Montaż drzwi zewnętrznych - jak go robić zimą

Jeżeli montujemy drzwi wejściowe do domu w ostatnim kwartale roku, to powierzmy to odpowiedniemu fachowcowi. Prace montażowe przy niskich temperaturach wymagają zastosowania szczególnych środków ostrożności.
  • Montaż drzwi zewnętrznych

    Poprawny montaż drzwi wejściowych gwarantuje ich pełną funkcjonalność zarówno pod względem izolacyjności termicznej, jak i antywłamaniowości.

    CAL

Zimowa to mało sprzyjający moment na montaż drzwi zewnętrznych. Dobór złych materiałów lub niepoprawne ich użycie może mieć negatywny wpływ na skrzydło drzwiowe oraz ościeżnicę.
– Najczęstszym następstwem błędnego zamontowania drzwi zewnętrznych z powodu niskiej temperatury powietrza jest nieszczelne połączenie między murem a ościeżnicą – mówi Grzegorz Kosiński, ekspert Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. – Powoduje ono powstawanie tzw. mostków termicznych, które uciążliwie wychładzają przedsionek oraz gromadzenie się kropel wody na ościeżnicy. Często jest również przyczyną powstawania pleśni, a nawet pęknięcia ościeżnicy pod wypływem nadmiaru wilgoci – dodaje.

Produkty do montażu drzwi podczas mrozu

Za warunki zimowe uważa się czas, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej pięciu stopni Celsjusza. Wtedy należy zmienić pianę montażową letnią na zimowy specyfik. Dzięki temu bezpiecznie montuje się drzwi zewnętrzne nawet, gdy temperatura na dworze spadnie nawet do minus dziesięciu stopni.

Warto przeczytać: Ciepły próg drzwiowy, by nie ciągnęło spod drzwi 

– Zimowe piany montażowe różnią się od letnich przede wszystkim składem chemicznym oraz rodzajem gazu użytego jako nośnika, co przekłada się na lepszą tolerancję przez piany niskich temperatur – tłumaczy ekspert firmy CAL. – Zastosowanie odpowiedniej piany montażowej zimą jest niezbędne. Letnie piany nie sprawdzają się na mrozie, ponieważ trudno jest wówczas kontrolować ich proces rozprężania, przez co możliwe jest ich „przedawkowanie". W praktyce powoduje to niedostateczną izolację przestrzeni między ościeżnicą a ścianą montażową – dodaje.

Do montażu drzwi może zastosować też inne produkty, takie jak: taśmy rozprężne lub specjalistyczne wełny montażowe, które, podobnie jak zimowe piany, pozwalają prawidłowo zamontować drzwi przy niskich temperaturach.

Niepoprawny montaż drzwi ujawni się wiosną

Jeżeli montaż drzwi zewnętrznych zimą zostanie wykonany niepoprawnie, to efekty tego odczujemy dopiero w pierwszych dniach wiosny, kiedy temperatura na zewnątrz przez dłuższy czas będzie dodatnia.

– Nie należy zapomnieć o odpowiedniej regulacji okuć, aby po zimie uniknąć problemów ze skrzypieniem czy niedomykaniem się skrzydła – radzi Grzegorz Kosiński. – Ich dopasowanie zimą wymaga ogromnej wprawy ze strony montażysty oraz świadomości, jak będzie zachowywał się dany materiał na mrozie – dodaje. Zanim więc wybierzemy ekipę montażową upewnijmy się, że ma ona stosowną wiedzę praktyczną i techniczną, by wykonać prace w nietypowych warunkach. 

Zobacz również: Jakie drzwi zewnętrzne wybrać i jak je zamontować 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: CAL
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Nie ma co próbować wstawiać drzwi samemu. Nam pan w Kon-Trade od razu powiedział, że to będzie trudne bez umiejętności. Wzięliśmy ekipę i drzwi zostały zamontowane bez problemu, także moim zdaniem to znacznie lepsze wyjście.
Kasia, 11.01.2017, 14:43
w dupe sobie wsadzcie tą reklame
żenua, 05.07.2017, 09:20