W starym budownictwie bywa, że między futryną a murem pojawiają się luki – można je zniwelować pianką montażową, która wypełni luki o szerokości od 6 do 40 mm. Uwaga! Piankę montażową trzeba stosować z umiarem. Pamiętajmy, że zastygając, powiększa ona swoją objętość dwu- lub nawet trzykrotnie. Należy ją nanosić tylko na oczyszczone z kurzu i tłuszczu szczeliny. 

Gdy piana montażowa już stwardnieje, można ją malować, tynkować, a nawet wiercić w niej otwory. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona odporna na promienie UV. Dlatego szczeliny wypełnione pianką powinny być czymś pokryte, np. tynkiem. 

Ważne! Od wewnątrz pomieszczeń ościeżnice i ramy okienne izoluje się materiałami paroizolacyjnymi (silikony, folie paroszczelne). Od zewnątrz – materiałami paroprzepuszczalnymi (folie paroprzepuszczalne, taśmy z pianki).

Gdyby od zewnątrz zamocować izolację paroszczelną, para wodna z ogrzewanych pomieszczeń dostałaby się w miejsce połączenia i skropliła, powodując zawilgocenie. Uważnego przeglądu wymagają nie tylko okna starego typu, ale też nowoczesne okna, zarówno drewniane, jak i z PVC.

Ważne! Nie warto uszczelniać okien tak, żeby zrobić z domu termos. Niedopuszczalne jest zaklejanie tzw. mikrowentylacji w oknach, bo doprowadzimy na zagrzybienia mieszkania.

W mieszkaniu wyposażonym w wentylację grawitacyjną zamieszkiwanym przez 3 osoby zgodnie z Polską Norma musi napłynąć około 200 metrów sześciennych powietrza z zewnątrz. Szczególnie jest to ważne w mieszkaniach, w których mamy piecyki gazowe, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Przeczytaj poradnik: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian   

Autor: Edyta Hanszke
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Mam stare ale dobre okna skrzynkowe ,gdy przychodzą chłody jesienno zimowe okna parują i roszą mimo ich wytarcia po 1-2godz. znowu ta sama historia w domu jest centralne a dom dość dobrze wietrzę,może ktoś ma jakąś dobrą rade-dziękuję
Janon, 08.10.2014, 20:47
Drodzy Państwo, nie zgadzam się z artykułem. Wydawanie pieniędzy na darmo w celu wymiany uszczelek mija się z celem, a wręcz może spowodować jeszcze większe nie szczelności. Każde okno zarówno PCV jak i drewniane powinno przejść przegląd przynajmniej raz na trzy lata wtedy zapobiegną państwo odkształceniom profili, uszkodzeniom okuć czy dużo droższym zabiegom a przede wszystkim desperacji do wymiany okien. Ja osobiście przeprowadzam u siebie taki przegląd przynajmniej raz na dwa lata. nie robię tego sam, ponieważ na tym się nie znam ale znalazłem w internecie firmę specjalizującą się właśnie w serwisowniu i naprawie stolarki PCV i drewnianej. Jest to rzetelna firma FoloSerwis. (foloserwis.pl)
ser, 09.10.2014, 01:18
Lepiej było wykupić reklamę
okniarz, 09.10.2014, 09:06
tak naprawdę straty energii cieplnej można ograniczyć dzięki dobremu, fachowemu montażowi drzwi i okien. Bez dobrego montażu każda późniejsza poprawka to jak nieudolne łatanie dziur.
ASIUN, 29.03.2015, 13:50