Okna energooszczędne - czy warto w nie inwestować, czym się charakteryzują i ile kosztują

Pojęcie okno energooszczędne można w pewnym sensie uznać za umowne. Bo, jak potwierdzają eksperci, nie istnieje ścisła definicja takiego produktu.
  • Okno z siedmioma komorami

    Przekrój pokazujący okno z PVC z siedmioma komorami powietrznymi. energooszczędnym. W nowo powstających budynkach standardem są obecnie okna o maksymalnym współczynniku Uw = 1,2 W/(m2K). Rośnie jednak zainteresowanie stolarką o parametrach niemal pasywnych, które staną się standardem już w 2021 roku.

    Schüco

– Dla osoby mieszkającej w bloku z lat 70-tych bez docieplenia, w lokalu ze starymi, nieszczelnymi oknami, tak naprawdę każde nowe szczelne okno będzie energooszczędne – mówi Paweł Kucharski z zielonogórskiego biura firmy Nexbau. – Okno powinno być dopasowane pod konkretne potrzeby klienta. Powinno być odpowiedzią na pytanie, czego oczekujemy od okien, jakie funkcje mają spełniać. Już okno PCV z jednokomorową szybą będzie charakteryzowało się dużo lepszym współczynnikiem przenikania ciepła od tego w starym oknie. Jednak możemy przyjąć, że nowoczesnym oknem energooszczędnym jest takie, którego współczynnik przenikania ciepła „Uw" będzie jak najniższy. Obecnie najbardziej optymalny, to Uw zbliżone do wartości 0,8 W/(m2K). Właśnie ze względu na to dopasowanie okien do naszych potrzeb, dokonując ich zakupu, warto skorzystać z oferty firmy, której doświadczeni doradcy wiedzą, jak dobrać rozwiązania najbardziej optymalne dla nas.

RadzimyJak wybrać okna i drzwi do domu, by były ciepłe, bezpieczne i estetyczne 

Szukając oszczędności

– W sezonie grzewczym każdy szuka oszczędności w ogrzewaniu. Jednak, tak naprawdę nie da się dokładnie wyliczyć, ile zaoszczędzimy dzięki zamontowaniu w naszym domu tzw. energooszczędnych okien – mówi P. Kucharski. – Przybliżone wartości może wyliczyć architekt na etapie projektowania domu, który w całości ma spełniać zadanie domu energooszczędnego – dodaje. W pozostałych przypadkach najlepszym wyznacznikiem będzie oszczędność w rachunkach za ogrzewanie po sezonie grzewczym w porównaniu z rokiem, gdy okna nie były wymienione.

Należy jednak zauważyć, że im lepsze parametry i jakość okien, tym większe prawdopodobieństwo mniejszych rachunków za ogrzewanie. Przykładowo, do domu, z założenia energooszczędnego, warto wybrać okna z PVC o profilach sześciokomorowych. Jednym z bardzo wielu przykładów takiego okna jest Rehau Geneo, w przypadku którego współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego (czyli jednoskrzydłowego o wymiarach 1230 x 1480 mm) wyniesie w przybliżeniu Uw = 0,71 (W/(m2K).

Warto przeczytać: Ważne informacje o pakietach szybowych w oknach energooszczędnych

– Pamiętajmy jednak, że nawet o drogie i energooszczędne okna należy odpowiednio dbać. Bardzo ważne jest okresowe sprawdzanie prawidłowego funkcjonowania okuć okiennych. Zgłaszajmy to i prośmy o regulację, a najlepiej serwis z firmy, która montowała okna. Prawidłowa regulacja i konserwacja okien przedłuża bowiem komfort ich użytkowania.

Istotne znaczenie ma też prawidłowy montaż okien. Należy zwrócić uwagę na ich osadzenie i odpowiednią izolację. W przypadku wyboru okien „energooszczędnych" warto zastanowić się nad tzw. „ciepłym montażem" zamiast montażu standardowego. Polega on na tym, że osadzane okno jest dodatkowo izolowane specjalnymi taśmami: paraizolacyjną i paroprzepuszczalną. Mają one za zadanie zabezpieczyć fugi montażowe między ramą a ościeżą przed działaniem czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy niska temperatura.

Dowiedz się: Na czym polega ciepły montaż okien i jak unikać błędów 

Koszt okien energooszczędnych

Dla zobrazowania różnic cenowych, wśród dostępnych na rynku okien, poprosiliśmy pracownika firmy Nexbau o zrobienie wyceny dla trzech rodzajów okien. Każde z nich ma przykładowy wymiar 1000 x 1000 mm i jest koloru białego. Okna różnią się wartością współczynnika przenikania ciepła (dotyczy on całego okna) oraz materiałem, z którego zostały wykonane.

  • Za okno, którego współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,91 (W/(m2K)) zapłacimy 562,09 zł.
  • Za takie samo, z tym że wykonane z drewna, o współczynniku przenikania ciepła o wartości 1,04 zapłacimy 844,36 zł.
  • Najtańsze okno, w cenie 318,97 zł charakteryzuje się równocześnie najgorszymi parametrami. Jego U wynosi bowiem 1,47 (W/(m2K)). 
Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy