Tynki elewacyjne: jaki wybrać rodzaj faktury

Najpopularniejszym materiałem stosowanym przy wykończeniu elewacji domów wciąż jest tynk dekoracyjny. Bogata oferta rynkowa pozwala nie tylko wybrać jego rodzaj, ale także kolor i fakturę. Dla podniesienia walorów estetycznych elewacji najbardziej istotna jest faktura tynku.
 • Elewacja domu jednorodzinnego

  Dla podniesienia walorów estetycznych elewacji naszego domu warto wybrać odpowiedni rodzaj faktury tynku.

  Baumit
 • Baranek

  Struktura tynku elewacyjnego tzw. baranek.

  Baumit
 • Kornik

  Struktura tynku elewacyjnego tzw. kornik.

  Baumit

Faktura tynku dekoracyjnego zależy przede wszystkim od ilości oraz wielkości ziaren kruszywa zawartego w masie tynkarskiej. Duże znaczenie ma również sposób nakładania i obróbki tynku, który bezpośrednio wpływa na efekt końcowy. Najczęściej wybieraną strukturą tynku jest tzw. baranek.

Warto wiedzieć: Elewacja domu: czym i jak ją wykończyć 

Tynk elewacyjny baranek

– Tynk o strukturze baranka daje widoczny efekt uziarnienia równomiernie rozłożonego na elewacji. Charakter powierzchni zależny jest od wielkości kruszywa. Zazwyczaj stosowana jest granulacja od 1,5 lub 2 mm, która pozwala na łatwe kształtowanie wyglądu elewacji. Równie ważny jest sposób nakładania masy, gdyż to on warunkuje poprawne oraz estetyczne wykonanie wierzchniej warstwy fasady. W przypadku baranka obróbka powinna polegać na okrężnych ruchach wykonywanych w jednym kierunku np. zgodnie ze wskazówkami zegara – wyjaśnia Tomasz Jarzyna z Baumit.Faktura baranka w zależności od wielkości kruszywa daje efekt mniejszych lub większych grudek na elewacji. Fot. Baumit

 –  Tynk powinien pokrywać uprzednio całkowicie zagruntowane podłoże i nie może zostać zbytnio roztarty na powierzchni elewacji. Jednocześnie związki hydrofobowe zawarte w masie tynku chronią go przed zbyt dużą nasiąkliwością. Jest to ważne, ponieważ zadaniem tynku jest również zatrzymywanie wody na powierzchni, a co za tym idzie ochrona ściany przez zawilgoceniem. Warto podkreślić, że grubsza faktura baranka np. 3 mm, dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa tworzy charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu i tym samym łatwiej może ukryć niewielkie nierówności ścian – dodaje Tomasz Jarzyna.

Tynk elewacyjny kornik

W celu uzyskania efektu wyżłobienia, czyli rodzaju sieci kanalików tworzonych w naturze przez owady, należy użyć tynku o strukturze tzw. kornika. Producenci również stosują tutaj różną granulację kruszywa w przedziale od 1,5 mm do 3 mm.Faktura kornika wygląda jak wyżłobienia, przypominające sieć kanalików tworzonych przez owady (stąd nazwa).Fot. Baumit

– W przypadku tynku o fakturze kornika istnieje większa dowolność ruchów, które determinują układ rowków. Warto jednak pamiętać, że wpływ na efekt końcowy będzie miał sposób zacierania: poziomy, pionowy, ukośny czy okrężny. Dlatego też, już na początku tynkowania należy wybrać jedną technikę, która pozwoli uzyskać powtarzalny rezultat na elewacji całego budynku – dodaje Tomasz Jarzyna.

Przeczytaj również: Trwałość tynków zewnętrznych i wewnętrznych: co na nią wpływa 

Utrzymanie elewacji domu w czystości

Przed wyborem tynku elewacyjnego warto ocenić stopień zabrudzenia elewacji. Budynki w pobliżu dróg, fabryk czy innych miejsc, w których zanieczyszczenie powietrza jest większe wymagają szczególnej dbałości o fasadę.

– Łatwiej utrzymać w czystości jest elewację o strukturze baranka, która tworzy jednolitą, gładką powierzchnię. Prościej jest również przeprowadzić okresowe czyszczenie oraz odświeżenie elewacji. W przypadku struktury kornik, rowki stanowią naturalne miejsce zatrzymywania się naniesionego brudu. Dużej głębokości rowki mogą być także powodem nieestetycznych zacieków w przypadku zmywania zgromadzonych w nich zabrudzeń – podkreśla Tomasz Jarzyna. 

Autor: Maciej Mituła
Współpraca: Baumit
0komentarzy