Jak zabezpieczyć "pomieszczenia mokre" przed wilgocią

Musimy pamiętać, że odpowiednia hydroizolacja pomieszczeń „mokrych” chroni nie tylko samo pomieszczenie, w którym stosujemy zabezpieczenie ale i pomieszczenia sąsiadujące z nim.
  • Wnętez łazienki

    Łazienka z nakładającymi się strefami mokrymi

    ewk
  • Strefa mokra

    Strefa mokra znajduje się m.in. wokół umywalki

    ewk

Pomieszczenia „mokre" w domu czy mieszkaniu to nie tylko łazienki, pokoje kąpielowe czy domowe sauny. Zaliczamy do nich również kuchnie, toalety, pralnie i suszarnie oraz wszystkie pomieszczenia gospodarcze, w których są lub przynajmniej powinny być zainstalowane wpusty podłogowe. W skrócie – pomieszczenia „mokre" to takie, które narażone są na zawilgocenie z racji funkcji, które spełniają. Powierzchnie ścian i podłogi tych pomieszczeń poddane są krótkotrwałemu obciążeniu wilgocią rozbryzgową lub ciągłe obciążenie wodą bieżącą, bez spiętrzenia (pomieszczenia z odpływami w podłodze lub kabiny natryskowe bez brodzików).

Ciekawe rozwiązanie: Renowacja wanny żeliwnej nową metodą - wanna w wannie 

Zadanie hydroizolacji

Na hydroizolacji pomieszczeń „mokrych" nie warto „oszczędzać". Po pierwsze, prawidłowo wykonana hydroizolacja powinna zabezpieczać powierzchnie ścian, sufitów i podłóg pomieszczeń „mokrych" przed rozwojem grzybów i pleśni w spoinach, okolicach baterii oraz za i pod wanną czy brodzikiem prysznicowym.
Po drugie, dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy zabezpieczenie pomieszczeń przylegających przed ewentualnym zawilgoceniem wynikającym z przesiąkania wody przez ściany i stropy.

Podział pomieszczenia "mokrego" na strefy

Każde pomieszczenie „mokre" możemy podzielić na dwie strefy: mokrą (powierzchnie narażone na bezpośrednie oddziaływanie wody) i wilgotną (pozostałe powierzchnie).
Do strefy mokrej zaliczamy całą podłogę i ścianę do wysokości 10 cm nad poziom posadzki oraz ściany przy przyborach sanitarnych (np. umywalce, wannie, kabinie prysznicowej).
Zakres tych stref określa rozmieszczenie urządzeń. Jej wysokość to min. 50 cm powyżej krawędzi umywalki, 20 cm ponad punkt mocowania słuchawki natryskowej w przypadku wanny lub do sufitu dla kabiny prysznicowej. Szerokość strefy to przynajmniej 50 cm po bokach urządzenia (umywalki, wanny i kabiny otwartej). W przypadku kabiny o ściankach mocowanych na stałe (bez szczeliny) do ściany, poszerzenie strefy mokrej nie jest konieczne.

Dowiedz sięJak uszczelnić przeciekający brodzik 

Często zapominamy, że w strefie mokrej muszą znaleźć się również wszystkie doprowadzenia wody do armatury i odprowadzenia wody z wanny czy brodzika.
Pamiętajmy też, że tylko w dużych pomieszczeniach sanitarnych lub gospodarczych oraz w kuchni i toaletach możemy pokusić się na wyznaczenie stref i wykonanie hydroizolacji tylko w strefach mokrych.
Praktycznie, w małych łazienkach, urządzenia znajdują się tak blisko siebie, że ich strefy mokre się pokrywają. Dlatego wówczas najczęściej zachodzi konieczność zabezpieczenia całych ścian a nierzadko i wszystkich ścian łazienki.

Wybór materiałów hydroizolacyjnych

Aby mieć pewność, że wykonana izolacja będzie skuteczna i trwała, należy wybrać odpowiednie materiały i wykonać prace szczególnie starannie.
Pierwszym krokiem jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Jeśli mamy do czynienia ze starą powierzchnią, usuwamy z niej wszystkie słabo zespolone z podłożem fragmenty ścian i posadzki. Następnie wyrównujemy powierzchnię poprzez uzupełnienie wszelkich rys i pęknięć.
Do zabezpieczenia mokrych powierzchni najlepiej nadaje się folia w płynie, którą nakładamy na strefy mokre. Można aplikować ją również na powierzchnie pod płytki ceramiczne. Warto stosować ją do uszczelniania powierzchni z materiałów, które w kontakcie z silnym oddziaływaniem wilgoci mogą ulegać zniszczeniu, np. tynków gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych. 

Uzupełnieniem folii są taśmy i kształtki narożne do uszczelniania połączenia ściana-podłoga oraz narożników i kątów. Dzięki temu uszczelnienie strefy mokrej powierzchni podłogi wraz z 10–20-centymetrowym cokołem powinno przypominać szczelną wannę. Z tą strefą łączymy wszystkie strefy mokre poszczególnych urządzeń, rur i przejść przez ściany.

Abu uszczelnić przejścia przez ścianę rur instalacyjnych i wpustów podłogowych stosujemy mankiety ścienne lub mankiety podłogowe (nazywane też manszetami uszczelniającymi). Są to elementy w formie krążka lub kwadratu. Ich środkowa strefa jest elastyczna i daje się rozciągać.

Autor: ewk
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Bardzo ciekawa propozycja ,ja osobiście mam wiele problemów z wilgocią.Jestem obecnie po remoncie mieszkania,stare tynki były zbite do cegły,zastosowano środki np.Uni Grunt i inne zabezpieczające przed wilgocią,dodatkowe lufty w murze wentylacyjne ,zlikwidowałam tapety ,farby olejne mam nadzieję, że będzie ewidentna poprawa.Wiadomo że każda renowacja jest bardzo kosztowna ,ale cieszy jak widać efekty.Pozdrawiam.
Bożena Wojnowska, 14.01.2013, 10:28
rzemieslnik, 14.01.2013, 12:16
uni grunt nie zabezpiecza przed wilgocią. amen
budo, 15.01.2013, 00:27
masz racje, tego nie pomalujesz uni-gruntem, to je ameliynium
nie-fachowiec, 13.06.2013, 02:10
masz racje, tego nie pomalujesz uni-gruntem, to je ameliynium
nie-fachowiec, 13.06.2013, 02:10
drhofmann, 15.01.2013, 02:56
To je emalinowe tego nie pomalujesz
kamij, 15.01.2013, 09:40
Woda nie slepa zawsze znajdzie wyjscie...
hubert, 15.01.2013, 14:02
Warunki suchego mieszkania:
1) Usuwanie nadmiernej wilgoci (wentylacja, kondensacja w osuszaczach).
2) Nie dopuszczenie do występowania "punktu rosy" na mostkach cieplnych, przemarzających ścianach (izolacja cieplna).
3) Izolacja od wód gruntowych i opadowych (drenaż, naprawy dekarskie) Tylko tyle i aż tyle.
Expert, 27.01.2013, 21:59
Komentarz został usunięty.