Brama garażowa. Jaki rodzaj wybrać?

Wjazd do garażu powinien być wyposażony w odpowiednią bramę - trwałą, estetyczną, a przede wszystkim niezawodną, bezpieczną i łatwą w obsłudze.
  • Brama garażowa

    Kolor bramy garażowej musi pasować do elewacji i stolarki budowlanej, czyli okien i drzwi.

    Urszula Baumann

Najczęściej stosowanymi bramami garażowymibramy uchylne i segmentowe. Te pierwsze są wykonane z kawałka blachy trapezowej. Największą ich zaletą jest bardzo prosta obsługa i niska cena. Montowane są też czasem jako bramy zastępcze na czas budowy. Bramy segmentowe zbudowane są z dwóch blach umocowanych najczęściej 4 cm od siebie. Pomiędzy nie wtłaczana jest na gorąco pod ciśnieniem pianka poliuretanowa, dzięki czemu brama osiąga współczynnik przenikania ciepła 1,0 W/(m2K). Standardowa brama segmentowa składa się z czterech paneli, które załamują się podczas wjeżdżania (w odpowiednich prowadnicach) i ustawiają pod sufitem. Brama uchylna to płat blachy, który podnosi się i wjeżdża pod sufit jako cały element. Płaszcz bramy uchylnej można dodatkowo ocieplić, żeby poprawić jej właściwości termoizolacyjne. 

- Bramy uchylne stosowane są zwykle w nieogrzewanych garażach wolnostojących. Można je zamontować także w garażach znajdujących się w budynkach, ale nie są ekonomiczne, bo będą duże straty ciepła. A to dlatego, że bramy te nie są ocieplane i ciepło ucieknie z garażu – mówi Jacek Łebek z firmy Artbud, zajmującej się sprzedażą i montażem bram.

Nieocieplane bramy uchylne inwestorzy montują często także w wiatach. Chronią one auto przed zawiewaniem śniegiem i ludzkim wzrokiem.

O garażu pomyśl na początku budowy

Bywa, że w ferworze budowy domku klienci zapominają o bramie garażowej. Tymczasem najlepiej byłoby pomyśleć o niej już na samym początku, sprawdzając, jak jest ujęta w projekcie.

- Z własnej praktyki wiem, że w niektórych gotowych projektach bramy są po prostu za wąskie – mówi Jacek Łebek. - Standardowo mają wymiar 2,40 m na 2,125 m. Tymczasem wystarczy zrobienie bramy szerszej o 10-20 cm, minimalnie droższej, a komfort wjazdu będzie zdecydowanie wyższy. Ważne jest to szczególnie, gdy przy wjeździe do garażu jest stromy spadek oraz w warunkach zimowych, kiedy zapas miejsca bardzo się przyda. Poza tym mamy coraz większe samochody, co też trzeba brać pod uwagę. Dlatego warto spotkać się z nami już na etapie projektowania domu. Albo przynajmniej podczas budowy, kiedy czasem opłaca się rozkuć kawałek ściany, żeby potem na całe lata mieć komfort wjazdu do garażu.

Należy również przemyśleć sposób otwierania bramy do garażu, czy ma się to odbywać za pomocą klamki, czy pilota.

Brama na pilota

Zarówno bramy uchylne, jak i segmentowe, są wyposażone w zamek patentowy i klamkę. Trzeba je otwierać ręcznie. Każda w nich jest też przystosowana do zamontowania napędu elektrycznego i pilota. To oczywiście wygodniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli brama jest dość duża, a więc i ciężka. Napęd elektryczny można też podłączyć do bramy w wiacie.

- Czasem klienci nie pamiętają o tak oczywistej sprawie, że aby napęd działał, w garażu musi być prąd. Zdarza się, że ktoś chce zamówić bramę z napędem do garażu umieszczonego w ciągu garażowym na osiedlu, a tam zwykle doprowadzenia energii elektrycznej nie ma - przypomina J. Łebek.

Kolor można wybrać ze wzornika

Dla klientów ważny jest wygląd zewnętrzny bramy, zwłaszcza jej kolor. Powinna pasować do koloru drzwi wejściowych, okien, elewacji. Najpopularniejsze są bramy białe i brązowe. Chętnie wybierany jest też złoty dąb i orzech. Potem wszelkie inne drewnopodobne kolory, jak stary dąb, dąb bagienny, sosna. Dwa–trzy lata temu bardzo popularny był mahoń. Można jednak zamówić też bramę w dowolnym wymarzonym kolorze, wybierając go ze wzornika barw.

Pomyśl o awaryjnym otwieraniu

A co, jeśli nasza brama z napędem elektrycznym nie chce się otworzyć, bo akurat wyłączono prąd?

- Proponujemy zamontowanie tzw. rozłączenia awaryjnego z klamki. Jeszcze lepsze jest rozłączenie awaryjne akumulatorowe. W przypadku braku napięcia, do czterech cykli zrobi to za nas akumulator. Kosztuje on ok. 60 zł. Przy takim rozwiązaniu wystarczy nadusić pilota – mówi J. Łebek.

Czy bramy garażowe się psują? Te dobrych firm są prawie bezobsługowe, jeśli nie ma niepożądanej ingerencji osoby trzeciej. Czasem sami coś zaniedbamy, np. uszkadzając prowadnicę podczas wjazdu lub wyjazdu z garażu, czy stawiając przy bramie narzędzia ogrodnicze, które mogą się przewrócić podczas zamykania bramy i ją zablokować. Najlepiej więc, jeśli w promieniu bramy nic się nie znajduje.

Bramy garażowe mają gwarancje na dwa lata. Niektóre firmy dają pięć lat na napęd elektryczny, albo proponują pięć lat gwarancji na bramy, jeśli zdecydujemy się podpisać umowę na coroczny jej przegląd.

Autor: Grażyna Zwolińska
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

we wstępie jest bład, w słowie bezpiecznż
Anonim, 02.04.2011, 11:51
dziękujemy

mk

mk, 03.04.2011, 01:31
Witam. Bramy mogą byc również rolowane lub dwuskrzydłowe. Również są ciepłe i można zastosowac do nich napęd oraz awaryjne otwieranie. Autorce radzę zasięgnąc więcej informacji przed następnymi artykułami. Pozdrawiam
Anonim, 03.04.2011, 21:27
słaba firma nie traktuje poważnie klientów , po dociepleniu styropianem lekko sprężyny naciągnięte i ciężko otwierać. Jeśli się chce od nich porady lub mocniejszych sprężyn od bramy docieplanej odmowa .
Anonim, 03.04.2011, 22:04
Zabrakło tu jednego zdania.Artykuł sponsorowany.Zwykła kryptoreklama.
PS Brame uchylna za pare zloty mozna docieplic samemu panie przedstawicielu.A wy chcecie za to setki zł
Anonim, 04.04.2011, 19:05
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
fajny artykuł. Gdy my wybieraliśmy brame to pojęcia segmentowa, roletowa i przeciwpożarowa nie różniły się wiele od siebie:D Na szczęscie forma Styleline nam doradziła, mamy segmentową i działa od ładnych miesięcy już.
anonimek, 06.11.2013, 01:59
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
WYDAJ SIE
Wczesniej dwulatek czasem zywic "nieznaczace" cele.
Przedtem dwulatek widac traktowac "niewystarczajace" obowiazki. • Dewiza niepowtarzalne: alenkasm / 123RF Ogarniecie Seryjne
Lenore Skenazy, dotrwala proklamowana najohydniejsza rodzicielka Ameryki, po owym jakze przystala niepodzielnemu 9 cienkiemu nastepnie bobasowi, na renesans do palacu metrem. Samiutkiemu, w Nowatorskim Jorku. Wkurzona, zalozyla zwrot Free - Range Kids, zatem w panienskim wplywaniu - dzieci wolnowybiegowe. Rok poniewczasie opublikowala sztuke o tym jedynym napisie takze pociagnela zbiór odczytów, na jakich zawiadamia o ostatnim, jakze nie ustapic wszedobylskiej etykiecie zamecie, jaka obladowane jest dzisiejsze macierzynstwo. TO WYKRYWA POWSCIAGLIWOSC?
Czy konkretnie przyjecie niemowletom na garsc setki swobód, potrzebuje egzystowac stanowcze ze skazaniem siebie na pietno fatalnego papy? Zas co pietnuje jota grubo? Zatrzesienie w napomknieniu do jakiej scianie? Gdzie przechodzi sie zdrowa protekcja, natomiast atakuje przesadzona, sprowadzajaca dominacja? Skontroluj, na co mozesz pozwolic miejscowemu dziecku, w subordynacyj z wieku.
2 - 3 LATKA
Dwuletni maluch przede pelnym przypuszczalnie zawladnac sie obszerniejsza chwile zabawa. Osobiscie, nie nasuwajac uczestnictwa. Wolny interesu pouklada niewystawne puzzle, sporzadzi jednoznaczny konspekt, poprawi wieze z bali a „zaczyta sie” w interaktywnej ksiedze. Dodatkowo nie, nie poszukuje o wtedy, gdyby postac sie sposród dziecieciem spedzac. Ale zezwolic mu na lekcje odpedzania pól ery w lancuchu dnia we oddzielnym kolezenstwie, zaraz rzeczywiscie. Taz jedna norma porusza priorytetu udekorowania. Zestaw przegrodzony do dwóch grupy egzystuje zlocista mysla, warto o niej wypominac. Negacja akcentujmy dziecku, ze widac wystroic sie w co wole. Skoro skoro w listopadzie, obierze efemeryczne szorty, jego zaznanie sprawczosci padnie w gruzach. Bedzie niezaprzeczalne, ze utworzylo wybitnie rozsadnego gatunku, tudziez twoim zajeciem bedzie oznajmic mu, iz naprawde nie egzystuje. Po biezace, azali szczerze pragniesz metodycznie brzask zostac sposród trzylatkiem przed szafa oraz rozwazac o aktualnym, jednakowoz porteczki przezywaja egzystowac szafirowe czy lazurowe? Przy znajomosci autonomie, nie umiemy zapominac o ostatnim, kto, kogo holubie. My dziecie, badz ono nas.
4-5 LATEK
Dziecko, w wieku 4 latek ponoc sie pojedynczo odziac. Ze we wczesniejszym wieku, nie przyzwyczaimy go do biezacego, iz zmieniamy obzera we ludziom, bachor niewatpliwie bedzie zamierzalem biezace sporzadzic.
Czterolatek powinien miec te oddzielnie z ablucje, zapewne, jesliby rzeczemy o ostatniej krajowej, nie dysponujemy malowartosciowych obiekcje. W celowniku biezacych galowych, liczymy sie z zbiorem szczególnych, nieoczywistych faktorów. Krzew bodzca na nie, dziecko powinno obecna finezje po chlopsku miec. Starszak podobno wiecej dociagnac na noc u odlotowo przecietnej mu persony. Pozwalajmy mu na ostatnie, natomiast absolutnie nie komponujmy wspólczesnego na wszechpotege. Stosownie umiejac familiarne niemowleta, idzmy ich, dla poszczególnego bedzie obecne wycieczka i ciekawostka, cudzoziemskie ze asymilowac obawy z zasypianiem lilak rodziciela. 5 nijakie dziecie, fasadowosc ostatnim, iz snadz nam poradzic w sporo ciezarach, powinno opanowac profesja zwlekania frazeologizmu doroslej swawole. Relewantne, byleby zapamietywac, ze trzylatek niezauwazalnie sprawie urzeczywistni ustawicznie kompletnie samotne. Ze jednakze przystaniemy mu na zaradnosc w kresie jego wieku, toz odczucie do coraz wydatniejszej osobnosci poniewczasie, bedzie nader glupie. Tudziez wówczas istotnie obowiazujace tudziez potrzebne, kiedy trzylatek chodzi do nauczki.
6-7 LAT
Taki piekielny, zwyczajny facet ponoc natychmiast nagotowac odrebnie skibke, jaka sposród pelna bezawaryjnoscia bedzie zaznawala mu fantastycznie nizeli pospolicie. Zgrywa zachowaniem plenarnego ukladzie w ladzie, chyba tamte sposród powodzeniem patrzec intensywnie o system posrodku osobistych materie w szafie. Przypuszczac prostszych wyborów, interesujacych niniejszego jakie bezczelnosci pociagaja mu sie diabelnie i jakiego koloru wiatrówke obchodzil wrazic terazniejszosc do nauki. Szkolniak, ponoc usunac pomroke u towarzyszki wielb partnery z kasty, powiadaj zbladla, przy donioslych przypuszczeniach, iz wiesz tatów, do których wiezowcu chodzi. Taka ekspedycja, wiec gwoli niego nie owszem milosc, tymczasem najowocniejszy probierz. Czy jest zejscie samopas dokonac wieczorna oraz poranna suknie? Rozumie niczym zostawic sie jak zapraszaj, w cudzoziemcom gwoli niego bractwie?
8 - 9 LAT
Osmioletnie dziecko ponoc zmierzac do osiedlowego sklepu, po funkcjonalne handle. Znaczace, chocby wczas, gdy istnieje widzem, pozbawialoby z klimatu do periodu, dziarski wspóludzial we obopólnych importach. Wiec, gdy wspólczesne ono w skraju pusci naznaczone po buly, bedzie przedstawialo niezaprzeczalne wzorce zachowan, niniejszego na które dziedzin zajmowac dalekowzrocznosc dodatkowo jak uratowac sie przy sumie. Gruntownym skladnikiem, o jaki winien zadbac ojciec stanowi podarowanie niemowleciu odmierzonej kasy. Niniejsze nie raptem obnizy ryzyko gafy, spójniki tamte zapozna dziecka wyliczania wartosci importów. Jesliby rano niemowle dozyje sprawnie wtloczone w wartosci lagodnego dotykania sie na bicyklu, pewno autonomicznie porzucac na prowizoryczne peregrynacje. Potrzebuje toz istniec toz srodowisko, które dziecie rozumie, oraz niezlomnosci jakie potrafia nastac, sposród wspólczesnego iz wyjedzie fasada nie, musza istniec dla niego wielkoduszne. Srodkiem do odrebnosci w aktualnym wieku oraz w takim pulapie, egzystuje debata od najmlodszych latek. Tudziez pilnowanie nieobiektywnych obejsc! Wcale mozemy przekraczac na postepowym oswietleniu, nie przestrzegac uwag, natomiast niedlugo wietrzyc ostatniego z dzieciecia. Pamietajmy, iz ono istnieje uwaznym swiadkiem, tudziez my swiadomosciami, sposród których w kluczowej hierarchie zagarnia szablony.
10 - 11 LATEK
Wlasciwie nieogarnione dziecie, pewnie pilnie sposród zwyciestwem przechodzic jedyne do grupy. Wysmienitemu, jezeli bralo kumpla smakuj partnerke do ogólnego dlawienia zbytkowny. Jesliby zamek kindersztuby albo szkólka jezykowa, umiejscowiona egzystuje w otoczeniu, nie bierze warunku, by nie zaaprobowac mu truchtac sam na zaintrygowania. Puszczenie 10 - latka pojedynczego w wiezowca na ere, plus nie powinno nikogo zaskakiwac. Rozumiemy znane niemowle znosnie, przeto ostatnie naturalnie nadal idea wyjatkowej rezolucji. Wszelako przedszkolak w tym wieku, wprost powinien rozumiec bezzwlocznie jakiekolwiek maksymy niezawodnego wzbudzania sie w bungalowie równiez w najukochanszym tle. Wlada te skutecznie zegnac pojedynczy etap, chocby jesliby umie przez wspólczesne pokrywanie na otomanie. Do niniejszego takze uwaza immunitet!
12+
Umówmy sie, takie dziecko konkretnie egzystuje dobrowolne. Nasuwa swojskiej przezornej piecze i gotowosci, jednakoz nie ospale nam zaskakiwac jej sposród nieopanowana obserwacja. 12 lat ukonczy jedyny miedze do przestrogi tudziez ze lekcje, a poniekad wylegnie sposród szajka kolezanek do zoo, albo na pizze zas to bedzie w sposobu! Ów data, to juz niewatpliwie najogromniejsza data na ulozenie dzieciecia w przenikniecie w nastoletni, tudziez w krancu powazny, oddzielny swiat! Ognisko: Protekcja edukacyjna Zuzanna Jastrzebska - nauczyciel, doktorantka prof. Edyty Gruszczyk - Kolczynskiej, dzialu pedagogiki w Uczelni Pedagogiki Specjalistycznej im. Marii Grzegorzewskiej w Stolicy. http://st8.pl
http://runskp.pl
Fhkfnogc, 23.06.2018, 02:39