Ocieplenie mieszkania od wewnątrz

Mieszkańcy starych kamienic i osiedli z wielkiej płyty bardzo często narzekają na zbyt niskie temperatury w domu oraz wysokie rachunki za ogrzewanie. Niestety nie zawsze ocieplenie od zewnątrz jest możliwe.
 • Montaż płyt z betonu komórkowego od wewnątrz mieszkania

  Montaż płyt z betonu komórkowego od wewnątrz mieszkania

  Xella
 • Ściana bez izolacji - rozkład temperatury, zdjęcie termowizyjne wykonane od wewnątrz

  Rozkład temperatury w ścianie bez izolacji termicznej. Widoczne są: - nierównomierny rozkład temperatury, - znaczne wychłodzenie ściany w narożu budynku, - temperatura poniżej punktu rosy.

  Xella
 • Ściana bez izolacji - spoiny, zdjęcie termowizyjne wykonane od wewnątrz

  Spoiny widoczne na ścianie bez izolacji termicznej. Widoczne są: - nierównomierny rozkład temperatury, - usytuowanie żelbetowego wieńca stężającego ściankę kolankową - wyraźne mostki termiczne w miejscu spoin muru

  Xella
 • Ściana ocieplona od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR, zdjęcie termowizyjne wykonane od wewnątrz

  Na ścianie ocieplonej od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR widoczny jest równomierny rozkład temperatury oraz obniżenie temperatury w narożu.

  Xella
 • Ściana ocieplona od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR, zdjęcie termowizyjne wykonane od wewnątrz

  Xella

Od początku lat 50-tych aż do połowy lat 80-tych XX wieku najbardziej rozpowszechnioną technologią wznoszenia budynków mieszkalnych była tzw. wielka płyta. Pierwszym blokiem w technologii wielkopłytowej był budynek na warszawskich Jelonkach zbudowany w 1957 r. 

Współczynnik przenikania ciepła ścian na przestrzeni lat

Obowiązujące wówczas standardy cieplne były dużo gorsze niż obecnie. W latach 60-tych normy budowlane (kolejno PN-57/B-02405, PN-64/B-03404 i PN-74/B-03404) nie podchodziły zbyt restrykcyjnie do tematu termoizolacyjności budynków – maksymalny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U wynosił 1,16 W/(m2K). W późniejszym okresie, w latach 80-tych, wymaganie zaostrzono do 0,75 W/(m2K), po kolejnych kilku latach do wartości 0,55 W/(m2K).

Porównując te wartości współczynnika przenikania ciepła do obecnych wymagań, które mówią o Umax ścian zewnętrznych równym 0,30 W/(m2K) (a zlecany to 0,25), to widzimy że dopuszczalna wartość współczynnika U zmniejszyła się prawie czterokrotnie. Dlatego tak wiele starych budynków mieszkalnych jest narażonych na problem zbyt słabych parametrów termoizolacyjnych ścian. 

Ocieplenie od wewnątrz - kiedy jest uzasadnione

Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy mieszkańcy narzekają na zbyt niskie temperatury w swoich lokalach. Jednak z różnych powodów nie mogą liczyć na termorenowację całej elewacji. Sytuacja taka ma miejsce, gdy:

 • elewacja domu jest oryginalna (np. kamienna) i nie chcemy zakrywać jej warstwą termoizolacji,
 • obiekt objęty jest ochroną konserwatora zabytków,
 • budynek podlegający termorenowacji znajduje się tuż przy granicy działki, a po ułożeniu nowych warstw na elewacji znalazłyby się one na terenie sąsiada (najczęściej odnosi się to do domów jednorodzinnych).

Wówczas (wbrew zasadom fizyki – specjaliści od fizyki budowli podkreślają, że ścianę należy izolować termicznie zawsze od zewnątrz) można zdecydować się na ocieplenie mieszkania od wewnątrz. Tym sposobem poprawia się komfort cieplny, a w dłuższej perspektywie lokatorzy uzyskują oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Zobacz również: Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami klimatycznymi 

Jedną z cech ocieplenia od wewnątrz jest to, że technologia ta nie narusza fasady zewnętrznej, co jest szczególnie ważne, gdy trzeba zachować jej oryginalny wygląd. Ponadto warunki pogodowe nie mają wpływu na realizację ocieplenia tą metodą. Wadą jest fakt, że w przypadku ocieplenia od wewnątrz następuje nieznaczne zmniejszenie powierzchni ocieplanego lokalu, wynikające z dołożenia do ściany płyty izolacyjnej o określonej grubości. 

Przykładowy pomiar kamerą termowizyjną - bez termoizolacji i z ociepleniem od wewnątrz

Wieczorem w lutym 2011 roku badaniu termowizyjnemu poddany został jeden z budynków na warszawskim Wawrze. Warunki badania były następujące:

 • temperatura wewnątrz pomieszczenia 23°C,
 • temperatura zewnętrzna –7°C,
 • brak opadów atmosferycznych,
 • wiatr  o prędkości mniejszej niż 2 m/s.

Szczególną uwagę zwrócono na ściany kolankowe w dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkaniach. W jednym z lokali ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami Ytong Multipor. Zdjęcia z kamery termowizyjnej pokazują, że w przypadku ściany nieocieplonej mamy doczynienia z nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w okolicy naroży, gdzie najniższa temperatura wynosiła 8,8°C. Utrzymywanie się tak niskiej temperatury w narożu pokoju w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W nieocieplonym murze widać również wyraźny wpływ spoin na izolacyjność termiczną przegrody. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe to ciągły mostek termiczny na całej powierzchni ściany.

Ściana ocieplona od wewnątrz (w prezentowanym przykładzie wykorzystano mineralne płyty z betonu komórkowego o gęstości 115 kg/m3 i współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,045 W/(mK)) charakteryzuje się równomiernym rozkładem temperatury, która prawie na całej powierzchni ściany wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury ma miejsce jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: XELLA Polska Sp. z o.o.
Wideo
 • Samodzielne docieplenie mieszkania bloczkami YTONG MULTIPOR jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto nie chce czekać na termomodernizację całego budynku.
19komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (19)

po co beton komorkowy, a nie lepiej styropian ?
gienek, 20.10.2011, 19:22
no nie polecam styropianu do ocieplania od wewnątrz; jak Pan to sobie wyobraża - w razie jakiegokolwiek kontaktu z ogniem wolę nie myśleć, co zadziałoby się w mieszkaniu ocieplonym od wewnątrz styropianem; no i jeszcze sprawa paroprzepuszczalności; na styropianie skaraplałby się nadmir pary wodnej w pomieszczeniu, bo materiał ten nie przepuszcza pary wodnej
laik, 21.10.2011, 10:39
pozwolę sobie podważyć Pana wypowiedź, styropian jest samogasnący, zatem nie rozprzestrzenia ognia, w kwestii paroprzepuszczalności, to chyba oczywiste jest, że w momencie kiedy wentylacja działa prawidłowo nie może być mowy o skraplaniu. Zanim się Pan wypowie, proponuję trochę poczytać, ponieważ w tej kwestii Pana wiedza pozostawia wiele do życzenia. pozdrawiam
do laika, 03.05.2012, 13:52
owszem, styropian jest samogasnący ale przyczyny pożaru mogą być różne. W przypadku, gdy pali się coś innego w otoczeniu styropianu to spala się on całkiem żywo, a ile przy tym czarnych wyziewów... Nikomu tego nie życzę!
andyto, 19.12.2012, 08:10
widzę że twoja wiedza równa się twojemu nickowi,pomiędzy styropianem a ścianą utworzysz hodowlę pleśni i grzyba.A przy temperaturze pożaru styropian spłonie jak firanka-więc przeproś Pana!
xxx, 01.12.2013, 22:29
Ocieplenie od wewnątrz stawia duże wymagania wentylacji. Bez tego po ociepleniu kapie woda. Powinno się stosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, co jednak czyni taką inwestycję całkowicie nieatrakcyjną ekonomicznie. Chyba lepsze wydaje stosowanie wentylacji inteligentnej np.
KlimaAntiAllergy lub innej
Stachnik, 09.10.2013, 09:19
prosze napisać cz pszy wykładanu styropianu ,wykładać na całę ściane czy nie bo spotkałem sie rze na samym dole ino było ocieplone w sumie tam gdzie grzyb
jaśinski, 12.01.2013, 10:06
Ja polecam coś lepszego jak ciepły tynk aerogelowy http://aptherm.einfo.pl
gosc44, 10.12.2015, 12:40
Komentarz został usunięty.
Ja ociepliłem wełną na to suchy tynk i jest pięknie
biały, 21.10.2011, 13:22
w pokoju tak ale codzieje sie w scianie?. Trzeba pamietac o punkcie rosy.
Jesli go przeniesiemy poza sciane (bo nasza wewnetrzna izolacja przekracza U wartosc sciany to za styropianem gwarantuje ci plesn i grzyba. Testowalismy to. 20 lat temu zalozylismy taka izolacje do budynku ktory rok temu rozbieralismy. Byl to budynek wielorodzinny i prowadzilismy pomiary jak te mieszkania byly ogrzewane i wietrzone. Wtych mieszkaniach gdzie najlepiej bylo grzane sciany za styropianem byly najgorsze. Bo para skraplala sie tuz za ta bariera. jesli ten proces powstaje w scianie to polbiedy. poprzez kapilarne przenikanie jest rozrowadzany po calej scianie. Co innego jesli scian jest murowana a sufity i belki betonowe.te miejsca polecilbym ocieplic nawet od srodka. wtedy sciany przejma te wilgoc. Sytuacja pogarsza sie tez po zamontowaniu bardzo dobrych okien(ale tojuz inny temat) .
Murarz tynkarz, 04.11.2011, 14:04
Jako izolację od środka polecam płytę Eurothane G firmy Recticel Izolacje z Poznania.
Pianka pokryta paroizolacją i płytą kartnowo-gipsową. Szybko, łatwo i dzięki paroizolacji bezpiecznie w związku z punktem rosy. Nie ma brudu i jest taniej niż beton komórkowy.
Majsterkowicz, 16.11.2011, 20:56
I dodam jeszcze że Eurothane G jako ocieplenie od środka ma atesty ogniowe.
Majsterkowicz, 16.11.2011, 20:59
Styropian jest szkodliwy dla zdrowia w przypadku nadtopienia, ponadto powoduje,ze po ścianach przy dużej wilgotności w domu cieknie woda, mieszkając w bloku ściany zewnętrze ociepliłam korkiem (matą korkową), efekt był zdumiewający, było ciepło, korek można malować w kolorze ściany lub nieco ciemniejszy z tej samej palety barw, w mieszkaniu było ciepło i nie było czuć wilgoci, to samo w późniejszym okresie zrobiliśmy z podłogą. Są już panele podłogowe korkowe.
ko, 01.12.2011, 13:13
W tej chwili jest już dostępny Aerogel. Najlepszy materiał izolujący i możliwy do stosowania od środka domu. Cena raczej powala ( 165 pln netto za m/kw za izolację o grubości 1 cm - zastępuje ok.3 cm styropianu ) ale jeśli jest mało miejsca to nie ma wyjścia. Ewentualnie Aero-therm.
Opisy na izolacjedomow.pl. Stosowałem aero-therm ( na aerogel nie miałem już kasy :) ) za grzejnikami ,na jednej ścianie szczytowej ( mostki termiczne ) i na ścianie w łazience. Naprawdę działa choć cena też nie mała ( ok 70 złotych na m/kw - ale można to nakładać samemu )
Alopan, 23.03.2012, 15:49
jest też coś takiego jak Q-Therm, rodzaj masy przypominającej gładź gipsową i tak samo się nakładająca, ale o współczynniku U=0.3, przy jednym milimetrze grubości. Jednocześnie ściana normalnie oddycha. Widziałem to na ścianie i wygląda, że faktycznie działa. Ściana w piwnicy cieplutka i sucha, a sąsiednia niepomalowana wilgotna i zimna.
ethanhunt, 26.04.2013, 18:36
Ja polecam ciepłe tynki. Są bezpieczne, nie są łatwopalne i są bezpieczne dla zdrowia.
Robert, 08.07.2014, 13:50
Teraz cena Aerothermu jest dużo bardziej dostępna. Z tego co się orientowałem u dystrybutora raczej między 50 a 60 zł . Zależy ile zamówisz.
Arek, 10.12.2015, 06:56
Można wysłać zapytanie o cenę Aero-therm. Odpisują jak podasz jaką powierzchnię ściany chcesz docieplić - na www.aerotherm.eu
Arek, 10.12.2015, 07:01
purchase isotretinoin without rx http://abcialisnews.com - generic 5mg cialis best price Shelf Life Of Zithromax buy generic cialis online Prix Cialis En France
EleoFax, 08.02.2020, 05:05