Rolety zewnętrzne: charakterystyka i zastosowanie

Każdy pragnie, aby jego dom lub mieszkanie były bezpieczne. Poza stwarzaną przez domowników atmosferą, poczucie takie daje nam m.in. zamontowanie w oknach rolet zewnętrznych.
  • Roleta zewnętrzna

    Roleta zewnętrzna

    ali110

Jeszcze niedawno rolety zewnętrzne były stosowane głównie w budynkach przemysłowych. Obecnie, ze względu na ich zalety a także nowy, ładny wygląd, montuje się je w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych – najczęściej na dwóch pierwszych i najwyższej kondygnacji oraz w domach jednorodzinnych.

Dlaczego warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne przede wszystkim zabezpieczają nasz dobytek, utrudniają sforsowanie okna. W połączeniu z czujnikami alarmowymi doskonale zabezpieczają nasz dom lub mieszkanie przed dostaniem się do niego intruzów. Rolety wyposażone w wieszaki blokujące i silniki elektryczne w bardzo znaczący sposób utrudniają włamanie. Ponadto zabezpieczają wnętrza przed słońcem oraz chronią przed działaniem wiatru, deszczu, śniegu czy gradu. W czasie upałów uniemożliwiają nadmiernie nagrzewać się i nasłoneczniać pomieszczeniom, a w okresie jesiennym i zimowym chronią przed wyziębieniem spowodowanym wiatrem i mrozem. Prawidłowo zamontowane polepszają izolację termiczną o około 25 procent.

Warto przeczytać: Rolety zewnętrzne to wszechstronna ochrona domu i mieszkania 

Opuszczone rolety zewnętrzne chronią nas przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów i gapiów z ulicy, zapewniają komfort, zwiększają poczucie swobody i prywatności, a także obniżają poziom hałasu, który dochodzi z zewnątrz (zwłaszcza w większych miastach i przy ruchliwych ulicach).

Sterowanie roletami zewnętrznymi

Opuszczanie i podnoszenie rolet może odbywać się ręcznie lub elektrycznie. Elektryczne są zdecydowanie wygodniejsze: można podłączyć je do sterowników czasowych lub czujników zmierzchowych. Są one również korzystniejsze przy zabezpieczeniach antywłamaniowych.
Mówi się o różnych rodzajach rolet i nie zawsze wiemy, czym kierować się przy ich wyborze. Poza wyglądem i materiałem, z którego się je wykonuje różnią się głównie sposobem montażu. Wyróżniamy tu rolety elewacyjne, nadprożowe, naokienne i podtynkowe.

Montaż rolet zewnętrznych

Jeśli chcemy zamontować rolety w istniejącym już budynku, a nie mamy ochoty na przeróbki ościeży, nadają się do tego tylko rolety elewacyjne. Umieszcza się je na ścianie nad oknem lub w ościeżu. Możemy to zrobić w dowolnym dla nas momencie.
W nowoczesnych blokach w większych miastach zdarza się już montowanie rolet nadprożowych. Odbywa się to dwuetapowo. Na etapie wznoszenia ścian osadza się skrzynki. Pancerze i prowadnice można zamontować w dowolnym momencie po wstawieniu okien, również w zamieszkałym już lokalu czy domu.

Dowiedz się: Jak dbać o rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe 

Zarówno rolety podtynkowe jak i rolety naokienne można zamontować wyłącznie po uwzględnieniu ich w projekcie domu. W przypadku tych pierwszych aluminiową skrzynkę, przed ociepleniem i otynkowaniem budynku, montuje się w specjalnie ukształtowanym nadprożu. Występują one również w wersji z moskiterią, chroniącą latem przed owadami (rolowana antyinsektowa siatka umieszczona jest w skrzynce rolety).

W przypadku rolet naokiennych otwory okienne muszą być podwyższone o wysokość skrzynki. Montuje się je razem z oknami. To, jaki system rolet wybierzemy nie ma większego wpływu na ich odporność na działania włamywaczy. Trzeba podkreślić, że same rolety, nawet te z solidnymi zabezpieczeniami mechanicznymi, nie uchronią w stu procentach przed włamaniem. Najkorzystniejsze jest połączenie ich z systemem alarmowym, gdyż zamknięte przez dłuższy czas mogą przyciągać uwagę złodziei, informując, że domownicy wyjechali. 

Przeczytaj równieżMoskitiera na okno i do mieszkania jako skuteczny sposób na komary 

Roleta zewnętrzna z wieszakami: zabezpieczenie antywłamaniowe

Roleta zewnętrzna wyposażona w specjalne wieszaki blokujące utrudnia podniesienie pancerza od zewnątrz, co znacznie zmniejsza ryzyko włamania. Takie wieszaki można dodać do każdej rolety wyposażonej w napęd elektryczny, a do niektórych napędów są już one montowane w standardzie. Ponadto, opuszczona roleta z wieszakami blokującymi powoduje hałas podczas próby wtargnięcia przez włamywacza, co umożliwia zaalarmowanie sąsiadów lub ochrony budynku. Warto także wiedzieć, że rolety można zintegrować z systemem alarmowym, który zamknie je natychmiast w przypadku uruchomienia się alarmu. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
0komentarzy