Termomodernizacja domu: sposób na niższe koszty ogrzewania. Jak ją wykonać

Jest wiele przyczyn słabej wydajności energetycznej domów. Jedną z nich są mostki cieplne. Powodują one, że ochrona termiczna jest mniej szczelna, poprzez co znaczna ilość ciepła ulega rozproszeniu.
  • ermomodernizacja domu

    Ocieplanie budynku najczęściej przeprowadza się jedną z dwóch metod: BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany też metodą lekką mokrą) i metodą lekką suchą. Pierwsza metoda polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji cieplnej (styropian, wełna mineralna) i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ocieplanie metodą lekką suchą polega na przytwierdzeniu warstwy termoizolacji do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna (można też użyć styropianu) układana jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.

    Bolix

Aby zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię oraz zredukować koszty ogrzewania, niezbędne jest docieplenie budynku. Często pomaga również wymiana starej i nieszczelnej stolarki budowlanej.

Przybliżamy proces termomodernizacyjny. Mówimy o tym jak wygląda i w jakim okresie najlepiej go przeprowadzić.

Termomodernizacja domu – na czym polega

– Docieplenie budynku to przedsięwzięcie, które ma poprawić efektywność energetyczną budynku, przy równoczesnym zminimalizowaniu kosztów za ogrzewanie. Wartością dodaną takiej inwestycji jest niewątpliwie poprawa estetyki zewnętrznej obiektu, która poprzez działania związane z ociepleniem ścian zewnętrznych oraz do fundamentów, zyskuje na atrakcyjności. Choćby dzięki wykorzystaniu nowego typu tynków, farb odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, wymianie barierek balkonowych i parapetów czy też wykonaniu opaski wokół budynku z bloczków betonowych lub granitowych – mówi Jarosław Konior, ekspert w dziedzinie termomodernizacji z firmy budowlanej Profil.

Przeczytaj również poradnik: Ocieplanie domu - jak wybrać dobrego wykonawcę

Podczas realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ważne są warunki atmosferyczne. By termomodernizacja powiodła się i nie wydłużyła w czasie, najkorzystniejszym okresem na jej przeprowadzenie jest rozpoczęcie prac jeszcze w okresie wiosennym. Tak, by mogły one zakończyć się przed jesienią.

Od czego zacząć? Pierwszym krokiem inwestycji jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Ma on wskazać najbardziej optymalne rozwiązania – pod względem oszczędności energii oraz kosztów termomodernizacji. Informacje zawarte w audycie pozwolą więc określić możliwe metody oraz wskazać tę najbardziej optymalną.

Audyt energetyczny i jego etapy

W ramach sporządzania audytu energetycznego w pierwszej kolejności certyfikowany audytor analizuje stan, w którym jest dom oraz weryfikuje jego parametry techniczne. Na tym etapie ustala się sezonowe zapotrzebowanie domu na ciepło w standardowym okresie grzewczym. Po czym określa się koszty ogrzewania w tzw. warunkach średnich, do których będą nawiązywać wskazywane działania modernizacyjne.

W następnej kolejności wyodrębnia się wszelkie możliwości rozwiązań usprawniających, które po wdrożeniu zrealizują cele termomodernizacji domu. Jednym z nich jest zmniejszenie kosztów za energię w sezonie grzewczym.

Następnie sporządza się kosztorys inwestorski. Ma on zobrazować potencjalne koszty, które będzie trzeba ponieść w związku z dociepleniem domu.

Analizując opłacalność wskazywanych w audycie rozwiązań dokonuje się wyboru najbardziej odpowiednich. Muszą one uwzględniać zarówno aspekty związane z kosztami oraz z poprawą komfortu mieszkalnego domowników.

Termomodernizacja ze wsparciem finansowym

Na termomodernizację domu można uzyskać dofinansowanie. Na czym ono polega? To tak zwana premia termomodernizacyjna, o którą można starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) lub w innym z nim współpracującym.

Dowiedz się: Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji

Warunkiem jest dołączenie do wniosku kredytowego dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie audytu energetycznego. Wykonanie inwestycji zgodnie z przedstawionym we wniosku projektem, a także dotrzymanie określonego tam terminu realizacji jest przepustką do spłaty kredytu o pomniejszoną kwotę przyznanej premii termomodernizacyjnej. Warto zaznaczyć, że wysokość możliwej otrzymanej pomocy wynosi 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia.

Korzyści wynikające z przeprowadzenia termomodernizacji budynku

  • redukcja kosztów ogrzewania poprzez zmniejszenie zużycia energii,
  • poprawa estetyki zewnętrznej budynku,
  • polepszenie komfortu mieszkalnego domowników oraz związana z tym poprawa zdrowia – ciepło, brak wilgoci, a co z nią związane brak pleśni na ścianach,
  • korzyści ekologiczne związane z ograniczeniem zużycia źródeł energii,
  • wzrost wartości rynkowej nieruchomości.

Podsumowując warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest inwestycją na długie lata. Chcąc znacznie obniżyć koszty energii oraz poprawić komfort mieszkania warto więc dokładniej zapoznać się z tematyką dociepleń budynków. 

Autor: Assist Media
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

W Polsce budują domy ze ścianą jednowarstwową i ocieplają styropianem 12-20 cm. Niemcy Budują systemem ścian dwuwarstwowych pomiędzy nimi ocieplenie z wełny mineralnej i wentylowanej pustki. Pozioma izolacja schodkowa i na drugiej warstwie poziomej otwieraja co drugą fugę pionową , żeby weszło powietrze, które krąży w pustce powietrznej od dołu do góry przerywając przenikanie ciepła latem do wewnątrz budynku a zimą zimna, które chce dostać się do środka. Ten system mają opanowany do perfekcji. Domy na zewnątrz maja licówkę piękne okna mahoniowe , dachówkę angobowaną i stoją wieki. A w Polsce wiecznie prowizorka , zasklepiają sciany plastykiem, okna plastykowe, słaba wentylacja i złorzeczą, że pleśń jest w domu.
Emil, 09.05.2013, 18:51
Z miłą chęcią bym ocieplił szczególnie po poprzedniej zimie, ale łączne koszty są dość spore, a nie mam aż tyle oszczędności by na wszystko wystarczyło.
Michał, 12.03.2014, 21:18
Komentarz został usunięty.
U mnie największą oszczędność dała banalna rzecz - wymiana starego, nieefektywnego kotła na nowy, kondensacyjny. Dużo lżej dla portfela, kocioł już się prawie zwrócił, a za parę lat, jak ceny spadną, jeszcze solarki bez problemu do niego dołączę.
mikser, 28.01.2015, 01:43
może komuś przyda sie instruktaż ocieplenie domu w formie video: youtube.com/watch?v=8XduBPfVUP8
dd, 13.08.2015, 22:54