Termomodernizacja: dlaczego warto i należy ocieplić dom

Jeśli mieszkasz w starym, dawno nieremontowanym domu to z pewnością czeka cię docieplanie budynku. Ta inwestycja sprawi, że zimą będzie cieplej w mieszkaniu i zapłacisz niższe rachunki za ogrzewanie.
 • termomodernizacja domu

  Lepiej poszukać sprawdzonej firmy, która dociepli dom „na gotowo” w jednolitym sprawdzonym systemie i co najważniejsze z gwarancją wykonania. Ta firma zajmie się też transportem materiałów, zabezpieczy odpowiednie rusztowanie, zabierze nadwyżki materiałów i posprząta po sobie.

  Centrum Termomodernizacji

Można ocieplić dom samemu, ale wówczas trzeba wszystko dobrze zorganizować od początku do końca. Powołać kilkuosobowy zespół roboczy, zgromadzić materiały, załatwić rusztowanie i potem wszystko dobrze i po kolei przykleić, wyrównać, zatopić siatkę, wygładzić i położyć tynk itp.

Jeśli jednak nie masz doświadczenia i czujesz się na siłach, aby podołać temu wyzwaniu, to postaraj się znaleźć ekipę dociepleniową. Większość firm już ma teraz zapewnioną robotę, ale przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grzewczego powinieneś znaleźć firma, która uwinie się z taką robota przed zimą.

Przeczytaj także: Ocieplanie domu: wskazówki eksperta, jak unikać błędów

Docieplenie budynku się opłaca

Zyski z ocieplenia domu są oczywiste, bo wydatki na obłożenie budynku styropianem lub wełną mineralną przy stale rosnących cenach paliw stosunkowow szybko się zwracają.

Nadal jeszcze znaczna część zasobów mieszkaniowych pochodzi sprzed 1989 roku i wymaga termomodernizacji, bo wcześniej na kwestie izolacji termicznej nie zwracano większej uwagi.

Specjaliści są zgodni, że w starszych budynkach obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji domu można najłatwiej uzyskać poprzez: 

 • docieplenie ścian zewnętrznych, 
 • dodatkową warstwę termoizolacyjną stropodachu, 
 • wymianę okien na te o niższym współczynniku przenikania ciepła.

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania, ale przy tym nie przepłacić za docieplenie należy teraz podjąć kilka ważnych decyzji. Powinno się wybrać efektywny system ocieplenia czyli odpowiednie materiały do tego zadania, dobrać optymalną grubość ocieplenia oraz znaleźć dobrą ekipę wykonawczą, która zapewni jakość wykonania. 

Styropianem czy wełną mineralną

Obydwa materiały izolacyjne mają swoich zwolenników i przeciwników. Styropian jest popularniejszy i bardzo łatwy w obróbce. Ponadto jest tańszy, choć jego cena zależy od cen ropy naftowej. Wełna mineralna jest droższa, ale ma więcej zalet. Jest całkowicie niepalna oraz ma lepszą paroprzepusczalność, co ma znaczenie, gdy chcemy ocieplić stary dom drewniany.

Wybierz jeden system dociepleń

Wybór rodzaju podstawowego materiału izolacyjnego czyli styropianu lub wełny mineralnej to dopiero jedna kwestia. Trzeba jeszcze zdecydować się na jeden z wielu systemów np.: Atlas, Terranova, Kreisel, Greinplast czy inny powszechnie stosowany.

Fachowcy polecają wybór jednolitego systemu dociepleń, na który składają się: kleje, styropian lub wełna mineralna, materiały do gruntowania, siatka zbrojąca, tynki cienkowarstwowe, czy ewentualnie kołki mocujące termoizolację. Producent takiego systemu gwarantuje, że wykonane przez doświadczoną ekipę ocieplenie będzie dobrze spełniało swoją funkcję przez wiele lat. Oczywiście inwestor już we wstępnych rozmowach z potencjalną ekipą powinien zapytać, czy firma na wykonane przez nią docieplenie daje gwarancję i na jaki okres czasu.

Wybierz właściwe materiały docierpleniowe

Chociaż ocieplenie domu nie jest tanie, to jednak kupowanie najtańszych materiałów wiąże się z poważnym ryzykiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku styropianu. Produkuje go w kraju wiele firm, ale jak mówią fachowcy – naprawdę dobry wytwarzany jest w zaledwie kilku fabrykach. Dlatego lepiej wybrać materiał od sprawdzonego producenta, działającego od lat na rynku.

Z pewnością nie warto ryzykować. Cena „okazyjnie taniego" styropianu może być o 10% niższa niż od sprawdzonego już produktu, co przy ociepleniu grubości 10 cm może dać około 1–1,5 zł oszczędności na jednym metrze kwadratowym docieplenia czyli w granicach 200 zł na małym domku jednorodzinnym.

Dlaczego warto zainwestować w ocieplenie domu: 

 • spadną koszty ogrzewania, 
 • wzrośnie komfort cieplny w pomieszczeniach, 
 • polepszy się charakterystyka energetyczna budynku, 
 • wzrośnie wartość domu, 
 • skorzysta na tym środowisko naturalne, dzięki zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Nasze rady: 

 • żądaj od sprzedawcy (dostawcy) materiałów dociepleniowych atestu i z wielką ostrożnością podchodź do podejrzanie tanich rozwiązań materiałowych, 
 • zwracaj uwagę na okres przydatności do użycia zwłaszcza w przypadku kleju, tynku czy gruntu, 
 • angażując ekipę podpisz umowę z wykonawcą na ocieplenie domu, w której określone będą m.in. cena, termin realizacji i wzajemne zobowiązania.
Autor: Józef Lonczak
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

no właśnie człowiek tak się zastanawia, zastanawia a tu chyba w końcu, trzeba się porządnie rozejrzeć, żeby nie kupić byle czego (tylko z rekomendacją) i w końcu nie martwić się o rachunki za ogrzewanie, tylko jak autor trafnie zauważył czuć komfortowo we własnym domu!
lechu64, 09.01.2012, 10:30
ocieplenie faktycznie się opłaca o ile kupi się dobry materiał, chociaż teraz już coraz więcej firm wyraża zgodę na dobrowolne badania, w końcu skoro nie mają nic do ukrycia to czemu nie, na pewno podnosi to prestiż marki
tonys, 10.05.2012, 22:41
termoizolacja też się przydaje w upalne dni, generalnie to spory wydatek, ale muszę powiedzieć, że przynosi na prawdę wiele korzyści i przede wszystkim oszczędności w zimie i o to chodzi!
konelx, 13.07.2012, 11:15
Dobre rady, do tych rad wybrać dobry styropian Termo Organiki najlepiej w systemie tej firmy
kilian, 09.12.2013, 15:04
rzeczywiście, Termo Organika, jest w porządku
łabędzki, 05.02.2014, 14:22
do tego to chyba nie trzeba nikogo namawiać, koszty ogrzewania w sezonie grzewczym niższe o połowe, przynajmniej u nas tak było po dociepleniu 12 cm kropkowanego styropianu
waldek1, 18.05.2015, 16:44
Komentarz został usunięty.