Rolety, żaluzje czy markizy: co wybrać do domu jednorodzinnego?

Podpowiadamy jak ochronić się przed spojrzeniami sąsiadów i czym osłaniać się przed ostrym słońcem.
 • Okiennice chronią również przed deszczem czy gradem

  materiały prasowe
 • Bambusowe rolety

  materiały prasowe
 • Automatyczne rolety z pilotem

  materiały prasowe
 • Automatyczne rolety z pilotem

  materiały prasowe
 • Automatyczne rolety z pilotem

  materiały prasowe

Bardzo popularne są od lat niezmiennie żaluzje: łatwo się je montuje, są tanie i można je dopasować do wnętrza. Pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, lub regulowanie kąta padania światła.

Zobacz też: Styl marynarski - jakie okna wybrać do pokoju urządzonego w morskim klimacie? (ZDJĘCIA) 

Częstym wyborem właścicieli domków jednorodzinnych są również rolety. Tutaj zaletą jest fakt, że są tworzone z różnych materiałów. Na rynku dostępne są tekstylne, bambusowe, drewniane, a nawet papierowe. Łatwo je dobrać do wnętrza, oraz do elewacji. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, jeśli mają intensywne odcienie lub ciekawy deseń.

Bardziej eleganckie są markizy, które pozwalają na zaciemnienie tarasu czy balkonu. Możemy dzięki nim regulować ile światła ma wpadać do wnętrza. Z zewnątrz, można zainstalować również okiennice, które chronią nie tylko przed słońcem, ale także przez deszczem, gradem, śniegiem czy wiatrem.

Wybierając sposób zaciemnienia okien musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów: na sposób otwierania, wielkość, ilość, aranżacje wnętrza lub kolor elewacji budynku.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Jeśli nasz dom jest bardzo widny i posiada dużo okien, a usytuowanie budynku wymusza częste ich osłanianie i odsłanianie, warto pomyśleć nad automatycznym systemem sterowania. W ten sposób zaoszczędzimy i czas, i siły. Automatykę do rolet, markiz czy okiennic można montować nie tylko na nowych, ale też na istniejących okiennicach, nawet jeśli są wyposażone w moskitiery.

– Dzięki automatom wysokiej jakości możemy łatwo kontrolować ułożenie markiz czy okiennic za pomocą przycisku na ścianie lub pilota. Specjalne zabezpieczenia utrzymują osłonę w dowolnej pozycji, także przy silnym wietrze i bez konieczności otwierania okna. Dzięki zredukowanym wymiarom i różnym wariantom kolorystycznym, pojemniki kryjące całą mechanikę nie godzą w ogólną estetykę elewacji – tłumaczy Sławomir Baran z firmy FAAC zajmującej się automatyką wokół domu.

Czytaj także: Wybór okien do kuchni i łazienki (ZDJĘCIA) 

Rolety czy żaluzje, zapewniają nam dyskrecję i bezpieczeństwo, oraz pozwalają chronić dom przed wpływem czynników atmosferycznych. Są też łatwe w utrzymaniu. Może warto więc zrezygnować z firanek i zasłon? 

Autor: Zuza Gunia
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

W kwestii rolet i markiz mogę się wypowiedzieć z doświadczenia. Mam rolety wewnętrzne i są świetne, bo chronią przed słońcem. Na oknach dachowych mam z kolei markizę z rolety plus, a na tarasie ich markizę w kasecie.
marysia, 09.08.2017, 12:14