Ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych i okien pozwala uniknąć strat ciepła w domu, a także zabezpiecza budynek przed niekorzystnym działaniem wilgoci.
  • Ściana domu z zamontowanymi oknami i drzwiami zewnętrznymi

    Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Na jakim etapie budowy należy zamontować drzwi zewnętrzne? Czy wymagają one specjalnego uszczelnienia? Pytania te zadaje sobie wielu inwestorów. Całkiem słusznie, ponieważ miejscami szczególnie narażonymi na utratę ciepła w budynku są okolice otworów okiennych i drzwiowych. Właśnie tam najczęściej powstają tzw. mostki termiczne (zwane również mostkami cieplnymi), które negatywnie wpływają na właściwości cieplne całego domu. Jeśli podczas budowy zaniedbamy te newralgiczne z punktu widzenia termoizolacyjności miejsca, to możemy spodziewać się m.in. rozwoju pleśni na ścianach, nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu czy też wysokich rachunków za ogrzewanie.

Warto wiedzieć: Ciepły próg drzwiowy, by nie ciągnęło spod drzwi 

Żeby uniknąć tych niemiłych dla zdrowia i kieszeni skutków, należy zadbać o tzw. ciepły montaż stolarki otworowej zewnętrznej, czyli okien i drzwi wejściowych do domu.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne

W przypadku montażu drzwi zewnętrznych – szczególnie drewnianych – bardzo ważne jest przeprowadzenie go na odpowiednim etapie budowy domu, czyli po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu murów i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu.

Przed przystąpieniem do kolejnych prac należy również oczyścić i z użyciem specjalistycznych środków zagruntować mur, na którym zamontowana będzie ościeżnica drzwiowa.

Miejsce połączenia ościeżnicy z murem - ważny szczegół

Zastosowanie na tym obszarze wyłącznie poliuretanowej pianki uszczelniającej zazwyczaj nie wystarcza do zabezpieczenia drzwi przed nadmierną utratą ciepła, gdyż ta podczas długiego kontaktu z wilgocią traci swoje właściwości termoizolacyjne. Piankę należy zatem skutecznie ochronić przed działaniem wilgoci przenikającej z wnętrza mieszkania w kierunku pianki termoizolacyjne. W tym celu stosuje się specjalne taśmy paroizolacyjne. Jeden brzeg taśmy należy przykleić bezpośrednio do ściany, drugi zaś do ościeżnicy drzwiowej.

Równie ważne jest zabezpieczenie łączenia ościeżnicy z murem od zewnętrznej strony budynku. Negatywny wpływ takich czynników jak deszcz, śnieg, promienie słoneczne czy wilgoć z zewnątrz zniwelować można stosując paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy. Aby uniknąć w tych miejscach mostków termicznych, całość połączenia najlepiej obrobić materiałem termoizolacyjnym w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej, próg zaś należy zaizolować przy użyciu taśm bitumicznych lub innych nieprzepuszczających wody materiałów.

Bez właściwej wentylacji domu ani rusz

Dążenie do jak największej szczelności okien czy drzwi z pewnością niesie ze sobą pozytywny bilans cieplny dla całego budynku. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednią wentylację domu, możemy więcej stracić niż zyskać. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w niewentylowanych pomieszczeniach sprzyja bowiem rozwojowi grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Zawilgoconym domom towarzyszy ponadto nieprzyjemny, stęchły zapach, a także skraplająca się na szybach czy lustrach para wodna.

Jednym ze sposobów walki z wilgocią w budynkach zabezpieczonych przed utratą ciepła jest wentylacja rekuperacyjna. Polega ona na sterowaniu przepływem powietrza przez poszczególne pomieszczenia i odzyskiwaniu dużej części zużytego na ten cel ciepła.

Wstawienie oraz zakotwienie w murze drzwi i okien to zdecydowanie za mało, żeby mówić o dobrze przeprowadzonym montażu stolarki otworowej. Równie istotna jest prawidłowa termo- i hydroizolacja połączenia ościeżnicy z murem, a także zapewnienie budynkowi odpowiedniej wentylacji. Jeśli zatem rzeczywiście zależy nam na przeprowadzeniu ciepłego montażu drzwi zewnętrznych i stolarki okiennej, powinniśmy z równą dbałością podejść do tych trzech niezwykle ważnych elementów. 

Autor: mk
Współpraca: Grzegorz Kosiński, Zakład Stolarki Budowlanej CAL
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Nagadane, nagadane i nic z tego w końcówce nie wynika :(
Anonim, 08.05.2011, 21:00
Ciepły montaż jest bardzo ważny. Szczerze przyznam się, że przed wymianą okien bałem się, że monterzy spartaczą robotę i nowe okna nie będą spełniały swojej funkcji. Korzystałem jednak z usług firmy Sapor z Wielkopolski i jestem w pełni zadowolony. Okna są bardzo dobrej jakości, o montażu mogę powiedzieć to samo.
Marian, 07.01.2013, 12:52
ja po przejściach sprzed kilku miesięcy wybrałbym już tylko sprawdzonych fachowców, którzy znają się na robocie i wiedzą, co to dobry montaż. Spartaczyli stolarkę a rachunki za prąd teraz to ja muszę płacić...
szampański, 27.05.2015, 19:31
Jestem przed montażem okien i sporo czytałem w necie na temat dobrego montażu. Taki montaz to podstawa żeby nie uciekało z domu ciepło. http://poid.eu/pl/jak-dobrze-zamontowac-okna/
karol, 30.05.2015, 17:15