Aerożele – czy faktycznie stanowią rewolucję na rynku ociepleń od wewnątrz?

Aerożel może mieś postać mat lub granulatu. Wykorzystuje się go jako materiał izolacyjny, również do ocieplania od wewnątrz. Ocieplanie mieszkań i domów od wewnątrz nie jest preferowanym rozwiązaniem. Znacznie lepiej sprawdza się termomodernizacja budynku i ocieplanie od zewnątrz.
  • Aerożel

    – Aerożel (Porogel Medium Spaceloft) w formie cienkiej i giętkiej maty izolacyjnej jest materiałem zbudowanym z cząsteczek krzemionki. Jest ona słabym przewodnikiem ciepła, czyli dobrym izolatorem. Aerożel ma bardzo małą gęstość, dobrą izolacyjność akustyczną i dużą stabilność temperaturową. Jest również materiałem hydrofobowym i ognioodpornym, bezpiecznym dla środowiska – mówi ekspert z firmy Styropak z Gdańska.

    Styropak
  • Ocieplenie - nie ważne czy od wewnątrz czy od zewnątrz - to zawsze kosztowna inwestycja

    Ocieplanie od zewnątrz to najlepsze rozwiązanie, ale nie zawsze jest możliwość jego zastosowania.

    Tomasz Czachorowski

Ocieplając budynek od zewnątrz nie tylko nie zmniejsza się w dostępnej przestrzeni, ale odpada problem tworzenia się mostków termicznych (przy poprawnym wykonaniu prac termoizolacyjnych), a w rezultacie wnikania wilgoci wraz ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami, które za sobą niesie.

Nie zawsze jednak ocieplenie od zewnątrz jest możliwe – tak jest chociażby z obiektami wpisanymi do rejestrów konserwatora zabytków, ale i innych przyczyn nie brakuje. Dlatego wiele osób, które chcą poprawić warunki termiczne w swoim domu, a nie mogą tego zrobić poprzez ocieplenie od zewnątrz z zainteresowaniem przygląda się aerożelom.

Przeczytaj: Złe ocieplanie domu od wewnątrz to ryzyko wystąpienia grzyba i pleśni 

Czy aerożele są receptą na problemy, które dotychczas występowały przy okazji ocieplania od wewnętrznej strony budynków?

Czym są aerożele?

Co ciekawe powietrze stanowi 90–99 procent masy aerożelu, a reszta to nanoporowaty materiał, który uzyskuje się usuwając część płynną z żelu krzemionkowego. Taki skład aerożelu sprawia, że jest on bardzo skutecznym izolatorem o jednym z najniższych przewodnictwie na rynku (wskaźnik λ – lambda – przewodzenia ciepła – sięga poniżej 0,014 W/(mK)). Aerożel stosowany do ociepleń od wewnątrz może mieć postać mat, które ułatwiają nałożenie odpowiedniej warstwy, są przy tym elastyczne i poddają się obróbce. Równie dobrze aerożel może występować w formie „masy szpachlowej", którą można samodzielnie nakładać na ścianę czy sufit, a także w postaci preparatu możliwego do nałożenia na ściany metoda natryskową.

Co można ocieplić aerożelem?

Aerożele mają kilka właściwości, które cenią inwestorzy ocieplający budynek od wewnątrz. Po pierwsze – dzięki wykorzystaniu tej technologii unika się powstawania mostków termicznych. Po drugie – można stosować je nawet w obiektach objętych ochroną konserwatorską w sytuacji, gdy żadne ingerencje w strukturę obiektu nie są możliwe. Po trzecie – aerożele nadają się również do ułożenia na nich ogrzewania podłogowego. Po czwarte – zajmują o wiele mniejszą powierzchnię niż klasyczne materiały ociepleniowe – wełna mineralna czy bloczki, a więc użytkownik nie traci powierzchni użytkowej swojego domu czy mieszkania. Co więcej, aerożele (także w postaci cienkich mat) nadają się do izolacji podłóg i sufitów, ograniczając znacznie straty ciepła w lokalu.

Warto poznaćSposoby na walkę z wilgocią i grzybem w domu 

Aerożele nadają się również do likwidacji samych mostków termicznych – wtedy stosuje się je na mostek z około 50-centymetrowym marginesem, by usunięcie mostka było możliwe.

Co warto wiedzieć o materiałach opartych na aerożelach?

Sam aerożel na ścianie można szlifować aż do uzyskania gładkiej powierzchni, co przypomina nieco nakładanie tynku. Na powierzchnie pokryte aerożelem można – po wcześniejszym zagruntowaniu – nakładać dowolne farby. Czysty aerożel chłonie wodę, więc tam, gdzie miałby z nią styczność, konieczne jest zastosowanie zewnętrznej warstwy chroniącej przed wodą. Maty na bazie aerożelu, które wyposażone są w inne wzmacniające włókna są bardziej odporne na wodę. Bardzo łatwo można je modelować, a do wykrojenia odpowiednich powierzchni i kształtów wystarczają zwykłe nożyczki. Dodatkowo, aerożele mają dobre właściwości tłumienia dźwięków.

Wysokie ceny aerożelu barierą dla inwestorów

Największym minusem aerożeli przy zastosowaniach domowych jest cena produktu. Za litr masy zapłacić trzeba między 50 a 70 złotych, co w połączeniu z wydajnością (jeden litr pozwala na pokrycie aerożelem metra kwadratowego powierzchni), przy większych inwestycjach czyni technologię dość drogą. Gotowe do użycia maty z aerożelem to z kolei wydatek około 130–200 złotych za metr kwadratowy, w zależności od grubości maty i jej przeznaczenia. W ich przypadku – dla uzyskania najlepszych właściwości – niewykluczone jest zastosowanie więcej niż jednej warstwy, co zwielokrotnia koszty przedsięwzięcia.

Zobacz równieżOcieplenie mieszkania od wewnątrz płytami klimatycznymi 

Znaczne koszty, które trzeba ponieść (w porównaniu z ocieplaniem wełną mineralną czy styropianem) powodują, że ciągle niewielu jest użytkowników, którzy stosują rozwiązania oparte na aerożelu na większych powierzchniach w domach czy mieszkaniach. Na naszym rynku tego typu rozwiązania dla domów trzeba ciągle traktować jako nowość, co budzi zrozumiałe pytania i wątpliwości. Dlatego – w razie zainteresowania tą metodą ocieplenia – należy zażądać od producenta certyfikatów i badań, które potwierdzają skuteczność ich produktów. 

Autor: Sławomir Bobbe
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

Jakby podać w pierwszej kolejności cenę to nikt o zdrowych zmysłach nie czytałby tego dalej.
lolek, 09.03.2017, 18:27
Sto kilkadziesiąt złotych za m2 to nie jest niezwykła cena dla jakiegokolwiek sensownego docieplenia, a już od wewnątrz, gdzie trzeba spełnić dodatkowe wymagania to już całkiem. Moda na styropian wyjdzie nam bokiem tak samo jak kiedyś moda na azbest.
Henry, 01.05.2017, 19:15
Jeszcze nie słyszałem takiej bzdury by styropian porównywać do azbestu. styropian w około 90% składa się z powietrza, jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. To nie komuna, jest stały postęp techniczny, gdyby styropian był szkodliwy już dawno wycofano by go ze sprzedaży,a fakt jest taki że jest to najskuteczniejszy i najpowszechniejszy materiał izolacyjny stosowany od ok 15 lat, w tym przez moją firmę. Co innego z jakością parametrów izolacyjnych, tu bywa różnie, wielu producentów oszukuje i zawyża parametry produktów na etykietach styropianu, dlatego zawsze przed wyborem styropianu należy przejrzeć badania GUNB. Udostępnione są ne na stronie urzędu.
Klaudyn, 17.12.2017, 12:44
Blackjack is played against the house, my entire life other internet online poker kansas players.
They usually have something vital that tell you will!
It is said that several cooks spoil the broth.
UH, 17.05.2019, 02:46
Jedyny ekonomicznie uzasadniony wydatek w przypadku aerożelu to docieplanie ram okien połaciowych, ewentualnie w lukarnach. można z maty wyciąć pasy aby umieśicić je na styku ramy okiennej i osadzenia w ramie więźby dachowej. Na inne zastosowania przy tej cenie bym nie poszedł na chwilę obecną.
ANTOINE, 09.10.2017, 14:35
Wystarczy dać aero-therm z aerożelem. Załatwi temat a kosztuje bez porównania mniej. Na allegro są oferty po 600 zł za 5 litrów. U mnie szpalety okienne i nadproże ocieplone tym wynalazkiem i jestem mega zadowolony.
Igor, 17.12.2017, 12:26
Na Allegro można kupić opakowanie 5 litrów za 300 zł a nie za 600 zł. Tylko trzeba kupić od dystrybutora na Polskę bezpośrednio. Opinie któe mają na Allegro są bardzo zachęcające. Chyba się też zdecyduję ...
Martyna, 18.03.2018, 19:45
Opinion Outpost is a cost-free marketing tool slot online mobile phones paid survey.
There are really a lot steps before you add about good. The cashier can be reached by simply clicking near the
cashier button once logged into your account.
KJ, 10.05.2019, 18:25
No ciekawe jak się sprawdza. Ja mam izolację natryskową wykonaną przez firmę EwaPUR, na stronie możecie więcej przeczytać o tej metodzie: http://www.ewapur.pl/oferta/natrysk-pianki-poliuretanowej/piana-zamkniet.... Najszczelniejsza metoda z jaką się do tej pory spotkałem. Brak mostków termicznych, polecam.
Włodzik, 20.03.2018, 08:11
Aerożelu nie da się uzyskać metodą natryskową. Izolacje natryskowe mają tą samą izolacyjność najczęściej co przeciętny styropian.
Mrozek, 03.07.2019, 19:58
Styropian to styropian - najlepszy, sprawdzony przez lata użytkowania.Trzeba jednak sprawdzać na stronie GUNB badania próbek styropianów pobranych z rynku, bo jest to sporo nieprawidłowości
Bajda, 19.01.2019, 22:20
Żadne aerożele - najlepszy jest styropian. Ważne, by styropian użyty do wykonania termoizolacji miał certyfikat jakości ITB. Pracuję na styropianie od lat i dla mnie dobrze wykonana izolacja markowym styropianem jest bezkonkurencyjny w porównaniu do innych metod
kazimierz, 31.03.2019, 18:17
Wybierając styropian zwracajcie uwagę na jego jakość. Wielu producentów, nawet tych znanych i powszechnie uznanych za przodowników rynku nie spełnia standardów jakości! Wystarczy zobaczyć wyniki kontroli publikowane na stronach GUNB
Bajda, 31.03.2019, 21:04
Aerożelem ocieplałem wszystkie mostki termiczne w moim domu, mój brat tego nie zrobił i wydać sporą różnicę. Aerożel można kupić w przystępnej cenie ja stosowałem AEROMAT 650, w razie czego polecam.
Kowalczyk, 23.09.2019, 15:49