Drzwi wewnętrzne: o ich roli i panujących trendach drzwiowych

Design drzwi we wnętrzach staje się równie ważny, co wzornictwo mebli, oświetlenia czy dekoracji. Projektant opowiada o najnowszych trendach w dziedzinie drzwi.
 • Drzwi wewnątrzlokalowe uszyte na miarę

  Drzwi są elementem bardzo często niedocenianym, który ma kolosalne znaczenie dla ładu przestrzennego wnętrza i jego atrakcyjności. Drzwi wewnątrzlokalowe uszyte na miarę danego wnętrza są wypadkową bardzo wielu czynników, które decydują o ich ostatecznym wyglądzie.

  PIU Design
 • Salon z wysokimi drzwiami wewnątrzlokalowymi

  Aluminium w przeciwieństwie do drewna nie odkształca się pod wpływem temperatury i zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu można mieć w domu bardzo wysokie drzwi bez ryzyka ich wypaczenia.

  PIU Design
 • Drzwi projektu Tomasza Augustyniaka

  Dwudziestolecie międzywojenne to okres niezwykły dla światowej sztuki, architektury i designu. To właśnie wtedy świat zachwycił się Art Deco czy Bauhasem. Wzornictwo oparte na geometrii, dążeniu do syntetycznego ujmowania form oraz poszukiwaniu piękna w funkcji przedmiotu użytkowego to założenia, które nie straciły na aktualności. Dziedzictwo tego okresu jest obecne w najnowszym projekcie drzwi Tomasza Augustyniaka.

  PIU Design
 • Drzwi wewnątrzlokalowe wykończone fornirem

  Nowością na rynku drzwiowym są drzwi o konstrukcji aluminiowej - zarówko ościeżnicy, jak i skrzydła.

  PIU Design
 • Aluminiowe drzwi lakierowane w aranżacji wnętrza

  PIU Design
 • Drzwi wewnątrzlokalowe imitujące beton

  PIU Design

– Projektant drzwi stoi w obliczu wyboru ich wysokości, proporcji, kolorystyki, materiałów wykończeniowych, sposobu oraz głębokości umieszczenia w ścianie, wykończenia felców czy klamki. Te wszystkie czynniki znacząco wpływają na to, czy w pomieszczeniu panuje harmonia i rytm. Nawet minimalna zmiana wysokości drzwi i ich wykończenia wpłynie na perspektywę postrzegania wnętrza. Dlatego warto myśleć o architekturze wnętrza jak o sztuce. Architekt tworzy obraz przestrzenny, wycina w ścianie otwory, dobierając ich proporcje do proporcji okien, wypełnia materiałem o różnych kolorach, kształtach i strukturze. Projektuje kompozycję, w której drzwi odgrywają bardzo ważną rolę – podkreśla Dorota Warych, główny projektant PIU Design. Zapoznaj się z najważniejszymi trendami i kierunkami w dziedzinie drzwi wewnątrzlokalowych.

Drzwi we wnętrzach a nowe technologie

Drewno jest i jeszcze długo pozostanie podstawowym materiałem, z którego produkuje się drzwi wewnątrzlokalowe oraz ościeżnice do nich. Jednak coraz większym uznaniem wśród projektantów cieszą się drzwi oparte na konstrukcji aluminiowej.

Przeczytaj poradnik: Jakie drzwi wewnątrzlokalowe wybrać

Nowoczesne drzwi mogą mieć aluminiową ościeżnicę, zlicowaną ze ścianą. Drzwi bez opasek i widocznych ościeżnic sprawiają wrażenie lżejszych i ukrytych w ścianie. Elementem wyróżniającym tego typu technologię jest również ukrycie wszystkich elementów uzupełniających, szczególnie zawiasów drzwiowych.

Coraz częściej nowoczesne drzwi do wnętrz mają zwiększona, w stosunku do tradycyjnych drzwi grubość, by poprawić izolacyjność akustyczną drzwi.

Nowością są drzwi o aluminiowej konstrukcji skrzydła. Dzięki stabilnej konstrukcji drzwi mogą mieć wysokość do 300 cm. Istnieje też możliwość wykończenia drzwi szerszą gamą materiałów wykończeniowych. Drzwi o aluminiowej konstrukcji można pokryć tym samym materiałem, co ściany. W grę wchodzi nawet beton architektoniczny oraz inne mniej powszechne materiały, takie jak: szkło lakierowane, lustro, filc, laminat, skóra, płyta lakierowana, fornirowana, akrylowa itp.

Drzwi o wysokości większej niż standardowa

Przeszklone ściany do niedawna kojarzyły się wyłącznie z witrynami sklepów lub nadmorskimi willami z zagranicznych kurortów. Obecnie moda na duże okna stała się powszechna i coraz trudniej znaleźć nowoczesny projekt, w którym nie przewidziano wielkoformatowych okien przesuwnych albo całkowicie przeszklonych ścian.

Dowiedz się: Jak wybrać drzwi wewnątrzlokalowe

Zdaniem projektantki: – W ślad za tym trendem powracamy w architekturze wnętrz do tradycji modernizmu. Również drzwi stają się coraz wyższe, sięgając sufitu lub co najmniej linii okien. Trudno się temu dziwić, ponieważ takie rozwiązania pozwalają wprowadzić do wnętrza domu więcej naturalnego światła, powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że zacierają się granice między poszczególnymi strefami domu.

Drzwiowy design

Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą dom pod względem funkcjonalnym, ale również dają wiele możliwości wzorniczych. Dzięki zastosowaniu zróżnicowanych okładzin, drzwi mogą być specjalnie wyeksponowane lub wręcz przeciwnie, ukryte w materiale, którym wykończona jest ściana.

W designie drzwi niezwykle istotna jest dbałość o detal i właśnie po niej poznamy klasę produktu. Duże znaczenie ma, aby drzwi projektowane były, jak to mawiają Włosi „su misura", a więc na miarę indywidualnych potrzeb Klienta. 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy