Przyczyna smogu tkwi również w budynkach

Problem zanieczyszczonego powietrza i smogu powraca głównie zimą. Ogrzewając nieodpowiednio ocieplone budynki, potrzebujemy mnóstwo energii. Z dymem wypuszczamy w powietrze pyły zawieszone, szkodliwe i rakotwórcze substancje oraz mnóstwo metali ciężkich.
  • Przyczyna smogu tkwi również w budynkach

    mat. pras.

Od kilku tygodni coraz głośniej mówi się o bijących na alarm wskaźnikach ilości drobnych pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. W wielu polskich miastach normy przekraczane są nawet o kilka tysięcy procent. Mamy też coraz większą świadomość, jak zanieczyszczenie powietrza przekłada się na nasze zdrowie. Z powodu tak złej jakości powietrza co roku umiera 48 tys. Polaków.

Zobacz też: Smog - cichy i powolny zabójca. Jak z nim walczyć w domu? 

– Trzeba to głośno powiedzieć, że smog to nie jest postać z bajki. To potwór, który nas zabija. Robi to wprawdzie powoli, ale bardzo skutecznie. Wywołuje: astmę, infekcję górnych dróg oddechowych, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, raka płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu. Każdego roku, oddychając katowickim smogiem, katowiczanie wdychają tyle rakotwórczego benzo(a)pirenu, jakby wypalali 7 papierosów dziennie. Smog szczególnie upodobał sobie kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Mamy wpływ na jakość powietrza

Wiemy, jakie skutki niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze, jednak wciąż brakuje nam przekonania, że możemy powstrzymać ten proces. Pomimo że problem ma wymiar globalny, to wpływ na zmniejszenie jego skali mają głównie mieszkańcy budynków jednorodzinnych. Istotne znaczenie ma przede wszystkim niewłaściwa izolacja tego typu budynków, bo do powstania smogu przyczyniają się piece węglowe o niskich standardach emisyjnych, zużywające mnóstwo energii, która marnowana jest poprzez nieefektywne ogrzewanie pomieszczeń. Im niższa temperatura, tym więcej ciepła ucieka przez źle zaizolowane ściany oraz dach, potrzeba więcej spalania w celach grzewczych, a to powoduje wysokie zanieczyszczenie powietrza, a co za tym idzie – również smog.

Efektywne zarządzanie energią

- Inwestując w energooszczędne technologie w budynkach można zredukować emisję aż 3,3 milionów ton CO2 do atmosfery. To tak jakby wyeliminować z ulic 100 milionów samochodów rocznie. Efektywna izolacja ogranicza emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki o ponad połowę – zauważa Benedykt Korduła z firmy ISOVER.

Na istotę energooszczędnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym (m.in. programy związane z termoizolacją czy budową domów pasywnych) zwrócił uwagę także wicepremier Mateusz Morawiecki.

Najtańszym źródłem energii jest unikanie jej strat, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią izolację w nowo powstających oraz starszych budynkach, które wymagają termomodernizacji. Właściwa izolacja ścian, dachu oraz instalacji, eliminująca miejsca ucieczki ciepła, przekłada się na ograniczenie energii niezbędnej do ogrzania budynku, a tym samym wpływa na mniejszą emisję szkodliwych pyłów. W dobrze ocieplonym budynku nie ma potrzeby używania wielkich pieców i przeznaczania dużych nakładów finansowych na ogrzanie pomieszczeń.

Prawidłowa izolacja budynków wpływa na jakość powietrza

Aby osiągnąć taki efekt ważna jest zarówno odpowiednia grubość izolacji, poprawny montaż, jak i jakość stosowanych rozwiązań. Energooszczędnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna szklana i skalna o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, przyczyniającym się do maksymalnej efektywności zastosowanej izolacji. Izolacja z wełny mineralnej to inwestycja długofalowa, której zyski odczuwalne są w każdym sezonie grzewczym, a także przez cały rok.

Zobacz też: Jak zadbać o powietrze w domu w sezonie grzewczym? 

– Materiał ten gwarantuje nie tylko komfort termiczny, ale także prawidłową akustykę, bezpieczeństwo pożarowe (produkty z wełny mineralnej są niepalne) oraz niezmienność parametrów przez cały okres użytkowania. Unikalność cech wyrobów z wełny mineralnej, daje inwestorom gwarancję, że stosując ją przez wiele lat w swoim domu jako izolację ścian, dachu i podłogi, zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy, będziemy mieć trwałe rozwiązania, a nasze zdrowie i środowisko będą bezpieczne – mówi Henryk Kwapisz z Grupy Saint-Gobain w Polsce.

Walka ze smogiem wymaga jednoczesnych działań na wielu polach. Jednym z jej istotnych aspektów jest wprowadzenie przepisów i programów wsparcia ułatwiających ograniczanie zużycia energii, m.in. poprzez stosowanie energooszczędnych materiałów izolacyjnych wpływających na poprawę izolacyjności budynków. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: ISOVER
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Polacy, ocieplajmy swoje domy, nie trujmy się nawzajem. Gdyby każdy dom był ocieplony, wskaźniki byłyby zaskakująco korzystniejsze. Termoizolacja ma też aspekt ekonomiczny ponieważ paląc mniej w piecu oszczędzamy. U mnie po termoizolacji wydatki na ogrzewanie spadły prawie o połowę. Oczywiście korzyści odczujemy jedynie przy wykorzystaniu sprawdzonego styropianu o odpowiednich parametrach, aby miecć pewność co do jakości trzeba wybierać tylko takie materiały które uzyskały pozytywną opinię ITB
Uber, 16.01.2018, 18:16
Nie dość że budynki są nieocieplone bądź niewłaściwie ocieplone to jeszcze ludzie palą nieodpowiednim opałem a zdarza się że nawet śmieciami. Wszystko to powoduje że Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza. Poprawnie wykonana termoizolacja przy użyciu certyfikowanego przez ITB styropianu to skuteczny sposób na znaczne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Po własnym domu obserwuję że spalam o połowę opału mniej niż przed termoizolacją
Gustaw, 18.01.2018, 16:09
Niestety Polacy dalej bezmyślnie chcą oszczędzać na wszystkim, tylko czy "stać" ich potem na to by chorować ? Jak już ocieplać to tylko certyfikowanym styropianem, najlepiej popartym rekomendacjami ITB.
dobrym polskim producentem styropianu jest Termo Organika, ma też certyfikat ITB
Suchy, 19.01.2018, 11:30
Sprawdzajcie jakość styropianu w wynikach badań GUNB-u, około połowa badanych styropianów nie spełnia w 100% deklarowanych przez siebie parametrów
Pitek, 19.01.2018, 20:59