Elegancki piaskowiec do domu, ogrodu i parku. Zobacz zdjęcia

Przedstawiamy zalety kamienia, z którego powstają wspaniałe ogrodzenia, elewacje domów i ozdoby do ogrodu.
 • Ozdobna armata wykonana z piaskowca

  Ozdobna armata wykonana z piaskowca, może znaleźć swoje miejsce nie tylko w pobliżu zabytkowych zamków czy murów obronnych

  Tadeusz Klocek
 • Piaskowiec, wydobywany w kopalniach pod Szydłowcem

  Piaskowiec, wydobywany w kopalniach pod Szydłowcem, ma różne barwy od brązowej, przez żółtą po białą

  Łukasz Wójcik
 • Balustrada z piaskowca

  Bardzo popularne jest wykonywanie z piaskowca balustrad na balkony czy tarasy

  Tadeusz Klocek
 • Mały zamek wykonany z piaskowca

  Mały zamek wykonany z piaskowca

  Tadeusz Klocek

Kremowym, żółtym, białym i kilkoma innymi jeszcze kolorami mieni się piaskowiec - kamień, który choć znany od wieków, nie zawsze był doceniany. Współcześnie wraca do łask. Chętnie wykorzystywany jest przy wykańczaniu zwłaszcza domów jednorodzinnych. Wykonuje się z niego ogrodzenia, elewacje, balustrady, kominki, posadzki na tarasy czy oczka wodne.

Przed wiekami piaskowiec wydobywano i przerabiano wyłącznie na osełki do kos czy koła młyńskie. Na terenach, gdzie współcześnie znajdują się jego pokłady, ten produkt naturalny jest wyjątkowo ceniony i często wykorzystywany. Tak jest choćby w powiecie szydłowieckim na Mazowszu, który obecnie zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem ilości pokładów piaskowca.

Zobacz też: Płyty tarasowe ze strukturą piaskowca

CO MOŻNA ZROBIĆ Z PIASKOWCA?

Ten kamień wraca do łask. Wystarczy spojrzeć choćby na wiele polskich domów jednorodzinnych.

- Można zrobić z niego mnóstwo rzeczy w domu, ogrodzie czy mieszkaniu – przekonuje Anna Kowalska, przewodnicząca Partnerstwa „Piaskowiec Szydłowiecki" i właścicielka kopalni.

Można spotkać wykonane z tego kamienia: schody, oczka wodne, elewacje domów, balustrady, posadzki na tarasach, parapety, ogrodzenia, rzeźby, baseny, alejki ogrodowe, kominki. Wiele osób decyduje się na ozdobienie piaskowcem ściany na przykład w salonie. Wykonuje się z niego także donice, klomby czy ławki.

ZALETY PIASKOWCA

- Piaskowiec to wyjątkowy materiał. Nie dość, że łatwy do obróbki to jeszcze występuje w różnych bardzo ładnych i elegancko prezentujących się już na gotowych wyrobach kolorach – dodaje Anna Kowalska, wyliczając biały, kremowy, żółty czy szary kolor.

Specjaliści podkreślają, że piaskowiec jest również najlepszym materiałem do wykańczania elewacji oraz do budowania wszelkiego typu ogrodzeń ze względu na odporność na zmiany klimatyczne i atmosferyczne.

- Potwierdzają to liczne zabytki, choćby w naszym regionie, ale także w Polsce, między innymi Wawel, które zostały wybudowane właśnie z piaskowca i dziś nadal możemy cieszyć się ich widokiem – dodaje Anna Kowalska. – Poza tym z piaskowca budowano również nagrobki.

Anna Kowalska dodaje, że na rynku znajduje się mnóstwo środków do pielęgnacji kamienia.

- Są też różnego rodzaju impregnaty, które stosuje się właściwie nie tylko nie po to, by uodpornić kamień na działania zewnętrzne, bo sam w sobie jest bardzo trwały, ile ułatwić sobie późniejsza pielęgnację kamienia związaną choćby z utrzymaniem kolory czy wydobyciem głębszej barwy – dodaje Anna Kowalska.

Zobacz też: Kamień dekoracyjny we wnętrzu

PIASKOWIEC - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W PIGUŁCE

Jest to drobnoziarnista, zwięzła skała osadowa powstała w wyniku scementowania ziaren kwarcu, skaleni, miki oraz okruchów innych skał i minerałów za pomocą spoiwa ilastego, krzemionkowego lub żelazistego. Przyjmuje różne zabarwienia od szarego po żółte, czerwone, brązowe i białe. Piaskowce są zwykle relatywnie miękkie i łatwe w obróbce, zwłaszcza tuż po wydobyciu, natomiast po wyschnięciu twardnieją. Z tego względu od wieków są stosowane w budownictwie jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy.

Monika Daszkowska „Echo Dnia"
daszkowska@echodnia.eu 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy