Cokoły z cegieł klinkierowych. Detale elewacyjne estetyczne i trwałe

Detale decydują o estetyce elewacji. Wśród nich są również cokoły, które są szczególnie narażone na działanie negatywnych wpływów czynników zewnętrznych. Dlatego najlepiej wykonać je z trwałego materiału, np. cegły klinkierowej.
  • Cokół i detale elewacyjne z klinkieru

    Röben
  • Cokół z klinkieru

    Röben

Coraz większą popularnością cieszą się cegły klinkierowe, które charakteryzują cię dużą wytrzymałością i bardzo niskąj nasiąkliwością. Ponadto klinkier jest odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu inwestorzy stosują klinkier na całej elewacji lub decydują się na wyeksponowanie poszczególnych jej fragmentów poprzez zastosowanie cegieł lub płytek elewacyjnych.
W przypadkau, gdy ściana domu pokryta jest tynkiem, zaleca się wykończenie klinkierem tych miejsc, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Jak dopasować cokół

 Cokół, czyli podstawa ściany, narażony jest na m.in. na padający i odbijający się od ziemi deszcz, zalegający śnieg, wilgoć od gruntu oraz uszkodzenia mechaniczne (uderzenia ciężkimi przedmiotami, kopnięcia). Aby zapewnić ścianie odpowiednią ochronę, oprócz wyboru materiału odpornego na czynniki zewnętrzne, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  1. murowany cokół to stosunkowo duże obciążenie dla konstrukcji ściany, dlatego musi być uwzględniony przy obliczaniu szerokości ławy fundamentowej, która w takim przypadku powinna być większa. Jeśli zdecydujemy się na późniejszym etapie, cokół można jeszcze oprzeć na konsoli odciążającej lub zamiast cegieł zastosować płytki klinkierowe, które są dużo lżejsze;
  2. cegły umieszcza się w strefie cokołowej na wysokość do ok. 30 cm. Na taką wysokość odbijają się krople przy silnym deszczu. Z tego względu nie zaleca się cokołów niższych niż 20 cm, rzadko też spotykane są wyższe niż 50 cm;
  3. cokół powinien być koniecznie cofnięty bądź wysunięty przed lico ściany. Cokół cofnięty dobrze chroni przed podmakaniem dolnej strefy ściany, ponieważ woda deszczowa spływa po górnej części elewacji na ziemię. Cokół wystający przed lico ściany nie gwarantuje takiej ochrony, ale rozstrzygające mogą się okazać kwestie estetyczne. Jeśli inwestorzy chcą nadać budynkowi masywności, mogą zdecydować się na cokół wysunięty. Trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć go przed działaniem wody, by nie powodował zawilgocenia i niszczenia ściany. W celu zaizolowania strefy cokołowej, można np. zastosować skośne kształtki klinkierowe lub wykonać pochyłą obróbkę z blachy, wysuniętą kilka centymetrów przed powierzchnię cokołu.

 

Murowanie cokołów - etapy wykonania prac

Pierwszy etap prac to wykonanie fundamentów i izolacji poziomej.
Drugi etap (murowanie strefy cokołowej) trzeba zacząć od narożników. Naroża układa się schodkowo na odpowiednią wysokość (np. pięciu warstw), dokładnie poziomując cegły.
Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie, można przystąpić do murowania przestrzeni między nimi. Najpierw należy właściwie umieścić pas uszczelniający.
Następnie, murując pierwszą warstwę cegieł, zaleca się pozostawienie co drugiej–trzeciej fugi pionowej pustej (otwartej), aby umożliwić wentylację wewnętrznych warstw ściany. W trakcie dalszego murowania, w obszarze cokołu powinno się wykonać tak zwaną izolację typu Z. Jest to ułożona w formie litery Z papa bitumiczna lub odpowiednia folia z tworzywa sztucznego, o grubości co najmniej 1,2 mm. Leży ona górną częścią w ścianie konstrukcyjnej, a dolną w murze z cegły klinkierowej. Folia powinna być poprowadzona po zewnętrznej stronie ściany konstrukcyjnej, na długości co najmniej 150–300 mm nad gruntem, w górę.

Cegły klinkierowe muruje się na puste spoiny. Gdy zaprawa się zwiąże, spoiny należy wypełnić specjalną fugą przeznaczoną do klinkieru, co pozwoli zabezpieczyć cegły przed wnikaniem wilgoci i zapobiegnie powstawaniu wykwitów na powierzchni cegieł. Po fugowaniu trzeba usunąć nadmiar zaprawy i wyczyścić cegły lub płytki klinkierowe z zabrudzeń. Zaleca się ochronę cokołu przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami, zarówno w trakcie jego wykonywania, jak i świeżo po zakończeniu prac.

Uwaga
Aby przez długie lata cieszyć się czystym, estetycznym cokołem bez białych nacieków warto zatrudnić sprawdzonego i wykwalifikowanego wykonawcę, specjalizującego się w murowaniu klinkieru. 

Autor: mk
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

I am generally looking for brand spanking new facts about this
kind of essential subject matter, and am especially
delighted once I discover sites that happen to be well-written and
well-researched. Thank you for providing this kind of superb information, and I search onward to reading more
right from the blog in the long term. http://at-home-massage-nj.njmassage.info/at-home-massage/2015/02/forty-d...
women's massage, 29.12.2019, 20:29