Drzwi wejściowe – kiedy warto je wymienić?

Drzwi wejściowe (nie tylko te zewnętrzne), które są stare, wypaczone lub źle zamontowane to problem estetyczny, techniczny i ekonomiczny. Kiedy warto wymienić drzwi wejściowe do domu lub mieszkania, a kiedy lepiej się za to nie brać?
  • Drzwi wejściowe do mieszkania

    Drzwi wejściowe do mieszkania powinny muszą mieć izolację, która wytłumi odgłosy dochodzące z klatki schodowej (takie jak: ujadanie psów, tupot butów, nawoływania dzieci itp.).

    bohed (Pixabay.com)
  • Na drzwiach zewnętrznych nie warto oszczędzać

    Odpowiednio dobrane drzwi zewnętrzne to gwarancja ciszy, bezpieczeństwa i komfortu wewnątrz mieszkania.

    Karolina Misztal

Przez drzwi wejściowe, podobnie jak przez okna, ucieka z mieszkania i domu sporo ciepła. O ile w zabudowie wielorodzinnej, gdy drzwi zewnętrzne prowadzą na klatkę schodową na wyższych, a więc cieplejszych piętrach, nie jest to tak istotne, to w przypadku domów jednorodzinnych współczynnik przenikania ciepła Ud drzwi wejściowych zewnętrznych powinien być jednym z kluczowych czynników przy ich wyborze.

Według obecnie obowiązujących przepisów współczynnik drzwi (Ud) nie powinien być wyższy niż 1,5 W/(m2K) (przy czym im mniejsza jego wartość, tym lepszą izolacyjność termiczną mają drzwi). Warto wiedzieć, że od stycznia 2021 roku maks. współczynnik Ud drzwi w ścianach zewnętrznych lub w ścianach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi będzie wynosił 1,3 W/(m2K).
Tymczasem do stycznia 2014 roku przepisy mówiły o maksymalnym Ud równym 2,6 W/(m2K). Jeśli mieszkanie lub dom i drzwi wejściowe do niego są starsze, jest wielce prawdopodobne, że nie trzymają nawet i tych parametrów. W tym przypadku oszczędność ciepła jest jedną z głównych przesłanek, by zdecydować się na wymianę drzwi zewnętrznych.

Drzwi wejściowe do mieszkania i zewnętrzne do domu dla ciszy i spokoju

Stare i złej jakości drzwi wejściowe to również niewielka bariera dla hałasu docierającego do domu z ulicy lub do mieszkania z klatki schodowej. Hałas jest jednym z zagrożeń cywilizacyjnych i źródłem poważnych kłopotów zdrowotnych. Odpowiednio dobrane drzwi pozwalają wytłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz i cieszyć się względną ciszą w mieszkaniu i domu. Tanie drzwi, stosowane często w mieszkaniach z klatką schodową (ta wbrew pozorom nie zawsze tłumi hałas, czasem to co się na niej dzieje jest właśnie jego źródłem) są w stanie wygłuszyć dźwięki na poziomie kilkunastu decybeli. To mało zważywszy na to, że np. hałas generowany przez ruch uliczny osiąga często 70 i więcej decybeli. Im bardziej cenimy sobie ciszę i spokój, tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na parametry dźwiękoszczelności drzwi. Dobrym standardem jest dźwiękoszczelność na poziomie powyżej 30 decybeli.

Przeczytaj również: Jak zmniejszyć hałas docierający do mieszkania lub domu?

Jeśli drzwi wejściowe do mieszkania nie tłumią dźwięków z klatki schodowej, sprawdźmy, czy problem nie wynika z tego, że są nieszczelności między ościeżnicą a skrzydłem. Takich szpar można się łatwo pozbyć, wykorzystując uszczelniające taśmy samoprzylepne (z syntetycznego kauczuku – EPDM lub silikonowe). Uszczelki te mają różne długości i szerokości (1–7 mm) oraz kształt profilu.

Drzwi wejściowe przy kupnie domu lub mieszkania

Kupując nieruchomość z rynku wtórnego nie warto bawić się w półśrodki i poprzestać jedynie na wymianie zamków w drzwiach wejściowych. Przy remoncie, jaki zwykle towarzyszy wprowadzeniu się do nowego lokum, warto zaplanować również wymianę drzwi wejściowych. Będą wtedy odpowiednio dobrane do wnętrza, jego stylu i kolorystyki oraz oczekiwań nowego właściciela. I co najważniejsze będą miały odpowiednią izolacyjność termiczną. Ale uwaga, musimy zadbać o ich poprawny montaż.

Drzwi wejściowe a poczucie bezpieczeństwa

W wielu blokach istnieje możliwość montażu podwójnych drzwi wejściowych. Z tego rozwiązania chętnie korzystają spółdzielcy, bo dzięki niemu zyskują dodatkową ochronę przed hałasem i poprawiają bezpieczeństwo swoje i mieszkania. Jednak w większości domów i mieszkań montuje się pojedyncze zewnętrzne skrzydła drzwiowe. Dobrze, aby były to drzwi o zwiększonej odporności na włamanie. O „antywłamaniowości" drzwi nie świadczą jednak zapewnienia sprzedawcy, tylko konkretne normy, które taki produkt musi spełniać. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy dom/mieszkanie zostaje ubezpieczone i korzysta się ze zniżki za tzw. drzwi antywłamaniowe – jeśli okaże się, że nie mają one stosownego certyfikatu, ubezpieczyciel może czynić problemy w wypłacie odszkodowania.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem 

Kiedy nie wymieniać drzwi zewnętrznych?

Dobrej jakości drzwi zewnętrzne są dla wielu sporym wydatkiem. Ich wymiana, jeśli wymagane są również poważniejsze prace montażowe z osadzeniem ościeżnicy włącznie, to wydatek kilku tysięcy złotych. Topowe produkty uznanych producentów, spełniające wyśrubowane normy, to koszt 10 tysięcy złotych i więcej. By zaoszczędzić, część osób obniża swoje wymagania i decyduje się na produkty tańsze, jednak z nieco gorszymi parametrami.

Jeśli obecne drzwi są w dobrym stanie, nie warto ich wymieniać idąc na finansowy kompromis. Znacznie lepiej zebrać pieniądze na inwestycję i przeprowadzić ją w sposób nieuznający kompromisów. Jeśli jednak ościeżnice obecnych drzwi są w dobrym stanie, trzymają kąty proste, a skrzydło odpowiednio się domyka, z wymianą nie trzeba się spieszyć. Niekiedy wystarczy drzwi odpowiednio wyregulować, wymienić uszczelki progowe czy uszczelki ościeżnicy, ewentualnie przemalować i można spokojnie gromadzić środki na zakup drzwi o najlepszych standardach, spełniający wysokie oczekiwania właściciela. 

PoradnikJak wybrać dobre drzwi wejściowe do mieszkania w bloku 

Autor: Sławomir Bobbe
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

U nas wymiana odwlekała się w czasie aż po ostatniej zimie stwierdziliśmy, że czas najwyższy. Mieliśmy drzwi drewniane i pół zimy musieliśmy zatykać drzwi od spodu kocami, ponieważ chłód przenikał bardzo mocno przez drzwi zewnętrzne. Z biegiem lat praktycznie przestały izolować. Jedynie stały w futrynie nawet już nie wyglądały. Teraz mamy drzwi aluminiowe i jakość jest znacznie lepsza. Producentem naszych drzwi jest firma Aluhaus, znaleźliśmy ich w internecie. Bardzo ładne, szczelne i ciepłe drzwi zewnętrzne w dobrej cenie zakupiliśmy.
arkadiusz malecha, 18.06.2020, 13:05
Ja polecam drzwi marki Hormann. Mocne, ciepłe drzwi które mnie nie zawiodły przy budowie pierwszego domu, a teraz wybierając drzwi do domu córki sprawdziłem, że ta firma bez przerwy ulepsza swoje produkty - zawiasy, płytę drzwiową - polecam dla tych którzy chcą kupić na lata
Adam Tkocz, 06.07.2020, 21:44
U nas podobna sytuacja była z drzwiami. Też wcześniej był problem z drewnianymi i drugi raz nie zaufaliśmy. Teraz drzwi zewnętrzne z Aluhaus i jesteśmy zadowoleni z jakości, estetyki i wykonania.
mateusz łopat, 15.07.2020, 09:17
ewa_z_raju, 12.08.2020, 09:00
Ja również mam drzwi tej firmy i bardzo sobie je chwalę.
joe88, 11.08.2020, 18:11
Ja wymieniałam pod koniec zeszłego roku. Konkretnie przed Świętami nam zamontowali. Jestem mega szczęśliwa, że wybór padł akurat na drzwi Aluhaus. Nie dość, że wyglądają świetnie to przy tym są bardzo szczelne. Polecam jeśli ktoś szuka w dobrej cenie drzwi zewnętrzne.
joanna80, 06.01.2021, 15:12