Jak wybrać drzwi wejściowe. Poradnik

Do dyspozycji mamy szeroki wachlarz dodatków, które podniosą funkcjonalność naszych drzwi oraz bezpieczeństwo domu.
 • Drzwi wejściowe

  Producenci proponują dziś różne modele drzwi. Możemy wybierać spośród wielu wzorów, materiałów i barw.

  Oknoplast
 • Drzwi zewnętrzne z PVC z doświetlami bocznymi

  Drzwi zewnętrzne z PVC są odporne na działanie agresywnych warunków atmosferycznych.

  Stolmar

Drzwi to pierwszy element naszego domu, który zauważają wszyscy wchodzący.To właśnie ich styl daje wyobrażenie o klimacie panującym we wnętrzu. Odpowiedni wygląd drzwi jest zatem bardzo ważny. Jeśli jednak chcemy, aby służyły nam one przez lata, przy ich wyborze warto zwrócić uwagę również na inne parametry.

Drzwi wejściowe powinny chronić nas i nasze mienie przed włamaniem. Zobacz koniecznie: Drzwi antywłamaniowe - jak je wybierać. Poradnik 

Producenci proponują dziś różne modele drzwi. Możemy wybierać spośród wielu wzorów, materiałów i barw. Do dyspozycji mamy też szeroki wachlarz dodatków, które podniosą funkcjonalność naszych drzwi oraz bezpieczeństwo domu, takich jak:

 • progi,
 • klamki,
 • uszczelki
 • elementy dodatkowe okuć.

Jak zmierzyć otwór na drzwi?

Minimalne wymiary światła przejścia drzwi zewnętrznych zostały określone przez polskie prawo i wynoszą 90 x 200 cm. Najlepiej podać sprzedawcy rozmiar otworu w świetle ościeża, wówczas dobierze on odpowiednie drzwi i ościeżnice. Pamiętajmy, że wymiar tych ostatnich powinien być mniejszy o 1 do 3 cm od ościeża. Wówczas będzie można bowiem prawidłowo zamontować drzwi. Gdy nie mamy jednak pewności, jaki dokładnie wymiar powinny mieć nasze drzwi, warto poprosić fachowca o pomoc w wymierzeniu otworu.

Kierunek i sposób otwierania drzwi wejściowych

Kolejną ważną kwestią przy wyborze drzwi jest kierunek ich otwierania. Na początek warto określić, czy chcemy zamontować drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz.

Drzwi otwierane na zewnątrz to rozwiązanie korzystne z wielu powodów:

 • po otwarciu skrzydło nie będzie zajmowało nam miejsca w korytarzu.
 • nie musimy się obawiać silnego wiatru – podczas wichury drzwi otwierane na zewnątrz zostaną bowiem dociśnięte do framugi i nie grozi im wyrwanie.

Decydując się na drzwiach wejściowe otwierane na zewnątrz, powinniśmy zaprojektować szerszy podest na ganku. Tylko wtedy drzwi będzie można wygodnie i bezpiecznie otwierać.

Zobacz również: Jak dbać o drzwi drewniane

Gdy nasz ganek jest mały, możemy zdecydować się na drzwi otwierane do środka. Takie skrzydła dobrze sprawdzą się też w przestronnym korytarzu.

Ponadto musimy określić, czy chcemy mieć skrzydło lewe czy prawe. Jak je rozpoznać? Musimy stanąć po tej stronie drzwi, po której widoczne są zawiasy. Jeśli zawiasy są po lewej stronie, drzwi są określane jako lewe. Analogicznie, jeżeli zawiasy są poprawej stronie, drzwi określane są jako prawe.

Przeczytaj też: Drzwi przeszklone - gdzie się sprawdzą

Przy montażu bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie tzw. poziomów i pionów, które będą gwarantowały bezproblemowe użytkowanie skrzydła. Obecnie wielu producentów wyposaża także drzwi w specjalne zawiasy drzwiowe posiadające dość dużą możliwość regulacji w kilku płaszczyznach. Pozwalają one na wygodne dopasowywanie skrzydła do zamontowanej ramy.

 

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: Oknoplast
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Kupujcie co chcecie ale nie drzwi firmy STOLSA. Drzwi są w miarę do temperatury "0", jednakże przy -10st to już jest BANAN, drzwi wyginają sie, uszczelki przepuszczają cały mróz, więc prawie jakby ich nie było. Poza tym firma nie widzi w tym zjawisku żadnego problemu. Podsyłają proste wytłumaczenie, że to drzwi drewniane i "tak ma być". SZCZERZE NIE POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
helmut, 29.02.2012, 07:49
Cześć, Ja polecam drzwi firmy Sputnik http://www.sklepmrowka.pl/katalog/produkt/drzwi-zewnetrzne-teneryfa/okna... bardzo dobra jakość i przystępna cena, polecam je każdemu.
Marcin Faber, 03.02.2014, 09:29
Ja mam z porty i już dwie zimy, z mrozami włącznie, bez żadnych uszczerbków przetrwały. A i zimno izolowały dobrze.
mikser, 12.02.2015, 00:27

Polecamy