Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację to decyzja na długie lata (ZDJĘCIA)

Dobrze dobrany tynk, skutecznie zabezpieczy docieplenie budynku, a zarazem podkreśli jego bryłę. Zamiast więc kierować się ceną lub sugestiami sprzedawcy przyjrzyjmy się dobrze naszym potrzebom, bo to one grają w naszym życiu główną rolę.
  • Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację to decyzja na długie lata (ZDJĘCIA)

    Malfarb
  • Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację to decyzja na długie lata (ZDJĘCIA)

    Malfarb

Podejmowane podczas budowy lub remontu domu dobre decyzje procentują przez lata. Nie inaczej jest z tynkami elewacyjnymi. Zanim zdecydujemy się na ich zakup - skuszeni ceną lub namową sprzedawcy lub wykonawcy - zastanówmy się przez chwilę nad tym, co jest dla nas najistotniejsze.

Zobacz: Jak odświeżać i dbać o tynki zewnętrzne 

- Dzisiejsza oferta tynków cienkowarstwowych jest naprawdę ogromna. Na sklepowych półkach z łatwością znajdziemy tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe czy wszelkiego rodzaju hybrydy np.: silikatowo -silikonowe. Każdy z nich różni się nie tylko ceną, lecz także właściwościami i zastosowaniem. Jeden rodzaj sprawdzi się w miejscach wilgotnych, a zupełnie inny w miejscach narażonych na częste uszkodzenia. Dlatego zakup tynku dobrze jest rozważyć w kontekście naszych potrzeb związanych z użytkowaniem elewacji - tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Rodzaj systemu docieplenia

Systemy dociepleń bazują dziś na styropianie lub wełnie mineralnej. W pierwszym przypadku z powodzeniem możemy stosować najróżniejsze tynki: akrylowe, silikonowe, silikatowe, mozaikowe lub silikono-silikatowe. W drugim natomiast nie jest wskazane użycie tynków akrylowych, czy silikonowych, które gorzej radzą sobie z odprowadzaniem pary wodnej, co może stwarzać problemy w systemach opartych na wełnie mineralnej. W systemie, gdzie izolatorem jest wełna mineralna, najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie bardzo paroprzepuszczalnego tynku silikatowego.

Problem z wilgocią

Dom położony na skraju lasu, tuż nad jeziorem, to marzenie wielu z nas. Często jednak problemem staje się wilgoć oraz rozwój mikroorganizmów. Uniwersalne tynki akrylowe, lub nawet silikonowe, zazwyczaj nie sprawdzają się w podobnych warunkach. Dobrym wyborem okaże się natomiast tynk silikatowy lub silikatowo-silikonowy. Silikat posiada odczyn alkaliczny, dzięki czemu w znacznym stopniu blokuje rozwój mikroorganizmów. Dodatkowo tynki tego typu zapewniają właściwe odprowadzanie pary wodnej ze ścian, co powoduje znacznie mniejszy rozwój glonów czy porostów.

Warto wiedzieć: Współczesna elewacja domu – kompromis między estetyką, funkcjonalnością a kosztami 

Zabrudzenia to spory problem

Jeśli nasz dom znajduje się na terenach o silnie zanieczyszczonym powietrzu - np. przy ruchliwej drodze lub w niedalekiej odległości od zakładów produkcyjnych - prawdopodobnie będziemy borykać się z problemem brudnych ścian. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem pozostają tynki silikonowe. Działają one hydrofobowo (tzn. odpychają cząsteczki wody), dzięki czemu podczas opadów deszczu zachodzi zjawisko "perlenia się wody na ścianie" i jednocześnie samooczyszczenia powierzchni tynku. Woda w naturalny sposób spływa po ich powierzchni, usuwając przy tym zabrudzenia.

Ściany narażone na uszkodzenia

Jeśli w przypadku naszych ścian istnieje wysokie ryzyko uszkodzeń mechanicznych, postawmy na tynk silikatowy. W przeciwieństwie do innych rodzajów tyków, wchodzi on w silną reakcję chemiczną z podłożem i wiąże się z nim wyjątkowo mocno. W efekcie powstaje powłoka bardzo odporna na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne, a tym samym bardzo trwała. Alternatywą w takim przypadku mogą okazać się tynki mozaikowe - wykonywane z barwionego syntetycznie kruszywa oraz transparentnej żywicy akrylowej. Tynki te cenione są przez fachowców za wysoką odporność na uszkodzenia. Warto jednak dodać, że ten rodzaj tynku ze względu na swoje walory dekoracyjne i łatwość usuwania zabrudzeń, najczęściej stosowany jest na detalach architektonicznych - takich, jak wiatrołapy, przyziemia elewacji, wnęki okienne i drzwiowe itp.

Kolorowa elewacja

Jeśli najważniejszy dla nas pozostaje kolor elewacji, wówczas możemy zdecydować się na uniwersalny tynk akrylowy. Podobnie jak tynk silikonowy czy silikatowo-silikonowy posiada on pełną zdolność barwienia, ale w przeciwieństwie do nich jest zdecydowanie tańszy. Tym samym umożliwia stworzenie estetycznej fasady domu stosunkowo niskim kosztem. Z kolei w przypadku tynków silikatowych pamiętajmy, że ich skład chemiczny uniemożliwia barwienie na dowolny kolor. Najlepiej więc sprawdzić w punkcie sprzedaży, czy wybrana przez nas barwa elewacji jest możliwa do realizacji w tym rodzaju tynku.

Zobacz: Zobacz najlepsze elewacje 2013 roku (ZDJĘCIA) 

Zwróć uwagę na tynk mozaikowy

Osobom, które chcą niebanalnie wykończyć detale na elewacji, warto też polecić tynk mozaikowy. Jest on wykonywany z kolorowanego, drobnego kruszywa, którego odcienie można swobodnie mieszać. W praktyce pozwala to uzyskać bardzo oryginalne, barwne mieszanki, które sprawią, że nasz dom będzie się wyróżniał na tle sąsiadujących z nim budynków. Dodatkowo tynk ten jest całkowicie zmywalny i zmniejsza nasiąkliwość ścian, dzięki czemu sprawdzi się także w trudnych miejscach, takich jak podmurówki czy cokoły. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Malfarb
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Nie żebym się czepiał, ale jak widzę takie różowe, bordowe i mocno żółte kolory tynków, to aż krew się we mnie gotuje :) A co do wyboru tynku, to wybór odpowiedniego zależy od kilku czynników włacznie z wyborem ocieplenia (styrp czy wełna). Dobre jakościowo tynki i w ogóle całe systemy dociepleń ma Kabex. Nasz dom ocieplony i otynkowany wyłącznie Kabexem i pełne zadowolenie po kilku latach użytkowania.
Dolas, 18.12.2018, 11:39