Elewacja domu wykonana z błędami. Jakie są skutki błędów i jak je naprawić

Błędy popełnione podczas wykonywania elewacji domu najczęściej uwidaczniają się już po kilku tygodniach po zakończeniu prac. Podpowiadamy, jak naprawić najczęstsze błędy wykonawcze popełniane przy wykonywaniu elewacji domu.
  • Elewacja domu jest jego wizytówką

    O tym, czy fasada naszego domu została wykonana prawidłowo, możemy przekonać się bardzo szybko, bo skutki popełnionych błędów widać już po kilku tygodniach od ułożenia elewacji.

    mk

Na wygląd elewacji domu wpływa ma wiele czynników oraz rzeczy, które z pozoru są tylko drobiazgami. Niestety przy wykonywaniu elewacji łatwo o niedopatrzenia i błędy. Większość z nich można jednak naprawić małym kosztem.

Mikropęknięcia, kredowanie i nieszczelność farby elewacyjnej

Pierwszymi widocznymi skutkami błędów popełnionych przy wykonywaniu elewacji są uszkodzenia powłoki malarskiej. Ich główną przyczyną jest zły wybór narzędzi malarskich lub niedopilnowanie warunków pogodowych w czasie pokrywania elewacji farbą.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić jakość farby elewacyjnej

Uszkodzenia powłoki elewacyjnej naprawimy za pomocą masy szpachlowej, właściwego środka gruntującego oraz nowej warstwy farby elewacyjnej.

Nieszczelne pokrycie elewacji może być wynikiem użycia wałka o zbyt krótkim włosiu. Do malowania chropowatych fasad należy stosować wałki z włosem o długości przynajmniej 18–22 milimetrów. Tylko tak długie włosie dotrze do każdego zakamarka.
Jak poprawić błąd wynikający z zastosowania złego wałka? Należy ponownie pomalować fasadę odpowiednim wałkiem bądź natryskiem hydrodynamicznym.

Jeżeli powłoka malarska na fasadzie kreduje się i ściera, to jest to spowodowane słabym związaniem powłoki, wywołanym zbyt szybkim jej wysychaniem. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy prace elewacyjne przebiegają w niewłaściwych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że elewację malujemy przy temperaturze od +5 do +25 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza na poziomie ok. 50 procent. A jak naprawić ten błąd? Należy zmyć fasadę i usunąć pył, a następnie zagruntować całą powierzchnię i ponownie pomalować ja farbą fasadową.

Mikropęknięcia mogą być spowodowane m.in. nałożeniem zbyt grubej warstwy farby lub nieodpowiednimi warunkami, w których wysychał tynk. Ten błąd możemy łatwo naprawić, jeżeli ubytki nie przekraczają szerokości 0,2 milimetra. Mikropęknięcia można wówczas uzupełnić, malując całą ścianę elastyczną farbą renowacyjną, szlamującą rysy i mikrospękania na elewacji.

Fasada się łuszczy, odbarwia i pokrywa ją korozja biologiczna

Pojawienie się tych zjawisk na elewacji jest skutkiem poważnych uchybień wykonawczych. Zaliczamy do nich pominięcie gruntowania podłoża, ingerencję w skład produktów, niewłaściwe zestawienie systemu powłokowego lub nienależyte wykonanie prac naprawczych podłoża.

Złuszczenia i odspojenia powłoki są w pierwszej kolejności wynikiem nieodpowiedniego przygotowania podłoża (nienaprawienie ubytków, pominięcie gruntowania, niezastosowanie preparatów poprawiających przyczepność itp.) oraz oddziaływania warunków atmosferycznych. Jak  naprawić tak poważne błędy? Luźne warstwy farby elewacyjnej należy usunąć myjką ciśnieniową lub szpachelką. Ubytki należy zagruntować i uzupełnić tynkiem odpowiadającym całości fasady. Na koniec wszystkie ściany trzeba pomalować farbą fasadową.

Algi, glony i inne mikroorganizmy na elewacji domu są problemem okolic o szczególnie dużej wilgotności. Pomimo pomalowania fasady farbą odporną na ich działania, mogą w takich warunkach środowiskowych pojawić się ponownie. Powodem jest nieusunięcie ognisk rozwoju i niezastosowanie preparatu grzybobójczego. Gdy pojawią się te problemy, ścianę należy dokładnie umyć, a następnie pokryć odpowiednim preparatem zwalczającym korozję biologiczną. Jeśli podłoże po wyschnięciu pyli, warto je zagruntować. Całość należy pomalować farbą fasadową.

Dobrze wiedzieć: Kiedy i po co stosować grunty i farby podkładowe  

Odbarwienia pojawiające się na całej powierzchni elewacji powstają najczęściej przez uszkodzenia składników farby (pigmentów) w wyniku kontaktu ze światłem słonecznym. Główną przyczyną tego błędu jest wybór koloru nierekomendowanego na daną elewację, który zawiera pigmenty o niskiej odporności na światło słoneczne. Czasami przyczyną takiego uszkodzenia może być malowanie zbyt świeżego, silnie zasadowego tynku na bazie spoiwa cementowego. Tego typu tynki zaleca się malować po 3–4 tygodniach ich sezonowania. Aby naprawić ten błąd należy dokładnie umyć fasadę, a następnie wymalować ją ponownie gotową farbą elewacyjną o odcieniu wybranym ze wzornika fasadowego.

Wszystkie zauważone uszkodzenia powłok malarskich na fasadach należy naprawiać jak najszybciej. Reagujmy od razu po ich zauważeniu,ponieważ tylko wtedy poniesiemy najmniejsze koszty naprawy błędów. Uszkodzenia na elewacji pogłębiają się z upływem czasu i prowadzą do zniszczeń głębszych warstw fasady – tynku, izolacji termicznej, a nawet materiału konstrukcyjnego muru. W szczególności zjawiska te dotyczą spękań powłoki i utraty przez nią szczelności.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Mariusz Szubert – ekspert marki Malfarb
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Komentarz został usunięty.
elewacje i tynki to nie jest łatwy temat, jak wskazuje ten artykuł można popełnić dużo błędów przy ich nakładaniu, zawsze mi się wydawało że to będzie najprzyjemniejszy etap budowy bo de facto powinien to być koniec prac nie sądziłam, że na tyle spraw dodatkowo trzeba zwrócić uwagę... Rozglądam się za konkretnym producentem i skłaniam się do Astex, macie jakieś doświadczenia?
Łucja, 27.08.2016, 11:21
zastanawiam się, czy trzeba kołkować styropian. Nie chcę, by elewacja odpadła mi po jakimś czasie ;)
pioy, 24.10.2016, 10:29
To zależy, jak gruby styropian kładziesz, ale jeśli standardowy, to obejdzie się bez kołkowania. Możesz go śmiało kleić - osobiście radziłbym pianoklejem, a nie klejem z wora, bo robota jest szybsza i łatwiejsza, bo pracujesz nim jak silikonem.
KotKarol, 25.10.2016, 08:56
Brzmi zachęcająco ;) Możesz mi polecić pianoklej? A tak w ogóle, to nie będzie mi się on rozpręzał? Nie chce by mi styropian wypchało.
pioy, 27.10.2016, 09:21
Nic Ci pianoklej nie rozpręży, spokojna Twoja rozczochrana :D Osobiście kleiłem tytanem, chyba 60 sek. super produkt. Bardzo fanie się z nim pracuje.
KotKarol, 02.11.2016, 11:49