Ciepłe przeszklenia podstawą energooszczędnego domu

W standardowym budownictwie aż 25% energii cieplnej ucieka z domu przez okna. Rozwój technologii pozwolił jednak na zniwelowanie tych strat, przez co w domach pasywnych i energooszczędnych taka sytuacja nie ma już miejsca.
  • Ciepłe przeszklenia podstawą energooszczędnego domu

    CLIMATOP FAMILY ECO
  • Ciepłe przeszklenia podstawą energooszczędnego domu

    CLIMATOP FAMILY ECO

Na koszty utrzymania domu czy mieszkania duży wpływ ma poziom izolacji termicznej. Współczesna architektura skupia się na maksymalnym wykorzystaniu energii odnawialnej, dlatego też konstruktorzy Saint-Gobain postanowili rozwiązać ten problem i wykorzystać energię dostarczaną nam przez samą naturę. Inspiracja ta posłużyła do powstania pakietów dwukomorowych szyb CLIMATOP FAMILY ECO zapewniających użytkownikom dodatkowe korzyści ekonomiczne.

Zobacz też: Jak wybudować dom energooszczędny. Doświadczenia użytkownika 

Korzystaj z południa

Aby dom był energooszczędny, jego projekt musi zakładać poprawne rozmieszczenie przeszkleń. Duże, przestrzenne okna powinny znaleźć się na południowej, dobrze nasłonecznionej stronie elewacji, a mniejsze – chroniące przed utratą energii – na północnej. To podstawa do zagwarantowania nam optymalnego pozyskania naturalnego ciepła z promieni słonecznych. Współczynnik przenikania ciepła pakietów szybowych ECOsun wynosi Ug=0,6 W/m2K. Wykorzystane w nich powłoki niskoemisyjne zatrzymują energię cieplną wewnątrz pomieszczeń, jednocześnie przepuszczając większą ilość darmowego ciepła do wnętrza.

Dwukomorowy zestaw dużych przeszkleń pozwoli nam na wykorzystanie pasywnej energii słonecznej. Dzięki wysokiemu współczynnikowi przepuszczalności światła LT na poziomie 73% i energii słonecznej Solar Factor g na poziomie 62% nawet w pochmurne dni zapewnimy sobie lepsze docieplenie oraz doświetlenie pomieszczeń.

Zabezpiecz północ

Jak jednak mamy uniknąć wychłodzenia północnej, chłodniejszej strony budynku? Aby ograniczyć straty ciepła, warto zaplanować mniejsze powierzchnie okien i wykorzystać szyby o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej. Rozwiązaniom takim dedykowane są pakiety szybowe Eco term, które stanowią barierę dla ucieczki ciepła. Właściwości te udało się uzyskać, dzięki wykorzystaniu powłoki Planitherm One, wypełnieniu komór międzyszybowych izolującymi gazami, jak krypton czy argon oraz wyposażeniu pakietów w innowacyjną ciepłą ramkę Swisspacer, która dodatkowo uszczelnia krawędzie szyb.

Zobacz też: Innowacyjna technologia budowy domów pasywnych pochodzi z Polski (WIDEO) 

Innowacyjnie znaczy oszczędnie

Zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej domu bezpośrednio wpływa na komfort życia mieszkańców oraz stan środowiska naturalnego. Co ważne, kluczowe produkty dla osiągnięcia bilansu energetycznego, czyli okna i materiały izolacyjne, znajdują również zastosowanie w kontekście termomodernizacji budynków eksploatowanych. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych sprawia, że koszty utrzymania domu mogą być niższe nawet o 40%. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Saint-Gobain
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Przy wyborze okiem warto zwrócić uwagę na kształt okna, wielkość szyby i ramy. Aluminium dzięki swojej plastyczności pozwala na stworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Dzięki temu możemy zwiększyć powierzchnię szyby, a co za tym idzie maksymalny dostęp światła do pomieszczenia. Oprócz tego są takie okna są dobrze zaizolowane i ciepło nie ucieka na zwenatrz. Producenci aluminiowych systemów okiennych zadbali również o ich naturalny i przytulny wygląd. Możemy wykorzystać różnego rodzaju powłoki, które imitują np. strukturę drewna. Jednym z takich producentów jest firma Monstal Wrona www.monstal.com.pl
zefir78, 06.10.2016, 17:03