Okna z drewna czy z PVC – jakie okna wybrać

Wybór okien do mieszkania czy domu to jedna z kluczowych decyzji, która w przyszłości zadecyduje o komforcie życia, estetyce i wreszcie – wysokości rachunków za ogrzewanie.
  • Okna z PVC są zwykle tańsze, co przysparza im zwolenników

    Producenci okien plastikowych proponują odbiorcom coraz lepsze wzornictwo i jakość wykonania stolarki.

    Tomasz Bolt

Na temat tego, jakie okna wybrać – drewniane czy z tworzyw sztucznych – jest wiele niedopowiedzeń, niejasności i mitów. Przynajmniej kilka wątpliwości postaramy się rozwiać poniżej. Zatem – lepiej decydować się na zakup i montaż okien z PVC czy z drewna? Gdyby to było takie oczywiste, nie byłoby żadnych wątpliwości, dlatego należy uczciwie powiedzieć – to zależy. W jednej nieruchomości lepiej sprawdzą się okna z drewna, dla innego właściciela korzystniejszy będzie wybór okien z PVC.

Warto przeczytać: Jak ilość światła w pomieszczeniu wpływa na nasze samopoczucie

Zalety i wady okien plastikowych

Najbardziej widoczną zaletą okien plastikowych w stosunku do okien wykonanych z drewna jest cena – średnio kilkanaście procent niższa. Inwestorzy w naszym kraju w znaczącej większości kierują się przy wyborze produktów właśnie nią i dla wielu na cenie kończy się porównywanie walorów danego typu okien. Po tronie okien plastikowych jest jednak nieco więcej atutów.

Kolejny plus okien z PVC to łatwość utrzymania ich w czystości i konserwacji. Poza regularnym myciem i ewentualnie wyregulowaniem po jakimś czasie skrzydeł nie trzeba przy nich robić właściwie nic. Okna z PVC dobrze sprawdzają się w naszym umiarkowanym klimacie – wytrzymują srogie mrozy i radzą sobie z wysokimi temperaturami. Co ważne, zniknęła też pewna toporność wzornictwa, która cechowała – najczęściej białe – plastikowe okna sprzed kilkunastu lat. Producenci profili plastikowych stosują coraz lepsze materiały, okna są coraz szczelniejsze i mają coraz lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Nie są jednak pozbawione wad. Za taką uznać można niekiedy szczelność, przez co – na przykład w domach i mieszkaniach opalanych węglem – zachodzi konieczność starannego dbania o sprawną wentylację. Bywa też, że okna trzeba zaopatrzyć w szczeliny nawiewne, by dochodziło do cyrkulacji powietrza, gdy w mieszkaniu działa jedynie wentylacja grawitacyjna. Zdaniem niektórych okna plastikowe nigdy nie będą prezentować się tak dobrze, jak okna drewniane (w końcu to producenci okien z PVC próbują imitować fakturą drewno, a nie odwrotnie). Z takiego założenia wychodzą również konserwatorzy zabytków, którzy bardzo często w strefach staromiejskich nakazują inwestorom – przy okazji wymiany okien – korzystanie z ich drewnianej, a nie plastikowej wersji.

PoradnikJak zaplanować okna w domu 

– Bardzo ważne jest, aby w przypadku okien PVC zwrócić uwagę na skład profili, czyli elementów tworzących okno. Niewiele firm ma pełną kontrolę nad wszystkimi etapami ich produkcji, a tym samym nie mają 100% pewności co do ich składu. Bardzo często zdarza się, że do powstawania nowych wykorzystuje się te, które np. z powodu odkształceń nie zostały użyte w dalszym procesie powstawania okna. Takie działania mogą skutkować obecnością metali ciężkich, np. kadmu czy ołowiu. Warto zatem sprawdzać atesty i dokładnie rozpatrzeć ofertę pod względem relacji jakości do ceny produktu - radzi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar.

Zalety i wady okien drewnianych

Okna drewniane są po prostu ładne, bo naturalne. Bywa, że nowi właściciele mieszkań w starych kamienicach – choć na początku mieli taki plan – nie decydują się na wymianę wiekowych drewnianych okien wykonanych jeszcze w tzw. metodą skrzynkową. Po odnowieniu, zakonserwowaniu, ewentualnie wymianie szybek okna takie zdobią mieszkanie i idealnie komponują się ze starą architekturą. Ale okna drewniane nie nadają się jedynie do tradycyjnego, często zabytkowego budownictwa. Wprost przeciwnie, wracają w dobrym stylu do budownictwa ekologicznego czy stawiających sobie ambitne cele realizacji deweloperskich w nowym budownictwie. Bo okna drewniane ze względu na swoja naturalność pasują niemal wszędzie.

Dowiedz się: Na czym polega ciepły montaż okien

W myśl maksymy mówiącej, że „piękno wymaga poświęceń", także i okna drewniane stawiają swoim właścicielom określone wymagania. Im okna bardziej narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, tym częściej trzeba je konserwować specjalistycznymi środkami. By zachowały swoje właściwości i walory estetyczne bywa, że czynność taką trzeba wykonywać dwa razy do roku. Przyznać jednak trzeba, że producenci coraz częściej oferują okna pokryte specjalnymi impregnatami, które znacznie przedłużają czas, kiedy trzeba będzie je ponownie zakonserwować i pomalować. Klasyczna stolarka okienna jest też droższa od okien PVC, a różnice – jak wspomnieliśmy – sięgają niekiedy kilkunastu procent na korzyść rozwiązań z PVC. 

Autor: Sławomir Bobbe
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Najważniejsze moim zdaniem byłoby porównanie parametrów cieplnych obu rodzajów okien. Nie zawsze najwazniejszy jest wygląd. Często bierze się pod uwage również walory techniczne, wpływające na komfort mieszkania i rachunki. Ja obecnie mam okna z Oknoplastu Winergetic Premium Passive, które mi polecono w Sampre. I są to okna PVC, które należą do jednych z najcieplejszych. Mam wersję z 3 szybami która gwarantuje odpowiednie parametry cieplne wnętrza. Nie wiem, czy w wersji drewnianej znalazłbym równie cieple okna.
Rajzer, 26.06.2017, 16:02
Porównywać można tylko w zasadzie konkretne przypadki. Tak konkretne okna w takim domu. Bo okno może mieć świetne parametry, a montaż wszystko zepsuć. Ciepłe zamontowanie okien to druga rzecz po tym jakie parametry one mają. O tym należy przypominać inwestorom.
janix, 30.06.2017, 17:08
Z tego co wiem to okna Winergetic Premium Passive z Oknoplastu są stworzone do domów pasywnych, dlatego muszą być tzw. "ciepłymi oknami". Dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną dlatego zarówno okna jak i ściany muszą być dobrze zaizolowane. Też uważam, że okna PVC są świetne jeśli chodzi o izolację ciepła. Ja mam klasyczny dom i wybrałam okna Koncept tej samej firmy co Ty i mimo, że nie są to typowe okna do domów pasywnych to bardzo dobrze izolują zarówno termicznie jak i nie słyszymy praktycznie żadnego hałasu z zewnątrz. Teraz są takie technologie, że jak kupimy dobre okna to nie musimy się martwić o utratę ciepła :)
Anna Wać, 17.03.2019, 10:56
To zależy od naszego widzimisię i zasobności portfela. Warto rozpatrzyć ofertę kilku producentów. My zamawialiśmy okna w Kenbudzie (Kraków) i wybór nasz padł na Drutex. Nie żałujemy swojej decyzji, a cena była okazyjna.
LAgertha, 21.05.2019, 19:02
Wszystko zależy od tego, co kto preferuje. Jeśli o mnie chodzi to świetnie sprawdziły się okna PVC od firmy Atos z Lublina, choć wiem że drewniane od nich również są świetnej jakości.
Draszewski, 29.03.2018, 13:16
Komentarz został usunięty.
Okna aluminiowe najlepsze, bo długowieczne, eleganckie i bezproblemowe w codziennym użytkowaniu, w tym w utrzymaniu czystości. Solidne okna kupiliśmy w stołecznym Alumexie. Ogromne zadowolenie z mojej strony.
Dolas, 07.12.2018, 16:41
Przy zakładaniu okien ogromnie ważny jest sam montaż, ja miałem nieciekawą sytuację, bo mi źle zamontowano okno, naraziło mnie to na dodatkowe koszty. Przy wymianie następnych okien poszukałem fachowców na stronie dobrymontaż.com, znalazłem tam monterów znających się na rzeczy.
Artur Gutkowski, 29.05.2019, 17:58
Zgadzam się z tobą, że dobry montaż jest bardzo ważny, tak ważny jak zakładane okna. Trzeba jeszcze znaleźć fachowców, którzy to odpowiednio zrobią, ja też miałem z tym problem.
Marcin, 31.07.2019, 15:13
Okna drewniane były pomyłką. Po 18 latach całkowicie do wymiany, a ratowaliśmy je nie raz. Teraz mamy okna z PVC dobrego polskiego producenta, konkretnie Oknoplast i poziom to niebo, a ziemia. Wiadomo czasy się zmieniły ale te okna z PCV w dobrej cenie zakupiliśmy i świetnie izolują i są przy tym ładne. Te z drewna pamiętam, że jak je zamawialiśmy to bardzo drogo nas kosztowały. Oczekiwałem lepszej jakości ale no....
Greg, 03.06.2020, 20:32
Po przeżyciach z drewnianymi nigdy więcej nie kupię nic, nawet drzwi zewnętrznych czy schodów. Okna mamy z PVC model prismatic z Oknoplastu i mam święty spokój jeśli chodzi o ich konserwację oraz utrzymanie ładnego wyglądu. Dbamy o okucia wiadomo, ale nie muszę nic robić z elementami stolarki, a w przypadku okien drewnianych konserwacja jest uciążliwa.
tomek małczak, 08.07.2020, 11:55
Ja też mam winergetic premium! :)
gabriela maskula, 15.07.2020, 09:28