Skąd bierze się grzyb i pleśń na elewacji?

Mikroorganizmy na ścianach nowych budynków mogą pojawić się już w kilka miesięcy po zakończeniu budowy. Może to wynikać m.in. z nieprawidłowo przeprowadzonych prac lub z użycia nieodpowiednich materiałów.
  • Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu elewacja zachowa estetyczny wygląd

    archiwum/śnieżka

Gdy zauważymy nawet niewielkie plamy pleśni i grzybów, warto od razu interweniować. Bardzo szybko mogą się rozprzestrzenić, zagrażając nowej elewacji.

Czytaj: Jak usuwać grzyb i pleśń ze ścian. Poradnik 

Wykwity mogą się pojawić, kiedy nieodpowiednio przygotowane zostanie podłoże, na które kładziemy ostateczną warstwę. Jeśli będzie ono zawilgocone w trakcie robót, możemy być pewni, że wkrótce na elewacji pojawi się nalot. Niesprzyjającym czynnikiem jest również usytuowanie budynku niedaleko zbiornika wodnego, lub w zacienionym miejscu pośród drzew, co utrudnia bezpośrednią penetrację słońca.

- Co więcej, fasada zazwyczaj ma porowatą strukturę, dzięki czemu cząsteczki grzybów i pleśni mogą z łatwością się na niej osadzać. Aby zapobiec wykwitom, należy już na poziomie planowania elewacji ustalić dokładny przebieg prac przygotowujących ścianę do wykończenia, jak również zakup odpowiednich materiałów, które zawierają specjalne dodatki hamujące rozwój grzybów i pleśni - mówi Maciej Iwaniec z firmy Bauman, która produkuje materiały chroniące przed grzybami i pleśnią.

Zobacz: Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu 

Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu powierzchni, elewacja zachowa estetyczny wygląd, ściany będą odpowiednio zabezpieczone, a budynek nie straci na wartości. 

Autor: Zuza Gunia
0komentarzy