Okucia okienne: jak je wybierać

Okucia okienne mają zapewnić szczelność okien, ich wygodne otwieranie, uchylanie i zamykanie. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu okuć okiennych?
 • Okna

  Nawet najlepsze parametry okien nie spełnią funkcji, gdy zawiodą okucia. Podstawowym ich zadaniem jest utrzymywanie szczelności okien oraz zapewnienie funkcji otwierania, uchylania i zamykania. Okucia odpowiadają też za bezpieczeństwo użytkowania okien i chronią przed włamaniem.

  Oknoplast
 • Okucia okienne

  Najwygodniejsze są okucia rozwieralno-uchylne, łączące obie funkcje.

  Oknoplast
 • Klamka

  Niektóre okucia mają minimalistyczną formę. Rękojeść klamki wydłużono, a to zapewnia wygodę przy otwieraniu i zamykaniu okna

  Oknoplast

Najlepsze parametry najdroższych okien nie spełnią funkcji, jeśli zawiodą zamontowane w nich okucia. Warto więc wiedzieć, co to są te okucia.

Przeczytaj poradnik: Wymiana okien w domu lub mieszkaniu 

Obecnie montuje się w oknach przeważnie okucia obwiedniowe. Tzn. te rozmieszczone na całym obwodzie. Po zamknięciu skrzydła dociskają one równomiernie skrzydło do ramy. Gwarantuje to szczelność i zapobiega odkształceniom profilu. Od tego, jaki rodzaj okuć wybierzemy, zależy sposób otwierania okien. Do wyboru mamy rozwieralne. Te pozwolą otworzyć okno na oścież. Są też uchylne (pozwalają jedynie na odchylenie skrzydła). W pomieszczeniach, gdzie nie mam miejsca na otwieranie skrzydła okiennego można zdecydować się na okna przesuwne.

Najwygodniejsze okucia, czyli jakie?

Najwygodniejsze i najczęściej spotykane są okucia rozwieralno-uchylne, łączące dwie funkcje. Okno z wyregulowanymi okuciami otworzy się bez kłopotów. Stolarkę o typowych rozmiarach możemy zamówić u producenta w wersji jedno-, dwu- albo trójskrzydłowej. Wtedy będziemy otwierać wszystkie skrzydła jednocześnie albo tylko wybrane, gdy chcemy wpuścić do domu świeże powietrze, ale nie robić przeciągu.

Poczytaj: Szczelne okna to lepszy komfort cieplny i akustyczny w domu 

W drzwiach balkonowych również popularne są okucia rozwieralno-uchylne. Otworzenie lub zamknięcie okien o znacznych rozmiarach wymaga jednak sporej siły. Co więcej, otwarte skrzydło zabierze w salonie sporo miejsca. Rozwiązaniem jest montaż okien przesuwnych. Niektóre firmy produkują dwa typy drzwi tarasowych różniące się sposobem otwierania. Wersja uchylno-przesuwna pozwala łatwo uchylić i przesunąć skrzydła o szerokości aż do 1,6 m. W drugiej opcji stosuje  się technologię podnoszono-przesuwną. Skrzydła mogą swobodnie się mijać, bo są na osobnych prowadnicach. Maksymalna szerokość takich drzwi to 6,5 m. Konstrukcja może być zamontowana tak, że próg dolny będzie na tym samym poziomie, co podłoga w pomieszczeniu.

Hamulec i inne dodatki ułatwią otwieranie okien

W drzwiach tarasowych warto zamontować parę dodatków, które ułatwią nam otwieranie. Hamulec skrzydła rozwieranego umożliwia blokadę okna w pozycji uchylonej. Wówczas możemy wietrzyć pokój bez obawy, że zatrzaśnie się ono w przeciągu. Zatrzask balkonowy umożliwia zamknięcie drzwi także od zewnątrz. Praktyczny jest niski próg – nie potkniemy się o niego, wychodząc na taras.

Okucia antywłamaniowe

Okucia mogą też ochronić przed włamaniem. Przydadzą się zaczepy antywyważeniowe i czopy. Zależnie od tego, jaką klasę zabezpieczenia mają spełnić, zaczepy montuje się w każdym narożniku okna lub na całym obwodzie. Praktyczna jest klamka z kluczykiem i wkładka antyrozwierceniowa w okuciu. Uniemożliwiają one rozwiercenie śrub mocujących klamkę i przekręcenie klamki z pozycji uchylnej. Okucia powinny być oznaczone co najmniej klasą WK1.

Mikrowentylacja pomieszczenia jest istotna

Istotna jest również mikrowentylacja. Umożliwia rozszczelnienie okna, by do wnętrza dostawało się trochę powietrza. Dzięki temu nie wychłodzimy pomieszczenia. Przy okuciach z opcją mikrowentylacji nie trzeba odryglowywać skrzydła, a to gwarantuje bezpieczeństwo.

Co Ty na to?: Klamki z kluczykiem jako podwójne zabezpieczenie okien 

Okucia mogą nie tylko bezpieczne, ale i eleganckie. Mechanizmy komponują się z kolorem stolarki okiennej. Można też zainwestować w eleganckie osłonki na zawiasy, dopasowane do koloru ram. 

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Oknoplast
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Polecam Constans w Kłodawie. Naprawdę dobra jakość wyrobów a przy tym potrafią świetnie doradzić.
Joanna Przybyła, 13.12.2012, 16:48