Jak wybrać energooszczędne okna dachowe?

Powszechnie panuje opinia, że okna odpowiadają za straty ciepła. Jednak może być zupełnie inaczej.
  • Jak wybrać energooszczędny okna?

    archiwum/Velux

Wszystko dzięki właściwemu projektowi domu i doborze odpowiednich okien, które pomagają ciepło pozyskiwać.

– Kluczowy jest odpowiedni projekt domu oraz dobór okna o właściwych parametrach izolacyjności, zdefiniowanych w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W efekcie natomiast liczy się nie tylko ochrona przed stratami ciepła, ale bilans energetyczny – komentuje Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Dowiedz się: Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w oknach

W projekcie ważne jest uwzględnienie usytuowania domu względem stron świata, tak by maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Najwięcej zyskamy montując okna od południowej strony. Nie obawiajmy się, że będzie za gorąco. Dostępne na rynku rolety zatrzymują nawet do 73% promieni.

Poszukując energooszczędnych okien do domu powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry tzn. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Według nowych rozporządzeń Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju ustalono dla nich maksymalne wartości, które mają być stopniowo obniżane. Dla okien dachowych współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 1,5 (W/m2K). W styczniu 2021 roku nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K) 

– Przy wyborze stolarki należy kierować się danymi technicznymi, które można sprawdzić w katalogach i ofertach handlowych. Każdy producent okien jest zobowiązany do dostarczenia oficjalnego dokumentu potwierdzającego deklarowane parametry tzn. deklaracji właściwości użytkowych. Poza tym w UE trwają prace nad propozycjami etykietowania energetycznego okien, podobnego do sposobu oznaczania, jaki znamy ze sprzętu AGD. To z pewnością ułatwi konsumentom wybór. Ponieważ okna kupujemy na długie lata, pamiętajmy o tym, że przepisy będą się zaostrzać, warto więc kupować wysokiej jakości okna o parametrach lepszych niż wymagane prawem minimum – mówi Sławomir Łyskawka. 

Niestety wciąż okna energooszczędne są dużo droższe niż standardowe.

 

Autor: Zuza Gunia
1komentarzy