Jak wybrać okna i drzwi do domu, by były ciepłe, bezpieczne i estetyczne

Okna i drzwi powinny być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również ciepłe i bezpieczne – mówi właścicielka Firmy GAMI Mirosława Gałecka, która posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe w branży stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Mirosława Gałecka

    Mirosława Gałecka, właścicielka firmy Gami, na oknach zna się, jak nikt inny. Po dwudziestu latach pracy w tej branży potrafi wskazać te najtrwalsze i najbezpieczniejsze.

    Dawid Łukasik
  • Alicja Gałecka

    Alicja Gałecka prezentuje drzwi zewnętrzne, których pokonanie jest dla złodzieja niemal niemożliwe.

    Dawid Łukasik

– Zanim wydamy pokaźną sumę, warto zastanowić się nad tym, jak optymalnie dopasować funkcje okien i drzwi do pomieszczeń w domu. Jakie wybrać, aby chroniły go nie tylko przed utratą ciepła, ale również przed włamaniem – radzi Mirosława Gałecka.

Zanim kupisz nowe okna

Przy wyborze stolarki budowlanej nie sugeruj się wyłącznie niską ceną. Upewnij się, czy producent ma dokumenty potwierdzające właściwości całego okna (profilu, zestawu szybowego, okuć), o jakich zapewnia, na przykład certyfikaty dotyczące klas i poświadczające zgodność z normą PN-EN 14351-1. Przed wybraniem producenta sprawdź kilka firm: wyszukaj w internecie opinie lub wypytaj znajomych, którzy już kupili okna. Najlepsze firmy mają też autoryzowane ekipy montażowe i serwisowe, które oprócz dokonania pomiaru otworów okiennych i drzwiowych, oferują fachowe doradztwo i montaż zakupionej stolarki.

Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze okien z PVC

Inwestycja na lata

Okna z PVC są najpopularniejsze ze względu na stosunkowo niską cenę i fakt, że nie wymagają konserwacji. Zależnie od grubości ścianki konstrukcyjnej, mają klasę A, B lub C. Profile wykonane z PVC nie mają odpowiedniej sztywności, dlatego są wzmocnione stalą, aluminium lub elementami z tworzywa sztucznego. Profil ma kilka komór, które zapewniają dobrą izolację – obecnie standardem jest okno pięciokomorowe, ale można kupić już nawet ośmiokomorowe. Okna z tworzyw sztucznych są odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Musimy się jednak liczyć z tym, że gdy się zniszczą, nie będzie można ich odnowić.

Okna drewniane produkowane są z dobrych gatunków drzew iglastych oraz z dębu, mahoniu, egzotycznego meranti. Wybierając gatunek drewna, zwróćmy uwagę na jego gęstość – im większa, tym okno będzie wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne, a im mniejsza, tym lepsze ma właściwości termoizolacyjne. Drewno zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną, znacznie skuteczniejszą niż PVC. Obecnie, aby wzmocnić strukturę profili i nie dopuścić do ich paczenia się, produkuje się je z kilku warstw drewna sklejonych lub połączonych ze sobą mikrowczepami. Okna drewniane wymagają systematycznej konserwacji. Jednak odpowiednio pielęgnowane przetrwają w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat.

Polecamy poradnik: Renowacja okien drewnianych

Standardowy zestaw szybowy to dwie tafle szkła oddzielone ramką dystansową. Przestrzeń między nimi może być wypełniona gazem szlachetnym (najczęściej kryptonem lub argonem), który ma lepsze właściwości termoizolacyjne od powietrza. Dla polepszenia izolacji cieplnej stosuje się zestawy dwu- lub trzykomorowe, składające się z trzech albo czterech szyb. Izolacyjność termiczną szyb określa współczynnik przenikania ciepła i im jest on niższy, tym lepiej.

Producenci oferują również szyby bezpieczne, wykonane ze szkła hartowanego, warstwowo klejonego, zbrojonego, które utrudniają włamanie, a w razie stłuczenia nie grożą skaleczeniem.
Zdaniem policyjnych ekspertów, włamywacze rzadko wybijają szyby, bo to powoduje hałas, który zwraca uwagę.

Najważniejszym elementem zabezpieczającym okno przed wyważeniem są okucia antywyważeniowe. To umieszczone na skrzydle okiennym rolki lub grzybkowe trzpienie, ryglujące się po zamknięciu w zaczepach zamocowanych na ościeżnicy. Okucie skutecznie uniemożliwia podważenie okna. W fachowej terminologii podaje się, że na oknie powstaje bezpieczny punkt. Im więcej takich punktów na obwodzie okna, tym trudniej wyważyć skrzydło. Wersja minimum to zabezpieczenia w każdym narożniku i pod klamką. Dobre okucia zabezpieczają przed wyważeniem również okno zostawione w pozycji uchylonej.

Warto przeczytać: Szczelne okna to lepszy komfort cieplny i akustyczny w domu 

Receptą na zniechęcenie włamywacza są w pierwszej kolejności trudne do pokonania drzwi zewnętrzne oraz nowoczesny zamek. Główną cechą zamka powinno być wielopunktowe ryglowanie łączone, czyli jednoczesne ryglowanie zamka głównego i dodatkowych punktów zabezpieczających, w postaci bolców i rygli hakowych. Połączenie różnych elementów ryglujących rozmieszczonych gęsto na ościeżnicy wydłuża czas forsowania drzwi i zapewnia im doskonałą szczelność.

Rolety zewnętrzne w oknach mogą pełnić wiele funkcji

Zewnętrzne rolety okienne mogą chronić naszą prywatność, bezpieczeństwo, a także ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem i hałasem. Rolety zewnętrzne pełnią swoje funkcje przez cały rok. Zapewniają skuteczną ochronę przed włamaniem, ponieważ ich uszkodzenie jest bardzo trudne i niezwykle hałaśliwe.

Autor: Marzena Smoręda
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Ważne, żeby nie wiało bo ja zmarzluchem okropnym jestem :) podobają mi się piękne drewniane okna.. ale są dość drogie .. dlatego zdecydowałam się na takie http://www.kreocen.pl/kategoria/Okna-scienne-1026_126_140.html i też jestem zadowolona :)
Małek, 20.12.2013, 14:26
Niesamowita firma w calych kielcach nie przyjeto mnie i obsluzono tak jak tu ! Fachowa i profesjonalna obsluga nie dosc ze panie ladne to jeszcze znaja sie na rzeczy ! Doradza podpowiedza tak zeby bylo dobrze rzadko sie zdarza to w dzisiejszych czasach w niektorych firmach robiono mi laske ze mnie obsluzono ! A tu jestem bardzo zadowolony z okienek ladne ciche i funkcjonalne zwlaszcza ze cena byla bardzo dla mnie korzystna ! Polecam wszystkim i pozdrawiam !
Noah, 08.01.2014, 21:07
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez nieszczelne okna wymiana w mieszkaniu może przynieść spore oszczędności mimo dużego nakładu finansowego. Wykorzystując ciepłą aurę pogodowa wziąłem w skoku Chmielewskiego kredyt i wymieniłem stare drewniane okna na nowe plastiki. Jest znaczna poprawa. Grzejniki zakręcone a w domu ciepło. Wcześniej przy podobnych temperaturach musiałem mieć odkręcone kaloryfery.
Maciej, 09.03.2014, 11:05
Komentarz został usunięty.
Urocza właścicielka- pełna powabu i kobiecości- również córki właścicielki- to jej wierne kopie- polecam firmę GAMI- jako godną zaufania i profesjonalną w każdym milimetrze.
Ryszard, 06.11.2015, 12:19
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Fajny blog My web-site; www (http://forum.di.com.pl/)
OS, 31.03.2019, 17:44
okna, 25.06.2019, 18:23
Myślę, że to pomocny artykuł i na pewno można wykorzystać te rady. My byliśmy dość ostrożni przy zakupie okien. Nie wzięliśmy pierwszej lepszej, najtańszej oferty ale poszliśmy po wyceny do kilku salonów i po porównaniu wybraliśmy najbardziej optymalną ofertę. W tym wypadku wybór padł na Oknoplast i nie żałujemy. Mamy już te okna 2 lata i nie mogę mieć jakichkolwiek uwag. Działają jak należy, mechanizmy okej, okna są szczelne i wizualnie też się nie zmieniły. Dlatego uważam, ze lepiej 10 razy przemyśleć niż żałować.
Aneta Jedlińska, 02.07.2019, 11:40