Systemy dociepleń. Co lepsze: styropian czy wełna mineralna

Docieplenie domu ma na celu obniżenie rachunków za ogrzewanie, poprawę mikroklimatu wewnątrz budynku, usunięcie problemów z kondensacją pary wodnej, a także polepszenie izolacji akustycznej. Jaki materiał wybrać do termomodernizacji?
 • Układanie siatki zbrojącej

  Lakma Term
 • Ściana ocieplona styropianem

  System dociepleń oparty na styropianie

  Lakma Term
 • Ściana ocieplona wełną mineralną

  System dociepleń oparty na wełnie mineralnej

  Lakma Term

Jak widać mamy bardzo duże oczekiwania wobec systemów dociepleń. Który więc wybrać i czym się kierować przy wyborze, by nie przepłacić, ale osiągnąć oczekiwany efekt?

Od lat toczy się spór między zwolennikami systemów opartych na wełnie mineralnej i styropianie. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Niemożliwe jest wskazanie tej, jednoznacznie lepszej. Wybór powinniśmy dopasowywać do naszych potrzeb i oczekiwań. Ważne są też możliwości finansowe. Zarówno przy zastosowaniu wełny mineralnej, jak i styropianu najważniejszy parametr, czyli termoizolacyjność jest na podobnym poziomie. Między tymi dwoma materiałami jest jednak wiele znaczących różnic, które warto poznać i przeanalizować.

Styropian – lekki i tańszy od wełny mineralnej

Systemy ociepleń oparte na styropianie są kosztują znacznie mniej oraz są łatwiejsze w montażu. Płyty styropianowe są łatwo się obrabia. Ich zaletą jest również  mały ciężar. Dzięki czemu nie obciążają zbytnio całej konstrukcji domu. Ponadto styropian nie pyli i nie powoduje uczuleń.

Rozwiązania termoizolacyjne oparte na bazie styropianu mają też swoje słabe strony. Największą z nich jest niska paroprzepuszczalność. Szczególnie trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli w dom mamy problemy z prawidłową cyrkulacją powietrza.

– Swobodny przepływ powietrza między warstwami docieplenia jest bardzo ważny w budynkach i pomieszczeniach, w których zauważa się tendencję do panowania wysokiej wilgotności. Trzeba mieć na uwadze, że w obiektach, w których ściany przepuszczają mało pary, istnieje ryzyko osadzania się wilgoci na ścianach, co w rezultacie może doprowadzić do powstawania grzybów, pleśni i szkodliwego mikroklimatu we wnętrzu budynku – radzi Bartłomiej Cholewa z Lakma Term.

Wełna mineralna – "oddycha"

System dociepleń oparty na wełnie mineralnej jest droższy od opartego na styropianie. Jego główną zaletą jest natomiast lepsza paroprzepuszczalność. Wybierając ten system do termomodernizacji domu należy jednak zwrócić uwagę na odpowiedni dobór tynku elewacyjnego.

Zobacz również: Tynki zewnętrzne na twój dom. Dostępne rozwiązania i ich charakterystyka 

– Przy ocieplaniu domu wełną mineralną nie należy korzystać z tradycyjnych tynków akrylowych. Charakteryzują się one niską paroprzepuszczalnością i obniżają efekt przepływu powietrza uzyskany dzięki wykonaniu izolacji z wełny mineralnej – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Bardzo istotne są także właściwości akustyczne, jakie daje wełna mineralna. System ten świetnie tłumi dźwięki z zewnątrz. Dlatego warto zdecydować się na niego, gdy mieszkamy w miejscu położonym obok ruchliwej i głośnej drogi. Dodatkowo, wełna jest całkowicie niepalna – czego nie można powiedzieć o styropianie. Z tego względu, za pomocą styropianu można docieplać budynki tylko do 11. kondygnacji. Wyżej ma zastosowanie już tylko wełna mineralna.

Jeden system dociepleń na twoim domu

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na system dociepleń oparty na wełnie mineralnej czy styropianie, przede wszystkim powinniśmy skorzystać z całościowych rozwiązań oferowanych przez jednego producenta.

– Często, w ramach oszczędności, ludzie decydują się na zakup poszczególnych części systemu u różnych producentów. Pamiętajmy, że kompletne systemy są opracowane tak, by kolejne warstwy docieplenia współgrały ze sobą. Ma to umożliwić swobodny przepływ powietrza. A to zapobiega zbieraniu się wilgoci, mogącej zniszczyć cały system. Ponadto, po skorzystaniu z klejów, gruntów czy tynków innych niż te wskazane przez producenta, od razu tracimy gwarancję na cały system – kończy ekspert. 

Autor: redakcja.regiodom
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

czy styropian czy wełna, ważne żeby dobrej jakości! Dobrze by było, żeby ta jakość była potwierdzona certyfikatami niezależnych instytutów np ITB. a no i pamiętajmy o lambdzie! im niższa tym lepsza izolacyjność produktu
radosławko, 17.01.2013, 12:46
Termo Organika jakość w styropianie i systemie, polecam, i mam:)
głowacki, 04.12.2013, 11:51
Termo Organika rzeczywiście zdecydowanie najlepszy styropian na rynku, od 2 lat mają swój system ociepleń, podobno też b.ok. Osobiście jeszcze nie wypróbowałem
growiński, 27.01.2014, 18:10
Termo Organika rzeczywiście zdecydowanie najlepszy styropian na rynku, od 2 lat mają swój system ociepleń, podobno też b.ok. Osobiście jeszcze nie wypróbowałem
growiński, 27.01.2014, 18:11
ociepliłem dom wełną firmy ISOVER. Jednym z argumentów była lepsza wytrzymałość na szkodniki i ptaki od styropianu. Dodatkowo nie chciałem mieć "styropianowego śniegu" w środku lata wokół mojego domu.
nołnejm, 02.10.2014, 16:07
też słyszałem że gryzonie nie lubia tej wełny mam nadzieję bo własnie docieplałem nią poddasze
Daniel Orłowski, 15.10.2014, 09:56
Ja nie jestem specjalistką, ale ludzie w MSM Wrocław są. Pomogli mi wybrać między właśnie wełną, którą wybrałam, a styropianem. Do tego indywidualna wycena.
Patrycja, 28.09.2018, 11:51