Drzwi wejściowe – kiedy warto je wymienić?

Drzwi wejściowe (nie tylko te zewnętrzne), które są stare, wypaczone lub źle zamontowane to problem estetyczny, techniczny i ekonomiczny. Kiedy warto wymienić drzwi wejściowe do domu lub mieszkania, a kiedy lepiej się za to nie brać?
  • Drzwi wejściowe do mieszkania

    Drzwi wejściowe do mieszkania powinny muszą mieć izolację, która wytłumi odgłosy dochodzące z klatki schodowej (takie jak: ujadanie psów, tupot butów, nawoływania dzieci itp.).

    bohed (Pixabay.com)
  • Na drzwiach zewnętrznych nie warto oszczędzać

    Odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne to gwarancja ciszy, bezpieczeństwa i komfortu wewnątrz mieszkania.

    Karolina Misztal

Przez drzwi wejściowe, podobnie jak przez okna, ucieka z mieszkania i domu sporo ciepła. O ile w zabudowie wielorodzinnej, gdy drzwi zewnętrzne prowadzą na klatkę schodową na wyższych, a więc cieplejszych piętrach, nie jest to tak istotne, to w przypadku domów jednorodzinnych współczynnik przenikania ciepła Ud drzwi wejściowych zewnętrznych powinien być jednym z kluczowych czynników przy ich wyborze.

Według obecnie obowiązujących przepisów współczynnik drzwi (Ud) nie powinien być wyższy niż 1,5 W/(m2K) (przy czym im mniejsza jego wartość, tym lepszą izolacyjność termiczną mają drzwi). Warto wiedzieć, że od stycznia 2021 roku maks. współczynnik Ud drzwi w ścianach zewnętrznych lub w ścianach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi będzie wynosił 1,3 W/(m2K).
Tymczasem do stycznia 2014 roku przepisy mówiły o maksymalnym Ud równym 2,6 W/(m2K). Jeśli mieszkanie lub dom i drzwi wejściowe do niego są starsze, jest wielce prawdopodobne, że nie trzymają nawet i tych parametrów. W tym przypadku oszczędność ciepła jest jedną z głównych przesłanek, by zdecydować się na wymianę drzwi zewnętrznych.

Drzwi wejściowe do mieszkania i zewnętrzne do domu dla ciszy i spokoju

Stare i złej jakości drzwi wejściowe to również niewielka bariera dla hałasu docierającego do domu z ulicy lub do mieszkania z klatki schodowej. Hałas jest jednym z zagrożeń cywilizacyjnych i źródłem poważnych kłopotów zdrowotnych. Odpowiednio dobrane drzwi pozwalają wytłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz i cieszyć się względną ciszą w mieszkaniu i domu. Tanie drzwi, stosowane często w mieszkaniach z klatką schodową (ta wbrew pozorom nie zawsze tłumi hałas, czasem to co się na niej dzieje jest właśnie jego źródłem) są w stanie wygłuszyć dźwięki na poziomie kilkunastu decybeli. To mało zważywszy na to, że np. hałas generowany przez ruch uliczny osiąga często 70 i więcej decybeli. Im bardziej cenimy sobie ciszę i spokój, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na parametry dźwiękoszczelności drzwi. Dobrym standardem jest dźwiękoszczelność na poziomie powyżej 30 decybeli.

Przeczytaj również: Jak zmniejszyć hałas docierający do mieszkania lub domu?

Jeśli drzwi wejściowe do mieszkania nie tłumią dźwięków z klatki schodowej, sprawdźmy, czy problem nie wynika z tego, że są nieszczelności między ościeżnicą a skrzydłem. Takich szpar można się łatwo pozbyć, wykorzystując uszczelniające taśmy samoprzylepne (z syntetycznego kauczuku – EPDM lub silikonowe). Uszczelki te mają różne długości i szerokości (1–7 mm) oraz kształt profilu.

Drzwi wejściowe przy kupnie domu lub mieszkania

Kupując nieruchomość z rynku wtórnego nie warto bawić się w półśrodki i poprzestać jedynie na wymianie zamków w drzwiach wejściowych. Przy remoncie, jaki zwykle towarzyszy wprowadzeniu się do nowego lokum, warto zaplanować również wymianę drzwi wejściowych. Będą wtedy odpowiednio dobrane do wnętrza, jego stylu i kolorystyki oraz oczekiwań nowego właściciela. I co najważniejsze będą miały odpowiednią izolacyjność termiczną. Ale uwaga, musimy zadbać o ich poprawny montaż.

Drzwi wejściowe a poczucie bezpieczeństwa

W wielu blokach istnieje możliwość montażu podwójnych drzwi wejściowych. Z tego rozwiązania chętnie korzystają spółdzielcy, bo dzięki niemu zyskują dodatkową ochronę przed hałasem i poprawiają bezpieczeństwo swoje i mieszkania. Jednak w większości domów i mieszkań montuje się pojedyncze zewnętrzne skrzydła drzwiowe. Dobrze, aby były to drzwi o zwiększonej odporności na włamanie. O „antywłamaniowości" drzwi nie świadczą jednak zapewnienia sprzedawcy, tylko konkretne normy, które taki produkt musi spełniać. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy dom/mieszkanie zostaje ubezpieczone i korzysta się ze zniżki za tzw. drzwi antywłamaniowe – jeśli okaże się, że nie mają one stosownego certyfikatu, ubezpieczyciel może czynić problemy w wypłacie odszkodowania.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem 

Kiedy nie wymieniać drzwi zewnętrznych?

Dobrej jakości drzwi zewnętrzne są dla wielu sporym wydatkiem. Ich wymiana, jeśli wymagane są również poważniejsze prace montażowe z osadzeniem ościeżnicy włącznie, to wydatek kilku tysięcy złotych. Topowe produkty uznanych producentów, spełniające wyśrubowane normy, to koszt 10 tysięcy złotych i więcej. By zaoszczędzić, część osób obniża swoje wymagania i decyduje się na produkty tańsze, jednak z nieco gorszymi parametrami.

Jeśli obecne drzwi są w dobrym stanie, nie warto ich wymieniać idąc na finansowy kompromis. Znacznie lepiej zebrać pieniądze na inwestycję i przeprowadzić ją w sposób nieuznający kompromisów. Jeśli jednak ościeżnice obecnych drzwi są w dobrym stanie, trzymają kąty proste, a skrzydło odpowiednio się domyka, z wymianą nie trzeba się spieszyć. Niekiedy wystarczy drzwi odpowiednio wyregulować, wymienić uszczelki progowe czy uszczelki ościeżnicy, ewentualnie przemalować i można spokojnie gromadzić środki na zakup drzwi o najlepszych standardach, spełniający wysokie oczekiwania właściciela. 

PoradnikJak wybrać dobre drzwi wejściowe do mieszkania w bloku 

Autor: Sławomir Bobbe
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

U nas wymiana odwlekała się w czasie aż po ostatniej zimie stwierdziliśmy, że czas najwyższy. Mieliśmy drzwi drewniane i pół zimy musieliśmy zatykać drzwi od spodu kocami, ponieważ chłód przenikał bardzo mocno przez drzwi zewnętrzne. Z biegiem lat praktycznie przestały izolować. Jedynie stały w futrynie nawet już nie wyglądały. Teraz mamy drzwi aluminiowe i jakość jest znacznie lepsza. Producentem naszych drzwi jest firma Aluhaus, znaleźliśmy ich w internecie. Bardzo ładne, szczelne i ciepłe drzwi zewnętrzne w dobrej cenie zakupiliśmy.
arkadiusz malecha, 18.06.2020, 13:05
Ja polecam drzwi marki Hormann. Mocne, ciepłe drzwi które mnie nie zawiodły przy budowie pierwszego domu, a teraz wybierając drzwi do domu córki sprawdziłem, że ta firma bez przerwy ulepsza swoje produkty - zawiasy, płytę drzwiową - polecam dla tych którzy chcą kupić na lata
Adam Tkocz, 06.07.2020, 21:44
U nas podobna sytuacja była z drzwiami. Też wcześniej był problem z drewnianymi i drugi raz nie zaufaliśmy. Teraz drzwi zewnętrzne z Aluhaus i jesteśmy zadowoleni z jakości, estetyki i wykonania.
mateusz łopat, 15.07.2020, 09:17
ewa_z_raju, 12.08.2020, 09:00
Ja również mam drzwi tej firmy i bardzo sobie je chwalę.
joe88, 11.08.2020, 18:11