Hydroizolacja fundamentów, dlaczego warto ją solidnie wykonać

Fundamenty muszą być nie tylko wytrzymałe, ale także starannie zabezpieczone przed niszczącym działaniem wód gruntowych i opadowych.
 • Izolacja fundamentów domu

  Aplikacja plastycznej masy bitumicznej przy wykonywaniu izolacji pionowej ścian fundamentowych.

  Selena

Niestety inwestorzy, a nawet niektórzy wykonawcy nie przywiązują do izolacji fundamentów właściwej uwagi. Tymczasem należycie zaprojektowana i wykonana hydroizolacja pionowa oraz pozioma ma chronić nie tylko fundamenty, ale cały budynek przed przenikaniem do wewnątrz wody (wilgoci) z gruntu oraz z opadów atmosferycznych.

Kosztowne błędy przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów

Tymczasem kiepsko wykonana izolacja przeciwwodna lub przeciwilgociowa może być przyczyną poważnych kłopotów w późniejszej eksploatacji budynku. Przykładowo w przypadku budynków podpiwniczonych usterki w izolacji przeciwwodnej mogą doprowadzić do pojawienia się wody w pomieszczeniach piwnicznych, co wyklucza je z normalnej eksploatacji.

Jak już zauważono, błędy przy wykonaniu izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej trudno naprawić, a znalezienie przecieku wcale nie jest takie łatwe. Dlatego niekiedy hydroizolację trzeba wykonać od nowa, co wiąże się ze znacznymi kosztami i uciążliwymi pracami odkrywkowymi wokół budynku.

Izolacja musi być szczelna

Doświadczeni budowlańcy tłumaczą, że to właśnie zalegające wody gruntowe lub opadowe wywierają destrukcyjne w skutkach parcie hydrostatyczne na fundamenty i w konsekwencji nawet niewielka nieczelność w hydroizolacji może być źródłem poważnego przecieku. Dlatego w takich przypadkach zwykłe zabezpieczenie przeciwwilgociowe nie wystarcza.

Stąd chcąc zabezpieczyć budynek przed pojawianiem się wody po większych opadach i w okresie topnienia śniegów trzeba wykonać solidniejszą izolację przeciwwodną.

O wyborze hydroizolacji niech decydują fachowcy

Wybór rodzaju izolacji przeciwwodnej jest zadaniem dla fachowców. Samowolne odstępstwa od projektu i próby nierozsądnych oszczędności mogą przynieść opłakane skutki wiążące się nie tylko z dużymi kosztami. Dlatego w przypadku wątpliwości co do rodzaju izolacji należy taką decyzję skonsultować nie tylko z wykonawcą, ale też z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru.
Przeciętny inwestor może nie wiedzieć, że hydroizolacje dzielą się na lekkie, średnie i ciężkie. Ich wybór zależy od poziomu wód gruntowych, specyfiki gruntu, a nawet możliwości pojawienia się lokalnych podtopień.

Warto wiedzieć, że izolację ciężką wykonuje się, gdy podziemne elementy budynku mają stały kontakt z wywierającą parcie hydrostatyczne wodą gruntową. Odpowiednie zabezpieczenie wodoszczelne chroni konstrukcję przed działaniem wody.
Warstwa izolacyjna musi być szczelna bez możliwości pozostawienia jakichkolwiek przerw, aby uniemożliwić przenikanie wody z zewnątrz do budynku.

Materiały wykorzystywane do wykonania hydroizolacji

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów:

 • masy bitumiczne,
 • emulsje asfaltowe,
 • roztwory asfaltowe,
 • lepiki asfaltowe,
 • zaprawy cementowe modyfikowane żywicami,
 • papy,
 • folie hydroizolacyjne: płaskie i kubełkowe (przy czym te drugie stanowią raczej zabezpieczenie hydroizolacji właściwej przed uszkodzeniami mechanicznymi).
Autor: Józef Lonczak
0komentarzy