Parowanie szyb okiennych: jak mu zapobiegać

Skraplanie się pary wodnej na szybach okiennych nie zawsze oznacza usterkę stolarki okiennej. Co zatem może być przyczyną zjawiska kondensacji pary wodnej w tym przypadku?
Zaparowana szyba okienna
W okresie jesienno-zimowym na wewnętrznych szybach okien pojawiają się małe krople wody lub szyby są zaparowane. Najczęściej jednak występowanie tych zjawisk nie jest efektem nieprawidłowego montażu czy wady okna. Kondensacja pary na szybach następuje, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60 procent, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi minimum 20°C. Dlatego musimy zadbać o to, by usuwać na zewnątrz nadmiar wilgoci z powietrza.

fot. mk

Parowanie szyb okiennych bardzo często odbierane jest jako wada stolarki okiennej. Najczęściej jest to jednak błędne przekonanie.

Skraplanie pary wodnej na szybach jest naturalnym zjawiskiem fizycznym polegającym na tym, że w wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o odpowiednio niższej temperaturze, powietrze ochładza się do stanu nasycenia i oddaje część wilgoci, która skrapla się na powierzchni szyby zespolonej powodując jej zamglenie.

Para wodna na wewnętrznej stronie szyby okiennej

Parowanie szyb okiennych od strony pomieszczenia również nie musi być spowodowane wadą okien. To dowód wysokiej szczelności okna. Przyczyny tego zjawiska należy szukać w nadmiernej wilgotności powietrza wewnętrznego oraz złej wentylacji w pomieszczeniu.

Przez starannie izolowane okna, powietrze o dużej wilgotności powstałej podczas czynności domowych takich jak gotowanie, pranie, prasowanie czy kąpiel, nie może wydostać się na zewnątrz, dlatego nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszych powierzchniach, czyli szybach okiennych. 

Jak zapobiec kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie, nawet zimną, gdy niskie temperatury nas do tego nie zachęcają.

Radzimy: Jak wietrzyć mieszkanie zimą 

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40–50%. Nadmiar wilgoci powinien być usuwany na zewnątrz. W przeciwnym razie powstanie naturalne zjawisko kondensacji pary wodnej i skraplanie się pary na szybach. 

Bardzo często parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń jest wynikiem złej wentylacji. Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną. Dodatkowo można zdecydować się na okna z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

W pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgotności warto zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, z ciepłą ramką dystansową, która dzięki zawartości absorbentu pochłaniającego wilgoć z wnętrza szyby, eliminuje powstawanie wyroszenia wewnątrz niej. Najlepiej gdy ramka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego (miejsce o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które następuje ucieczka ciepła). 

Polecamy również: Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu 

Nawiewniki okienne pomocne w walce z zaparowanymi szybami

Pamiętajmy, że nawet najlepsza szyba okienna nie wyeliminuje zjawiska parowania przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W takim przypadku wskazane jest wyposażenie okna w odpowiednie urządzenie nawiewne. Nawiewnik są urządzeniami montowanymi w oknie (najczęściej w jego górnej części) lub w ścianie. Umożliwiają one doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Dostępne nawiewniki różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym. 

Wyróżniamy następujące typy nawiewników okiennych:

  • nawiewniki higrosterowane – sterowane automatycznie; w zależności od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu przepustnica otwiera się lub zamyka,
  • nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, z możliwością zamknięcia przysłony (ograniczenia strumienia powietrza do minimum) przez użytkownika,
  • nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik sam reguluje stopień otwarcia przysłony; ich wadą jest to, że nie chronią przed nadmiernym napływem powietrza oraz nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.

Para wodna na zewnętrznej powierzchni szyby okiennej

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej to problem nowoczesnych okien. Zjawisko to jest spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb tego typu (tj. niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug). Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza. Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej. Dawniej okna cechowały się gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu szyba zewnętrzna ogrzewana była ciepłem uciekającym z wnętrza budynku. Oczywiście głównym minusem tych okien były duże straty ciepła.

Ze zjawiskiem parowania szyb na zewnętrznej stronie okna często można spotkać się na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie w godzinach porannych powietrze może nagrzewać się szybciej niż szyby okienne.

Para wodna wewnątrz szyby zespolonej

W odróżnieniu od kondensacji pary wodnej po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okiennych szyb zespolonych, niepokojącym zjawiskiem jest skraplanie pary wodnej wewnątrz okna. Jego przyczyną może być rozszczelnienie pakietu szybowego, co wiąże się z koniecznością jego wymiany. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do odpowiedniego serwisu. 

Dowiedz się: Jak zapewnić właściwą wentylację mieszkania  

Autor: mk
Współpraca: Vetrex Sp. z o.o.
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

a krople wody, np.po deszczu. Osiadanie pary występuje zresztą najczęściej tylko na krawędziach szyb, w okolicy ramek międzyszybowych.
ob, 15.04.2011, 12:13
Rzadko przyczyną roszenia się szyb na ich wewnętrznej powierzchni jest zbyt wysoka wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia. Okresy, kiedy wzrasta wilgotność powietrza, to czas kiedy gotuje się potrawy lub rozwiesi się pranie na suszarce w którymś z pomieszczeń. Ale jest to zjawisko przemijające. Jeżeli szyby na wewnętrznej powierzchni roszą się w sposób ciągły, najbardziej prawdopodobną przyczyną tego zjawiska jest zbyt niska miejscowa temperatura powierzchni szyby (najczęściej występuje przy dolnej krawędzi i częściowo bocznych) i wynika z niedopracowanej konstrukcji okna. Dla powietrza o temperaturze 20 st. i wilgotności 55 % (taką wilgotność wewnątrz pomieszczeń dopuszcza prawo budowlane) temperatura punktu rosy wynosi ok. 11 st. C. Jeżeli więc powierzchnia w danym punkcie ma temperaturę niższą od temperatury punktu rosy, następuje wykroplenie wilgoci z powietrza.
wuem, 15.04.2011, 13:16
Deadly accurate answer. You've hit the blulesye!
Fantine, 15.02.2012, 05:58
W artykule nie ma informacji jak zapobiegac parowaniu szyb na zewnetrznej powierzchni.
Wlasnie mam taki problem, prosze o porade !!!!
Nik, 02.12.2011, 17:11
Przeczytaj raz jeszcze artykuł, bo wyraźnie nie zrozumiałeś, że nie masz żadnego problemu! ;)
Żelibur, 06.09.2013, 13:56
jak parują ci szyby od zewnętrz, to wiem ze nie zabrzmi to dobrze ale powinienienes sie cieszyc bo to oznacz e masz super szczelne okna ktore chronią twoj dom prze stratami ciepla, kiedys czytalam artykul ze jedyna szyba ktora radzi sobie z tym zjawiskiem fizycznym jest to szyba samoczyszczaca ale niestety bardzo droga... pozdrawiam
mija, 27.11.2013, 09:17
jak słyszę te wywody ekspertów to śmiech mnie bierze,zbyt szczelne okna,zła wentylacja,a co jeśli wszystko jest ok.wilgotność 38-42procent,wentylacja aż za dobra a okna i tak roszą?Mając okna skrzynkowe problem nie występował,moim skromnym zdaniem błąd tkwi w konstrukcji okien a konkretnie w ramce która łączy 2lub 3 szyby.,Aluminiowy profil przenosi ujemną temp.z zewnątrz,wystarczy-3st.i mamy na wewnętrznej stronie szyby rosę .Problem nie występuje jeżeli temp. w mieszkaniu ma stałą wartość przez 24 godz(bloki mieszkalne ,piece c.o.z podajnikiem)jeżeli mamy zwykły kocioł c.o.i po 24tej już nie dokładamy paliwa temp.z 22 st.spada w ciągu mrożnej nocy do 19 st.to rano mamy rosę.Jeżeli nie będziemy jej wycierać to w końcu parapety które w większości robione są z pażdziocha w końcu zaczną puchnąć i trzeba będzie je wymienić.Sprawdzamy wilgotność,wentylacje jeżeli wszystko jest ok.to pozostaje poranny rytuał wycierania rosy,pogódżmy się z tym a nie wydajmy kase na wentylatory z czujnikami wilgoci i podobne bzdety zalecane przez ,,ekspertów;Pozdrawiam Henryk.
bielenin, 14.12.2012, 16:35
W starych oknach skrzynkowych problem nie występował bo były nieszczelne z każdej możliwej strony. Nowe okna PCV są tak robione aby nie było przewiewów. Po to nadzór budowlany wymaga zastosowania nawiewników bo wiadomo jak klienci się zamykają. Sam spotkałem kilku przynajmniej klientów którzy twierdzili że wilgotność jest w normie i wentylacja działa bez zarzutu a kiedy jechałem do nich to głupie sprawdzenie zapalniczką przy kratce wentylacyjnej pokazywało że wentylacja nie działa w ogóle. Dodatkowo grzejniki odkręcone na full i kilka osób w małym pokoju i szyby muszą parować. W takich wypadkach najczęściej pomagało wycięcie uszczelki i po takim zabiegu żaden z klientów nie zgłosił ponownie występowania wyżej wymienionego problemu
Pracownik firmy okiennej, 02.06.2014, 14:26
Z parowaniem szyb można sobie w łatwy sposób poradzić - wystarczy zainstalować pakiet zespolony z cienką warstwą elektro-grzewczą i problem z głowy. Pobór mocy na 1m2 w przypadku zniwelowania efektu kondensacji pary wodnej wynosi raptem 35W więc portfel nie ucierpi z tego powodu. Kolejną zaletą tego systemu jest to że posiadamy w oknie promiennik ciepła który może służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczeń. Pozdrawiam ekspertów!
Thin Layer, 30.10.2014, 12:49