Rodzaje styropianu – jak wybrać właściwy?

Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym, ponieważ ma najlepszy wskaźnik ceny do skuteczności. Nie każdy styropian nadaje się do wszystkich zastosowań, niektóre jego rodzaje dedykowane są „zadaniom specjalnym".
 • Izolacja domu wykonana z szarego styropianu

  Każda odmiana styropianu przeznaczona jest do konkretnego zastosowania i ma odmienne wartości parametrów technicznych. Szary styropian wyróżnia się bardzo korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła ʎ (ok. 0,035-0,031 W/mK).

  Domy Lipińscy
 • Styropian w kropki

  Styropian jest używany do ocieplania budynków od 1951 roku. Materiał ten nadaje się nie tylko do ocieplenia ścian, ale również dachów, podłóg czy fundamentów. Kiedyś był tylko biały styropian, obecnie również szary i w czarne kropki.

  Polskie Centrum Termomodernizacji
 • Im grubsza wratswa styropianu, tym lepszy efekt cieplny

  Styropian to sprawdzony i uniwersalny materiał termoizolacyjny. Często jest wykorzystywany do termorenowacji istniejących budynków mieszkalnych.

  Małgorzata Genca

Najpopularniejsza klasyfikacja styropianu (polistyrenu ekstrudowanego, EPS) opiera się na jego kolorze.

Styropian biały (klasyczny) – służy m.in. do ocieplania ścian, izolacji podłóg, stropów, wewnętrznych ścian działowych, wypełniania przestrzeni między krokwiami. Występuje najczęściej w postaci płyt styropianowych o różnych wymiarach. – Biały styropian wybiera się ponieważ gwarantuje optymalne warunki ocieplenia ścian przy mniejszych wydatkach. Pasują do niego wszystkie produkty budowlane. Izolacja z tego materiału musi często osiągnąć odpowiednią grubość, co może zaważyć o estetyce budynku – uważa Radosław Marciniec, technolog z firmy Arsanit.

Przeczytaj: Jak zmieniły się wymagania dotyczące ocieplania domów od 2017 roku 

Styropian „dalmatyńczyk" – to płyty styropianowe w kropki ze styropianu grafitowego, którego dodatek sprawia, że ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Może być wykorzystywany do wykonania izolacji cieplnej ścian i fasad. W zależności od producenta płyty mogą mieć boki płaskie lub frezowane, co ułatwia układanie ich „na zakładkę".

Styropian grafitowy (szary) – może występować również w innych kolorach – od srebrnego do prawie czarnego. Płyty styropianowe grafitowe są nawet o 25–30 procent cieplejsze od białego styropianu. Standardowo mają grubość 10 mm. Umożliwia on docieplanie ścian nawet tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie grubej warstwy białego styropianu, na przykład w starych kamienicach. Mimo mniejszej grubości zastosowanie styropianu grafitowego pozwala na osiągnięcie zadowalającego komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

PrzeczytajSzary styropian jako izolacja cieplna dachów, podłóg i stropów 

Ten rodzaj styropianu jest droższy, wymaga więc od inwestora zarezerwowania większych środków. – Grafit ma lepsze parametry cieplne (niski współczynnik przewodzenia ciepła), przez co warstwa izolacyjna może być cieńsza. Jest on jednak trudniejszy w obsłudze, ponieważ instaluje się go inaczej niż styropian biały, wymaga specjalnego kleju i jest mniej odporny na zmienne temperatury – podkreśla Radosław Marciniec.

W graficie wykorzystywanym do produkcji występują silne naprężenia wewnętrzne powstające w wyniku wahań temperatury związanych z nagrzewaniem się płyt pod wpływem słońca, a także różnicami temperatur na przegrodach o różnych porach dnia i nocy. Naprężenia te mogą powodować odkształcanie się płyt, zerwanie ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odpadanie naklejonych płyt styropianu z przegrody. Jedną z metod zapobiegania odkształceniom płyt z szarego styropianu jest wykonanie na nich nacięć przeciwprężnych.


Nacięcia przeciwprężne w szarym styropianie
Aby skutecznie zredukować występujące w szarej płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość nacięć jest skorelowana z grubością płyty. Nacięcia muszą też być na tyle wąskie, żeby nie zapychał ich klej, bo w takich miejscach tworzyłby się mostki termiczne.Fot. SWISSPOR Polska

Styropian niebieski – to specjalne płyty o obniżonej chłonności wody (mogą występować też w innych kolorach, na przykład zielonym). Stosowany jest najczęściej do docieplania fundamentów.

Zastosowanie różnych rodzajów styropianu

Zastosowanie konkretnego rodzaju styropianu do ocieplenia musi wynikać z projektu budowlanego, który powinien wskazywać jego najistotniejsze właściwości, w tym przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła (czyli lambda λ), a także wytrzymałość na rozciąganie. Izolacyjność cieplna, którą będzie można uzyskać po dociepleniu budynku będzie tym lepsza, im niższy współczynnik przewodzenia ciepła będą miały zastosowane płyty styropianowe.

Ten sam efekt można uzyskać stosując grubszą warstwę styropianu białego o wyższym współczynniku lambda, jak wykorzystując cieńszą warstwę styropianu grafitowego. Pewne wskazówki mogą dać wytyczne stowarzyszenia producentów styropianu, które zaleca by stosować płyty styropianowe o lambdzie poniżej 0,040 W/(mK) i wytrzymałości na rozciąganie nie mniejszej niższych 80 kPa.

 Wybór styropianu należy do inwestora. Powinny oby być jednak poprzedzony wyliczeniami opłacalności zastosowania określonych materiałów. Jeśli kluczowa jest grubość warstwy ocieplenia, dobrym wyborem będzie styropian grafitowy. Jeśli nie ma ona istotnego znaczenia, bardziej opłacalne może okazać się zastosowanie białego styropianu lub wybranie materiału pośredniego. Przy czym do ułożenia ocieplenia ze styropianu grafitowego potrzebna jest doświadczona ekipa budowlana. Wszelkie błędy wykonawcze zemszczą się na inwestorze i spowodują w przyszłości spore kłopoty.

Odpowiednio dobrany i ułożony styropian będzie spełniał swoje zadania przez lata. Przy tym jest to materiał bezpieczny, umożliwiający szybką i bezproblemową obróbkę i wykończenie, a także bezpieczny dla ludzi i środowiska (poddaje się m. in. recyklingowi). Charakteryzuje się również odpornością na pleśnie, grzyby i bakterie. To wszystko powoduje, że warto wybrać dobrej jakości materiał na ocieplenie, bo oszczędności na tym elemencie będą „mściły się" przez długi czas. 

Polecamy poradnik: Jakich błędów unikać ocieplając dom styropianem

Autor: Sławomir Bobbe
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Na pewno trzeba zwracać uwagę czy posiada certyfikaty, rekomendacje jakościowe najlepiej ITB bo jest to niezależna instytucja więc mamy gwarancję wiarygodności takiego certyfikatu
Kukuła, 22.10.2017, 12:06
Najlepsze styropiany produkuje Termo Organika. Firma ma też rekomendacje ITB na wszystkie swoje produkty.
Darek, 26.11.2017, 19:21
Im więcej coś ma certyfikatów i nagród, tym większy z tego bubel. Styropian nie przewodzi ciepła prawie wcale (jest izolatorem) więc grubość nie ma większego znaczenia, ale producenci żeby zarobić wymyślają cuda niewidy i tak np. czytamy że grafitowy jest lepszy, a przecież grafit to minerał świetnie przewodzący temp.
gosc, 14.06.2018, 20:56
Wszystkie styropiany są takie same? To pewnie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Kontroluje ich jakość dlatego, bo nie ma nic innego do roboty... Radzę zasięgnąć rzetelnej wiedzy - na stronie GUNBU w zakładce wyniki badać widać czarno na białym jak wiele styropianów nie przechodzi kontroli, ostatnio nawet tak znanej Marki jak Austrotherm. To chyba o czymś świadczy...
Olek, 16.09.2019, 12:55
Uwaga na oszustów w branży izolatorów, blisko połowa producentów styropianu sprzedaje buble. Sprawdzajcie raporty GUNB
Prstyk, 04.11.2017, 17:02
Uwaga na jakość styropianu! Sprawdzajcie wyniki kontrolnych badań jakościowych przeprowadzanych przez GUNB
Szymczak, 17.12.2017, 18:40
Porównując styropian do piany PUR, lepiej wypada piana. Tutaj macie więcej informacji o pianie: http://www.ewapur.pl/oferta/natrysk-pianki-poliuretanowej.html Głównie przy izolacji zależy nam na odpowiedniej szczelności. W przypadku izolacji natryskowej, nie musimy się o to martwić. Mostki termiczne się nie pojawiają, metoda jest trwała i szczelna. Wykonywana przez fachowców sprawdzi się najlepiej. (ja zamawiałem usługę od EwaPUR).
Kwiatek, 16.03.2018, 09:10
Styropian marki Austrotherm: reklamowany jako najlepszy na rynku, wysoka jakość, na rynku wiele lat... a jakość kontroli GUNB nie przeszedł - nie spełnił nawet minimalnych parametrów. Ciekawe, kto mi teraz odda różnicę pomiędzy najtańszym bublem a styropianem austrotherm, który kupiłem, bo okazuje się tylke samo wart
olo, 15.12.2019, 22:17