Brama garażowa: jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy

Wybierając drzwi wejściowe do domu, szczegółowo analizujemy "za" i "przeciw". Zakup bramy garażowej traktujemy zazwyczaj po macoszemu. Błąd. Radzimy, na co uważać przy zakupie bramy garażowej.
 • Nowoczesna brama garażowa

  Na rynku dostępne są bramy garażowe z wstawkami ozdobnymi wykonanymi z materiału imitującego stal nierdzewną lub drewno. Mogą być one umieszczone na całej szerokości lub jedynie na brzegach bramy.

  Hörmann
 • Nowoczesna brama garażowa

  Do bramy garażowej można, a wręcz należy, dopasować drzwi wejściowe w tym samym stylu.

  Hörmann
 • Brama garażowa

  Przy wyborze bramy nie tylko jej cena, ale także warunki zabudowy, metraż działki, no i wielkość samochodu mają znaczenie.

  Normstahl
 • Nowoczesna brama do garażu

  Nowoczesna brama do garażu do brama łatwa w obsłudze.

  Normstahl
 • Kolorowa brama garażowa

  Kto powiedział, że brama musi byc jednego koloru.

  Normstahl

Najlepiej, gdybyśmy bramę garażową uwzględnili na etapie projektowania domu. Niby dziwne, a jednak określenie wymiarów wjazdu do garażu będzie skutkowało tym, że potem nie wydamy nawet kilkunastu tysięcy złotych więcej na zakup i montaż bramy o nietypowych wymiarach.

Polecamy poradnik: Jaką bramę garażową wybrać do domu 

Nie można wykonać przypadkowego (takiego "na oko") otworu do wstawienia bramy garażowej. Konieczne jest jego zaprojektowanie. Liczy się przecież zgodność wymiarów otworu z parametrami zamówionej bramy, budowa samych ścian i nadproży. Otwór musi być wypoziomowany wzdłuż całego obwodu. Trzeba wyeliminować nierówne miejsca. Inaczej pojawią się problemy z osadzeniem bramy. Nawet, jeśli zostanie ona osadzona, mogą trudniej zamykać się drzwi. Należy też zwrócić uwagę na szerokość zarówno węgarków (pionowych elementów w otworze) i nadproży. Musi być jednakowa na całej głębokości montażu bramy. Jeśli będziemy chcieli instalować napęd bramy, trzeba zapewnić doprowadzenie instalacji elektrycznej, bo z niej będzie korzystać napęd.

Drzwi skrzydłowe do garażu

Warunki zabudowy, metraż działki, no i wielkość samochodu mają znaczenie. Drzwi skrzydłowe to model tradycyjny, a do tego najtańszy. Drzwi są przeważnie drewniane, a składają się jedynie z ościeżnicy oraz skrzydeł na zawiasach. Otwierają się na boki. Tyle, że musimy mieć sporo miejsca, żeby je swobodnie otworzyć.

Brama garażowa uchylna

Inne rozwiązanie to bramy uchylne. Wykonane są zazwyczaj z ocynkowanej, wzmocnionej blachy. Nie potrzebujemy tak dużo miejsca na otwarcie, jak w przypadku bram skrzydłowych. Takie drzwi otwiera się lekko, a to dzięki specjalnym sprężynom w drzwiach. System sprężyn to najczęściej dwie pojedyncze sprężyny. Gdy jedna się zerwie, brama otwiera się nadal, ale już ciężej. Dobrze więc kupić bramę uchylną, gdzie zamiast jednej sprężyny po obu stronach drzwi, jest parę sprężyn. Wtedy, gdy dojdzie do zerwania jednej sprężyny, przy otwieraniu i zamykaniu bramy tego nie odczujemy.

Brama garażowa segmentowa

Bramy segmentowe to technika z wyższej półki, twierdzą producenci. Otwierane, nie wystają poza
bryłę domu. Można je zatem montować nawet w garażach posesji stojących przy samej ulicy. Producenci oferują bramy segmentowe tzw. górne i boczne. Pierwsze przy otwieraniu wsuwają się w sufit. Boczne natomiast jadą wzdłuż ścian po prowadnicach.

Przeczytaj też: Gdy nie pamiętasz, czy zamknąłeś bramę 

Rodzaje zabezpieczenia bram przed włamywaczami to kolejna kwestia. Dobrze, jeśli produkt posiada certyfikowane zabezpieczenie współpracujące z konstrukcją bramy oraz odporność antywyważeniową (np. klasy WK 2).

Automatyka do bramy to wygoda dla kierowcy

Już nie trzeba wysiadać z samochodu, żeby otworzyć drzwi do garażu. Co producent, to inne rozwiązania. Elektronika też może być mniej lub bardziej skomplikowana. Mamy przyciski na ścianie (np. na wysokości ręki siedzącego w aucie kierowcy) albo pilota. Istnieją też oprogramowania wbudowane w telefon komórkowy. Wyższa szkoła jazdy to otwieranie bramy garażowej przez odczyt... linii papilarnych właściciela domu i auta. Producenci wymyślili także kontrolera stanu bramy. Urządzenie przypomina komputerek. Pokazuje, w jakiej pozycji znajduje się brama. Jeśli się nie domknie, usłyszymy sygnał.

Warto zobaczyćBrama garażowa z drzwiami 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
To fakt, ze trzeba wszystko szczegolowo zaplanowac zeby obylo sie bez zbednych kosztow. Wazne tez wg mnie by brame montowali fachowcy. Znam takich madrali co sobie sami probowali zamontowac brame co konczylo sie dosc niefajnie dla nich. Ja skorzystalem z oferty verdoor, ekipa od nich przyjechala, fachowy montaz, szybko i bez pozniejszych zmartwien.
Kuba, 25.10.2016, 15:38
Ja jestem deweloperem budowlanym i od lat korzystam tylko z firmy torsystem. Mogę szczerze ich polecić, naprawdę fachowo wykonana robota.
Janek, 21.11.2016, 12:11
Komentarz został usunięty.