Automatyka do bram wjazdowych ułatwiająca życie

Brama to nie tylko wizytówka i ochrona naszej posesji, ale też urządzenie, które powinno nam ułatwiać życie. Mamy do wyboru dwa podstawowe typy bramy przesuwne i bramy skrzydłowe.
  • Brama przesuwna szynowa

    Brama przesuwna szynowa

    ewk

Wybór bramy zależy od wielu czynników. Ważne są zarówno wymiary działki, ukształtowanie i długość podjazdu, możliwość usytuowania furtki oraz napędu względem bramy.

Warto wiedzieć: Bramy wjazdowe: co warto wiedzieć przy ich wyborze

Odpowiednio dobrana i wykonana automatyka do bram powinna zagwarantować nam bezpieczeństwo, funkcjonalność i niezawodność użytkowania bez względu na porę roku i warunki pogodowe.

Bramy przesuwne i skrzydłowe (rozwierane)

Bramy przesuwne częściej stosuje się na działkach szerokich o krótkim podjeździe lub w przypadku, kiedy podjazd zaraz za ogrodzeniem jest wyprofilowany ku górze. Ten typ bram ma tę zaletę, że potrzebuje mało miejsca, tylko wzdłuż ogrodzenia w kierunku jej otwierania (ok. 1,5 szerokości bramy dla wersji samonośnej). Jest to niestety też wadą tej bramy. Jeśli jest to brama jednoskrzydłowa, usytuowana w narożniku ogrodzenia, nie możemy umieścić furtki bezpośrednio przy bramie. Poza tym wzdłuż ogrodzenia, czyli drogi otwarcia bramy, nie można sadzić roślin utrudniających pracę bramy.

Bramę skrzydłową zastosujemy raczej na działkach długich i wąskich. Nie wymagają one tak dużo miejsca wzdłuż ogrodzenia jak bramy przesuwne. Same bramy są też łatwiejsze i tańsze w montażu, nie wymagają betonowego fundamentu. Jednak już napędy do bram skrzydłowych są (ok. 30%) droższe od automatyki do bram przesuwnych.

Automatyka do bram

Zarówno do bram przesuwnych jak i skrzydłowych możemy zastosować automatykę i nie trzeba jej kupować razem z bramą. Na dobór i instalację możemy się zdecydować w dowolnej chwili. Dobieramy ją do typu bramy, jej wagi i wymiarów. Standardowe zestawy montażowezawierają: siłowniki, centralę, piloty, fotokomórki oraz odboje krańcowe. W wersjach bardziej rozbudowanych możemy kupić lampy sygnalizacyjne z anteną.

Zimowa eksploatacja bram automatycznych

Aby mieć pewność, że automatyka bramy wjazdowej nie zawiedzie w sezonie jesienno-zimowym należy przede wszystkim odpowiednio określić moc siłownika oraz zakres temperatur pracy.
Większość uznanych producentów oferuje automatykę pracującą w temperaturach od –20 do 50°C. W naszym klimacie takie parametry uważa się za wystarczające, chociaż w skrajnych przypadkach można znaleźć napędy działające w szerszym zakresie temperatur (od –40 do 50°C).

Częstym błędem przy wyborze napędu jest dobór urządzenia „na styk", czyli bez niezbędnej rezerwy mocy. Co prawda napędy z siłownikami o mniejszej mocy są tańsze ale często taka „oszczędność" obraca się przeciwko użytkownikowi. Słaby napęd będzie się szybciej zużywać. Moc siłownika ma wyjątkowe znaczenie dla bram przesuwnych w wersji szynowej. W warunkach jesienno-zimowych przy silnych wiatrach, zalegających liściach, warstwach błota i śniegu, zbyt słaby napęd, nie będzie w stanie otworzyć bramy. Ten typ bram jest tez szczególnie wrażliwy na zamarzanie szyny. Zabezpieczeniem jest specjalna instalacja grzewcza pod szynami. Pozwoli ona utrzymać dodatnią temperaturę szyn, jednocześnie zapobiegając zamarzaniu.

Trzeba pamiętać, że lekka i płynna praca bramy zależy nie tylko od prawidłowo dobranej automatyki, ale i od prawidłowej konserwacji. Czyszczenie bram automatycznych należy przeprowadzać 1–2 razy w roku. Często też konieczne jest wyregulowanie napędu bram przesuwnych i konserwacja oraz przegląd automatu do bram. Najlepiej zrobić to przed zimą.
W sezonie zimowym należy na bieżąco usuwać śnieg z obszaru pracy bramy oraz z fotokomórek

Autor: ewk
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

od roku mam taką bramę , najlepiej sprawuje się zimą. Polecam do montażu firmę elektro.dom z Białegostoku. Facet solidny i nie bierze zaliczki, montuje w jeden dzień. teraz mam wygodę :)
Tomasz, 07.11.2011, 17:41
bardzo dobrze montuje firma LIDER bez żadnych usterek i montuje w pare chwil od 2 godz do 3 maksymalnie
KICA, 14.11.2011, 19:05
What a blessing it to in addition to your a positive attitude aand a
huge smile every day! You could write down your affirmations in a notebook
which tells you clearly what yoou are in order to do. My site; progressive games for iphone
HZ, 06.07.2019, 16:20
w stargardzie ale nie rozxsuwalną tylko normalną skrzydłową. fantastyczny widok a sąsiedzi jak patrzą ;P kupiłem w elektrobim w stargardzie - fajnie bo tanio i długa gwarancja. podobno mzna z domofonu też otwierać ale nie wlaczalem tego
kiś, 14.11.2011, 19:29
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
U mnie bardzo dobrze sprawuje sie napęd Deimos500. Jest bardzo funkcjonalny i wytrzymały. Można w nim zainstalować grzałkę która wspomaga działanie napędu w czasie mrozów.
Miśka, 12.05.2016, 12:44
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
If could suit your budget it, employ a web-designer to put a site together you.
Even if there become a few IP per day, a person could also dig out the earnings technique. My web blog newtown ntc33
PP, 16.12.2018, 01:11
Again it's time consuming getting to grips places but worth
it in the finish. Choose to to consider the wise road
and write a article about the application. The first submitter gets credit recycle online. My homepage; madden mobile slot receiver
GF, 11.05.2019, 09:25
It could be the smartest thing thaat one could ever whish of in tthe beginning. So having dinner aat least ttwo hours before bedtime is a good idea.
So, organic steel wool or metal brushes to clean upp stainless. My sijte :: rollex11
WY, 08.07.2019, 22:10
All Hotmail did was give out free email accounts. Copying your work over and over, like an advertisement artist, repetition is a hindrance to your creativity
to emerge.We do not know any techniques, mistakes, foibles. My web blog ... ocean king tips
SM, 03.08.2019, 10:05
Komentarz został usunięty.