Elewacja domu. Jakiego rodzaju materiał wybrać?

Najpopularniejsze są różnego rodzaju tynki. Ale cegła, kamień i drewno też się sprawdzą na zewnętrznych ścianach. Eksperci przestrzegają, że ważne jest stosowanie produktów z jednego systemu, żeby mieć gwarancję efektu.
 • domelewacja

  Tynki są najpopularniejszym materiałem na domowych elewacjach.

  paweł stauffer/nto
 • Elewacja drewniana

  mk
 • Elewacja domu po gruntownym remoncie

  Schüco

Nowe technologie produkcji oraz nowe, trwalsze rodzaje spoiw i innych komponentów do produkcji tynków i farb sprawiają, że te popularne materiały elewacyjne są obecnie dużo trwalsze niż dawniej.

Najpopularniejsze są farby i tynki silikonowe, bo „odpychają" kurz i zanieczyszczenia, co sprawia, że przez dłuższy czas elewacja domu nie wymaga czyszczenia. Oprócz silikonowych na rynku dostępne są także tynki: mineralne, akrylowe i silikatowe (krzemianowe) oraz hybrydowe – silikonowo-silikatowe .

Co jest najważniejsze przy wyborze produktów elewacyjnych?

– Produkty należy stosować w systemie, czyli od jednego dostawcy – podpowiada Waldemar Dzido, doradca techniczny z firmy Caparol Polska. – Taki system powinien uzyskać też aprobatę techniczną. Wtedy mamy pewność, że wszystkie produkty zostały przebadane w danym układzie i że takie rozwiązanie jest trwałe. Mieszanie produktów różnych producentów nie jest zalecane, ponieważ powstaje wtedy „przypadkowy" układ, w którym nie wiadomo, jak one ze sobą współpracują. W takiej sytuacji trwałość takiego rozwiązania jest nieznana – kontynuuje ekspert.

Zobacz: Jak poprawić wygląd elewacji domu?

Rozważający zakup tynku na systemie ociepleń powinniśmy wziąć pod uwagę, że na trwałość takiego tynku bezpośredni wpływ ma także to, co znajduje się pod nim.

Tynki cienkowarstwowe (o grubości 1,5–3 mm) można stosować na wszystkie typowe podłoża np. ściany z bloczków z betonu komórkowego, ceramiki i silikatów, klejonych na cienkie spoiny. Tynki cienkowarstwowe to gotowe do nakładania masy lub suche mieszanki do zarabiania wodą, oferowane w bogatej gamie kolorystycznej.

Można z nich uzyskać dekoracyjną fakturę elewacji – zależy ona od wielkości ziaren kruszywa, a więc od tego, jaką kupimy mieszankę, oraz od narzędzi użytych do jego zacierania. Najpopularniejsze są faktury typu kornik i baranek, które uzyskuje się przez zacieranie tynku plastikową pacą. Zawarty w mieszance żwirek, tocząc się w trakcie zacierania, rysuje tynk zgodnie z ruchami pacy. 

Licówka na elewacji domu

Do wykończenia elewacji stosuje się także cegłę elewacyjną (tzw. licową), klinkierową oraz silikatową, w różnorodnej kolorystyce (czerwienie, biele, brązy, granaty, w odcieniach żółtego) i o różnym rodzaju powierzchni.

Przeczytaj poradnik: Malowanie elewacji

Jeśli stosujemy cegłę na całą elewację, to już na etapie projektowania domu należy uwzględnić stawianie ścian trójwarstwowych, w przypadku cieńszych potrzebny będzie szerszy fundament, na którym posadowimy ceglany mur. Cegły mają tę zaletę, że są niskonasiąkliwe, ale niestety nietanie. Tańszym rozwiązaniem jest stosowanie płytek klinkierowych, gresowych lub silikatowych.

Elewacja z klinkieru jest trwała, mrozoodporna i ładnie wygląda, ale wymaga idealnego położenia - np. zaprawa musi mieć odpowiednią konsystencję i parametry dobrane do nasiąkliwości cegieł, nie powinno się do niej dodawać plastyfikatorów pogarszających przyczepność zaprawy do podłoża i mogących powodować pękanie zaprawy, a prac murarskich nie można prowadzić w trakcie deszczu czy mrozów.

Co ważne, cegły klinkierowe lepiej zamówić w jednej partii na cały budynek, bo mogą się rożnić kolorem (to efekt użycia różnego rodzaju gliny). Cegły takie trzeba składować w odpowiednich warunkach – nie na ziemi, ale na paletach. Powinny być też zabezpieczone folią budowlaną przed deszczem i słońcem.

Drewno i kamień na elewacji

Do elewacji drewnianych stosuje się najczęściej drewno świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe. Modne jest łączenie drewna z innymi elementami, np. kamieniem czy cegłą.

Nowym na rynku rozwiązaniem jest także stosowanie na elewacje drewna termowanego – jest ono poddawane obróbce w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu jest bardziej odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Jest jednak także bardziej kruche w obróbce.

Z kolei stosując na elewacji kamień, warto pamiętać o wyborze różnych faktur tego materiału: na dole elementy szorstkie i chropowate, które wydają się cięższe, im wyżej – tym bardziej gładkie. Najczęściej wykorzystuje się piaskowiec granit, sjenit oraz niektóre odmiany wapieni. Najbardziej wytrzymałe i najtrwalsze są granit i sjenit, a najmniej odporne, zwłaszcza na działanie substancji chemicznych - wapienie.

Zobacz również: Elewacja z cegły klinkierowej

Płyty przykleja się do ściany specjalnym klejem lub przytwierdza do metalowego stelaża.Wybór techniki zależy od rodzaju i stanu podłoża oraz ciężaru płytek. Kamień naturalny szczególnie polecany jest na cokoły, obramienia okien i drzwi oraz jako element dekoracyjny elewacji. 

Autor: Edyta Hanszke
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Nad rodzajem elewacji, warto zastanowić się już na etapie zakupu projektu domu. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór materiałów. Na stronie internetowej KBProjekt, każdy projekt można obejrzeć w czterech propozycjach wizualnych. To spore ułatwienie dla niezdecydowanych. http://www.kbprojekt.pl/1583/magnolin
Kbprojekt, 25.03.2015, 09:33
jetsem fanem tzw "baranka" czyli tynkow mineralnych, zdecydowalem sie na marke foveo tech
ostrun, 29.10.2015, 19:49
też jestem na etapie wyboru - z każdym przeczytanym artykułem dowiaduje się czegoś nowego... najpierw jaki styropian potem jaki tynk a teraz że lepiej cały system, na szczęście producent o którego poleca mi ekipa - Astex - ma w ofercie całe systemy
Łucja, 27.08.2016, 11:31