Badania termowizyjne: dlaczego się je robi i kiedy

Stan techniczny naszego domu lub bloku, w którym mamy mieszkanie, decyduje w znacznym stopniu o kosztach na ogrzewanie. Jeżeli są one wysokie, warto pomyśleć o dociepleniu domu. W podjęciu decyzji pomoże badanie termowizyjne.
  • Zdjęcie kamerą termowizyjną

    W zlokalizowaniu miejsc, przez które ucieka z budynku najwięcej ciepła pomocne są badania termowizyjne. Straty energii możemy zminimalizować. Jak? Likwidując mostki termiczne, docieplając strop czy też wymieniając okna.

    Baumit

Badania termowizyjne to metoda, która pozwala sprawdzić jakość i szczelność izolacji termicznej budynków. Dzięki nim zyskujemy dokładną wiedzę, o izolacyjności cieplnej obiektu czy też danej ściany. Termowizja pozwala ustalić powody i miejsca strat ciepła w budynku czy mieszkaniu. Najczęściej są to mostki cieplne (zwane termicznymi) lub zła (zbyt cienka lub słabej jakości) termoizolacja ścian zewnętrznych.

Cenna wiedza: Ocieplenie domu - sposoby na ocieplenie ścian zewnętrznych 

Zdjęcia termowizyjne wskażą nam punkty newralgiczne

– Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć między innymi, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ściana o słabej izolacyjności charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury. Widoczne to jest szczególnie w obszarach naroży ścian, nadproży nad oknami i drzwiami oraz w miejscach styku stropu i ściany. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach czasu, może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany. W przypadku nieocieplonego muru wyraźny może być również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej długości muru – mówi Sławomir Kłosowicz, doradca techniczny Multipor.

Pamiętaj, że 30–40% ciepła ucieka z domu przez ściany zewnętrzne. Dlatego tak ważne jest odpowiednia termoizolacja tych przegród.

Kiedy najlepiej wykonać badania termowizyjne

Pomiary kamerą termowizyjną najlepiej wykonywać, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu wynosi ok. 12°C.

– Najlepszym okresem na wykonanie zdjęć jest sezon grzewczy, kiedy ciepło przepływa przez ściany, a różnice temperatur w środku i na zewnątrz budynku są najwyższe. Pora dnia przeprowadzenia badań jest również istotna – warto je wykonać przed świtem, gdy mur nie został jeszcze ogrzany promieniami słonecznymi –  dodaje ekspert.

Komu mogą się przydać badania termowizyjne 

S. Kłosowicz uważa, że badania termowizyjne są bardzo pomocne dla tych, którzy czują, że izolacja cieplna ścian w ich pomieszczeniach mieszkalnych jest niewystarczająca i planują w związku z tym ocieplenie domu. W ten sposób precyzyjnie określą, którędy ucieka ciepło. A to pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie technologiczne eliminujące wady techniczne ścian. 

Ponadto nad termowizją powinny pomyśleć osoby, których rachunki za ciepło są bardzo wysokie pomimo tego, że efektywność ogrzewania jest zadowalająca. Oznacza to, że poziom strat ciepła jest zbyt wysoki i należy określić jakość istniejącej izolacji ścian czy stropodachu.

Badanie termowizyjne można wykonać również, gdy planujemy zakup lub odbieramy mieszkanie od dewelopera. Dzięki temu sprawdzimy stan budynku. A usterek może być wiele. Na przykład termoizolacja ścian może być nieciągła, okna nieszczelne, a połączenie ścian z fundamentami niepoprawne. Badanie termowizyjne pozwala również na wykrycie nieszczelności, przez które ucieka ciepło w instalacji centralnego ogrzewania. 

Warto przeczytać również: Dom energooszczędny: czym powinny charakteryzować się jego ściany 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Silka Ytong
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

marian, 08.02.2013, 17:32
Podstawowe badanie termowizyjne domu bez zrobienia raportu kosztuje ok. 300-500 zł, a pełne z raportem 500-2000 zł.
redakcja.regiodom, 04.03.2013, 14:56
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Ja korzystałem z firmy termocent.com ,z badaniami termowizyjnymi zmieściłem się w kwocie 1000 zł, ale zależy oczywiście co się bada, czy jakiś szczególny element mieszkania, czy cały dom.
Korsarz, 16.01.2015, 15:49
Badania powinne być przeprowadzane w warunkach gdzie różnica temperatur wynosi przynajmniej 15 stopni różnicy między temperaturą w środku budynku a na zewnątrz. Ja sam zakupiłem kamerę termowizyjną u autoryzowanego dystrybutora w Polsce. Dodatkowo odbyłem szkolenie. Firma Euro Pro Group która kompleksowo zadbała o mnie w tym temacie www.europro.com.pl
Banaś, 27.07.2018, 14:45
Dla mnie badania kamerą termowizyjną wykonywała firma www.gawterm.pl, jestem bardzo zadowolony bo pokazali mi też gdzie są mostki termiczne, a naprawa ocieplenia poddasza nie była dla nich problemem.
Adam Sadowski, 30.10.2020, 17:43