Drewno termowane - na tarasy, elewacje, do łazienek i kuchni (zdjęcia)

Wysoka temperatura, jakiemu poddawane są w tym procesie rodzime gatunki drewna, zabija "żyjątka", sprawia też, że drewno jest wytrzymalsze i może konkurować z gatunkami egzotycznymi.
 • Taras z drewna termowanego

  Dzięki odpowiedniej technologii obróbki termicznej rodzime odmiany drewna stają się bardziej odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Dzięki tym właściwościom drewno termowane można stosować na zewnątrz - na tarasy, elewacje, okna, drzwi, meble ogrodowe, a nawet obudowy basenów. Sprawdza się również w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności - łazienkach, kuchniach, saunach.

  Śląski Klaser Drzewny
 • Drewno terowane w łazience

  Podłoga w łazience może być wykonana z drewna termowanego.

  Śląski Klaser Drzewny
 • Mata łazienkowa drewniana

  Mata łazienkowa wykonana z drewna wygrzewanego w wysokiej temperaturze.

  Śląski Klaser Drzewny
 • Pólka łazienkowa

  Półka na wannę z drewna termowanego

  Śląski Klaser Drzewny
 • Aranżacja łazienki z wykorzystaniem drewna termowanego

  Drewno termowane z powodzeniem może być stosowane nawet na podest pod prysznicem.

  Śląski Klaser Drzewny
 • Łazienka

  Wykorzystanie drewna termowanego w łazience

  Śląski Klaser Drzewny
 • Drewniany taras

  Podczas termowania drewna dochodzi do skarmelizowania cukrów. Dzięki temu drewno uzyskuje ciemną barwę, zbliżoną wyglądem do egzotycznych gatunków drewna

  Śląski Klaser Drzewny

Drewno termowane (zwane też termo drewnem) łączy w sobie zarówno niezwykłe parametry jakościowe - odporności na biodegradację i wodę, jak i "długowieczność" i jednoczesną "lekkość" - wyjaśnia Paulina Maria Galińska, ze Śląskiego Klastra Drzewnego, stowarzyszenia firm z branży drzewnej. Może być ono zastępstwem dla ciężkiego drewna egzotycznego stosowanego szczególnie na tarasy

Zobacz również: Tarasy z drewna. Jaki materiał wybrać?

Drewno termowane jest od lżejsze od drewna egzotycznego (obróbka termiczna sprawia jego "odchudzenie" o ok. 15 proc.), całkowicie wyzwolone z procesów życiowych – zatem nie ma szans na deformację w czasie użytkowania i nie zawiera żadnych robaków.

Podczas termowania rodzime gatunki drewna uzyskują też efekt ciemnienia, tak że przypominają drewno egzotyczne. – W zależności od rodzaju drewna, otrzymujemy różny odcień po termowaniu. Sosna przykładowo uzyskuje ciemno czekoladowy kolor, natomiast jesion – bardzo modną dziś szlachetną szarą patynę w delikatnym brązie – kontynuuje Galińska.

Ważne jest także to, że taki materiał nie wymaga żadnej konserwacji, a w wyniku eksploatacji – delikatnie szarzeje i blednie – nie jest odporny na promieniowanie UV.

Jeśli z drewna termowanego chcemy wyciągnąć mocną barwę, wystarczy je olejować, bez użycia żadnych środków konserwujących.

Możliwe jest termowanie niemal każdego gatunku drewna, niemniej jednak warto wcześniej sprawdzić, jaki efekt otrzymamy z przypadku konkretnego drewna.

Obecnie drewno termowane ma zastosowanie na tarasach, elewacjach, wnętrzach saun i łazienek, podłogach, blatach kuchennych – wszędzie tam, gdzie jest kontakt z wodą!

Warto przeczytać: Drewno w łazience musi być zabezpieczone

– Istnieją też technologie produkcji okien, w których głównym materiałem jest drewno termowane, które oprócz lekkości, ma również zwiększone parametry cieplne, tzn. jest lepszym izolatorem – a w przypadku zastosowania tego w oknach – gwarantuje lepszą izolacyjność cieplną budynków – energooszczędność– wyjaśnia Paulina Maria Galińska ze Śląskiego Klastra Drzewnego.

Jej zdaniem możliwości wykorzystania tego materiału są ogromne. Wszystko zależy od producentów. Drewno termowane to produkt ekologiczny, wspomagający energooszczędność, zdrowy, higieniczny, naturalny i lekki.

Wykonane z niego deski tarasowe czy elewacyjne występują standardowo w takich samych profilach i podobnie się je montuje – dokładnie tak, jak deski nietermowane.
– Istnieje wiele sposobów montażu, niemniej jednak najlepszy jest taki, w którym nie ingerujemy w samo drewno – czyli jak najmniej wiercimy – sugeruje Galińska. – Ze względu na delikatny charakter, potrafi się kruszyć, dlatego montaż wymaga jedynie większej ostrożności niż w przypadku drewna egzotycznego. Firmy wykonawcze stosują np. montaże ukryte, które nie uszkadzają drewna.

Ponieważ termowane drewno jest mniej odporne na złamanie, w związku z tym nie stosuje się go jako materiał konstrukcyjny. 

Na czym polega termowanie drewna?

Termowanie – inaczej wygrzewanie – polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej. W wyniku czego powstaje materiał o zmienionych, nowych właściwościach, ciemniejszym kolorze (wraz ze wzrostem temperatury obróbki cieplnej osiąga się ciemniejszy i bogatszy kolor), o ograniczonych możliwościach pochłaniania wody, co wpływa z kolei na ograniczenie rozwoju grzybów i bakterii. W procesie usuwana jest żywica – mamy więc pewność, że nie wypłynie. 

Polecamy: Urządzamy saunę w domu

Metoda ta wywodzi się z Finlandii. Sam proces termowania jest całkowicie ekologiczny – drewno poddawane jest działaniu wysokiej temperatury  (między 160 a 230°C) w otoczeniu pary wodnej.Trwa od 48 do 96 godzin. – Dopiero termowanie właściwe (pow. 70 godzin) może zagwarantować wysoką jakość i właściwości odpowiednie dla drewna termowanego – podkreśla przedstawicielka Śląskiego Klastra Drzewnego.

Drewno termowane jest zazwyczaj o 20–50 proc. droższe od drewna naturalnego. 

Autor: Edyta Hanszke
0komentarzy