"Sezamie otwórz się" czyli niezwykłe drzwi do zwykłego pokoju (WIDEO)

Drzwi austriackiego projektanta inspirowane są sztuką origami. Do tego otwierają się, a właściwie składają, tak lekko, jakby były z papieru.
  • Evolution Door zaprojektowane przez Klemensa Torgglera

    youtube/Klemens Torggler

Nie mają zawiasów ani szyn, a składają się z dwóch nachodzących i rozchodzących się kwadratów lub trójkątów. To właśnie Evolution Door.

Zobacz: Wnętrza inspirowane sztuką origami 

Zostały zaprojektowane przez Klemensa Torgglera, który wpadł na innowacyjny pomysł podczas remontu mieszkania. Nie wiedział jakie drzwi dopasować do framugi w kształcie łuku.

– Jedynym rozwiązaniem wydawały się drzwi przesuwne, jednak nie mogłem się przyzwyczaić do myśli, że wiąże się to z zamontowaniem szyny. Przeszkadzało to mojemu poczuciu estetyki – mówi projektant.

W mechanizmie, Torggler wykorzystał siłę grawitacji. Zasada działania jest podobna do utrzymania równowagi. Drzwi składają się z dwóch części, grawitacja powoduje, że jedna zaczyna się obracać. Siła jest przekierowana na drugą połówkę drzwi, które też zaczynają się przesuwać

– Aby otworzyć i zamknąć drzwi potrzebny jest delikatny dotyk, resztę załatwia fizyka … tłumaczy Torggler.

Drzwi zostały zaprojektowane w kilku wersjach: nawiązujących do sztuki origami trójkątach, kwadratach, są nawet dwuskrzydłowe. Mogą być wykonane zarówno ze stali jak i ze szkła. Więcej informacji jest dostępnych na stronach Torgglera.

Autor: Zuza Gunia
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Drzwi z artykułu są fantastyczne i już je widzę w swoim domu. Pytania mam jednak 2: gdzie je kupić i za ile?
Gość, 28.08.2014, 14:06
Polecamy stronę twórcy: http://www.torggler.co.at/
redakcja.regiodom, 11.02.2020, 10:56