Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA)

Na co dzień posługujemy się pękiem kluczy - do drzwi wejściowych, furtki, piwnicy, garażu itp. Opisujemy je identyfikatorami, próbujemy zapamiętać, który pasuje do czego, a rzadko używane odkładamy do szuflady. A gdyby tak mieć jeden klucz, który otwiera wszystko?
  • Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA)

    Assa Abloy

Nowe meble nie mieszczą się w drzwiach frontowych? Wnieśmy je tyłem, od garażu. Zaraz, tylko gdzie jest ten klucz? O, przyszedł list! Ciekawe od kogo? No nie - klucze do skrzynki zabrał mąż. Sytuacje, w których dany klucz nagle znika albo nie możemy otworzyć konkretnego zamka, bo klucz ma któryś z domowników, zdarzają się bardzo często.

Czytaj: Nowoczesne, designerskie i bezpieczne drzwi 

Zamiana wielu kluczy funkcjonujących w domu czy mieszkaniu na system jednego klucza rozwiązuje wiele codziennych problemów, oszczędza czas i nerwy domowników. System tego typu pozwala połączyć ze sobą wiele odpowiednio dobranych, elementów zamykających. Jednym kluczem można więc otwierać obydwa zamki w drzwiach wejściowych, ale też bramę, piwnicę, garaż i skrzynkę na listy. Jest wiele rodzajów systemów, dopasowywanych każdorazowo do aktualnych potrzeb użytkowników budynków. Np. w tzw. bliźniakach można stworzyć dwa rodzaje kluczy. Każda rodzina swoimi kluczami będzie otwierać swoją część budynku, a wspólnie będą mieli dostęp do furtki i bramy.

- Systemy klucza są bardzo elastyczne. Możemy domawiać dodatkowe zamknięcia do istniejących kodów klucza np. dodając kłódkę do bramy czy zamek do skrzynki na listy. Osoba z jednym kluczem jest także mniej atrakcyjna dla potencjalnego złodzieja. Obserwator zwraca uwagę na osoby z pękiem kluczy, w jego mniemaniu jest to potencjał związany z dużą ilością dóbr materialnych - mówi Mariusz Jesionowski, ekspert firmy Ferro-Met.

Warto wiedzieć: Wybieramy szklane drzwi na taras 

Komfort ponad wszystko

- Koszty związane z wymianą pęku kluczy na jeden zależą oczywiście od naszych potrzeb. Jedna osoba zamawia system na 4 zamki, inna, mieszkająca poza miastem, może potrzebować ich nawet 50. Biorąc pod uwagę 5 użytkowników i 4 zamki obejmujące system klucza, klient musi się liczyć z wydatkiem od 500 do 1600 zł. Wyższa cena związana jest zazwyczaj z wyższym poziomem bezpieczeństwa oferowanym przez rozwiązanie - dodaje Mariusz Jesionowski.

Nie ilość, a jakość

Klucz systemu wykonuje dziennie dużo większą pracę niż klucz indywidualny, dlatego trzeba postawić na jego jakość - trwałość i bezpieczeństwo. Podstawą bezpieczeństwa klucza jest trudność skopiowania modelu. Produkt powinien posiadać konstrukcję, która uniemożliwi lub w jak największym stopniu utrudni jego sczytanie i skopiowanie przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi czy urządzeń. Największą ochronę zapewniają klucze wyposażane w elementy ruchome.

Zobacz: Jak wykryć usterki w nowym mieszkaniu? Odbiór techniczny 

- Bardzo ważną kwestią jest kontrola samej możliwości dorabiania kluczy. Najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownika oferują klucze chronione patentem. Są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz firmy przez niego upoważnione. Odpowiednimi patentami chronione powinny być zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego. Istotne jest również, aby przedmiotem patentu było rozwiązanie konstrukcyjne współpracy klucza z wkładką. Próba wykonania klucza działającego z opatentowaną wkładką jest wówczas poważnym naruszeniem prawa - mówi Grzegorz Korzeniowski, ekspert firmy Assa Abloy.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Assa Abloy
0komentarzy