Okna nietypowe nie zawsze są droższe od standardowych. Dlaczego?

Okna o nietypowym kształcie pozwalają podkreślić unikalny charakter budynku i wzbogacić jego walory estetyczne. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na stolarkę stworzoną według indywidualnego projektu?
 • okna-na-wymiar

  Inwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów.

  MS więcej niż OKNA
 • okna-na-wymiar

  W przypadku nowoczesnych projektów często wykonuje się proste, geometryczne wzory podkreślające modernistyczny charakter architektury.

  MS więcej niż OKNA

Rozwój rynku okien o niestandardowej konstrukcji związany jest z coraz większym stopniem urozmaicenia współczesnej architektury. W odróżnieniu od budownictwa sprzed kilkudziesięciu lat, w którym dominowały okna o jednakowych rozmiarach, dziś wiele osób zastanawia się nad inwestycją w zindywidualizowaną stolarkę, zwłaszcza, że nie musi to wcale oznaczać wzrostu ceny.

Przeczytaj również: Geometria w oknach - nietypowe kształty stolarki okiennej 

Mianem okien nietypowych określa się wszystkie produkty, których wymiary, kształty lub kolorystyka wykraczają poza obowiązujący w danej firmie katalog stolarki typowej. Nie muszą one być droższe od okien typowych.

Obecnie odchodzi się już od tej terminologii, bowiem wielu producentów oferuje jedynie okna na specjalne zamówienie i nie posiada stanów magazynowych stolarki typowej.

Dlatego niestandardowy rozmiar okna zazwyczaj nie generuje dodatkowych kosztów, jednak projekt obejmujący utworzenie łuków lub ostrych kątów - już tak. Decydując się na tego typu stolarkę, warto wybrać firmę specjalizującą się w indywidualnych zamówieniach, ponieważ jej oferta cenowa prawdopodobnie będzie bardziej konkurencyjna, a jakość wyrobu wyższa.

Porównując propozycje producentów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt inwestycji.

Zwieńczone łukiem tradycyjne prostokąty, elipsy, koła, trapezy, trójkąty i bawole oka – dzisiejsza technologia produkcji umożliwia wyprodukowanie praktycznie każdego kształtu, bez uszczerbku dla właściwości użytkowych.

Nietuzinkowe konstrukcje pozwalają na stworzenie nowych możliwości aranżacyjnych zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym budownictwie.

Okna na indywidualne zamówienie bardzo często stosowane są podczas renowacji obiektów, gdzie kluczowym czynnikiem jest odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku.

W przypadku nowoczesnych projektów często wykonuje się proste, geometryczne wzory podkreślające modernistyczny charakter architektury.

Po pierwsze projekt

Największą trudnością w prawidłowym wykonaniu okien niestandardowych jest połączenie estetyki z aspektami użytkowymi.

Dobry produkt powinien przede wszystkim spełniać swoje funkcje:

 • komfortowo się otwierać,
 • łatwo się regulować,
 • być wytrzymałym na obciążenia wiatrem i wodą.

Dlatego już w fazie projektu niezbędna jest konsultacja z producentem stolarki, aby uzgodnić właściwe rozmieszczenie zawiasów oraz sposób otwierania.

Zwłaszcza jeśli okno zostanie umieszczone na poddaszu, w pobliżu skosów lub w lukarnie, pojawić się może problem z pełnym rozwieraniem skrzydeł.

– Z naszych doświadczeń wynika, że w niektórych przypadkach połączenie funkcjonalności z pierwotnym zamysłem architekta bywa niemożliwe – mówi Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w firmie MS więcej niż Okna. – Zawsze jednak warto szukać kompromisów, na przykład uwzględniając dodatkowy podział lub zmieniając sposób otwierania.

W zależności od rozmiaru oraz zaprojektowanego kształtu, należy się kierować innymi regułami, a każde zamówienie powinno być indywidualnie rozpatrzone.

 • Na przykład zbyt ostre kąty w oknach w kształcie trójkąta lub trapezu uniemożliwiają rozwarcie skrzydła ze względu na szerokość profilu niezbędną do ich uzyskania.
 • W przypadku okna trapezowego optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie zawiasów na najdłuższym boku, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji.
 • Wszelkie formy o znacznych rozmiarach, zakończone od góry pełnym półkolem, powinny być wyprodukowane w wariancie dwuskrzydłowym, z klamkami ulokowanymi po zewnętrznej stronach okna,a zawiasami na środkowym słupku.

Propozycja dla wymagających

Dostosowanie wymiarów okna do indywidualnych potrzeb nie zawsze będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Stolarka o tradycyjnej, prostokątnej formie, a nietypowych wymiarach zazwyczaj rozliczana jest według standardowego cennika konkretnej firmy ze względu na automatyczny proces produkcji.

Jednak inwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów.

Zobacz również: Sposoby na wypucowane okna

Różnica w cenie wynika przede wszystkim z bardziej wymagającego procesu technologicznego, gdzie większość prac wykonywanych jest ręcznie. Ostateczna cena produktu zazwyczaj uzależniona jest od koniecznych modyfikacji, co zazwyczaj sprowadza się do liczby łuków i narożników. W przypadku niewielkich rozmiarów procentowa różnica w poniesionych kosztach na okna typowe w stosunku do tych spoza katalogu będzie więc wyższa niż w przypadku dużych witryn.

Z kolei okres oczekiwania potrafi wydłużyć się o około dwa tygodnie. Jeżeli zamówienie obejmuje także nieszablonowy kolor łączny czas realizacji może ulec przesunięciu nawet o 6 tygodni.

Decydując się na inwestycję w nietypową stolarkę otworową, warto podkreślić jej urok także odpowiednim wystrojem wnętrza. Okno, jako element architektoniczny, powinno stanowić podstawę, od której rozpocznie się dalsza aranżacja. W nowoczesnych domach coraz częściej pozostawia się je nieprzesłonięte, eksponując ich unikalny charakter.

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: MS więcej niż OKNA
3komentarzy

Komentarze (3)

z powyższego artykułu tak naprawdę nic nie wynika a konkluzja jest jedna okna nietypowe są droższe od typowych z racji: skąplikowanej produkcji która bywa najczęściej ręczna pracą podwyższającą koszty, nie każdy producent chce wykonywać okna nietypowe, jeżeli firma chce wykonać okno nietypowe napewno będzie ono kilkadziesiąt procent droższe, zazwyczaj okno nietypowe nie jest objęte gwarancją gdyż jest poza parametrami statycznymi. Powyższy tekst oceniam bardzo słabo bo mija się z prawdą faktyczną.
Skowroński, 26.01.2012, 15:33
Fotografia Ślubna dla tych co widzą rf3żnicę świetny text daj znać czy dużo dały takie targi bo myślałem w tym roku nad tym ale już nie zdążę pozdrawiam i piodozenwa
Jerry, 13.03.2012, 07:23
Coś pięknego. Naprawdę wielki sczuan dla Was A ci wszyscy ktf3rzy nienawidzicie Romf3w, bo co? mają inny kolor skf3ry, inną kulturę, ktf3ra rf3wnież jest piękna i wiele innych rzeczy, ktf3rych tutaj wymieniać nie chcę, przez to właśnie traktujecie ich gorzej! Rzucacie rf3żne obelgi pod ich adresem, prowokujecie do bujek a gdy zjeżdżają psy obrywa się Cyganą! Lecz zauważcie m.in dwie piękne cechy, ktf3rych brakuje Polakom, a ktf3re w 100% Romowie posiadają -> BRATERSTWO i JEDNOŚĆ, Rom za Roma pf3jdzie wszędzie, przynajmniej zauważyłam to u tych ktf3rych znam, ale też jestem pewna, że tak jest u nich wszystkich! Powinniśmy brać z Nich przykład! I NA KONIEC NIE WSZYSCY ROMOWIE KRADNĄ,CZY TEŻ CHODZĄ BRUDNI! A KAŻDY ZASŁUGUJE NA SZANSĘ POZNANIA GO.
Jimmi, 15.03.2012, 05:53