Wymiana pokrycia dachowego z azbestu - na co zwrócić uwagę

Azbest był jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Doceniano jego dużą elastyczność, niepalność czy wysoką wytrzymałość. W połowie lat osiemdziesiątych uznano, że azbest jest szkodliwy dla zdrowia.
 • Płyty eternitowe na dachu domu

  Dachy obiektów, które posiadają szkodliwy eternit, zazwyczaj były budowane lub remontowane kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Obecnie liczba modernizowanych obiektów wciąż rośnie. W małej gminie jest to około 20 domów jednorodzinnych rocznie.

  Cembrit
 • Płyty dachowe z włókno-cementu

  Pokrycie z płyt z włókno-cementu jest trwałe i lekkie.

  Cembrit
 • Naturalne pokrycie dachowe

  Drewniane gonty mogą być eksploatowane nawet przez 50 lat. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków ochrony drewna.

  mk
 • Pokrycie z dachówki ceramicznej

  Dachówki ceramiczne i betonowe dostępne są w wielu kształtach i kolorach. Dlatego jesteśmy w stanie zaaranżować z nich dach do domu w dowolnym stylu architektonicznym.

  Röben
 • Dachówka ceramiczna na dachu

  Dachówki dostępne są w wielu kolorach. Jeżeli zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną, będziemy mogli wybierać ze znacznie większej skali kolorystycznej, niż wśród dachówek betonowych. Jeżeli chodzi o dachówki betonowe, to dominują kolory klasyczne: grafity, czernie, czerwienie, ceglane. Jeśli marzy się nam oryginalna barwa pokrycia np. niebieska, to wśród dachówek betonowych będzie nam trudno taki znaleźć.

  Braas
 • Blachodachówka

  Pokrycia wykonane z blachy cieszą się coraz większą popularnością.

  Ruukki

W całej Polsce trwa program usuwania azbestu z budownictwa. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę starego pokrycia dachowego, powinniśmy zapoznać się z szeregiem procedur, których musimy przestrzegać podczas usuwania eternitu.

Więcej na temat azbestowego problemuW Polsce może zalegać jeszcze 15 mln ton azbestu 

Warto uświadomić sobie, że przez azbest rozumiemy grupę minerałów krzemianowych tworzących włókna. Tymczasem eternit jest nazwą handlową, która z czasem stała się nazwą potoczną materiału do produkcji wyrobów budowlanych azbestowo-cementowych. 

W złotej erze eternitu powstało wiele wyrobów zawierających azbest. Prawie 90 procent z nich wykorzystywane było w budownictwie – do wykonywania pokryć dachowych, płyt elewacyjnych i rur. Podczas wymiany produktów zawierających azbest konieczna jest wiedza, na temat niebezpieczeństwa z tym związanego. Uszkodzony eternit jest materiałem niebezpiecznym – zwłaszcza podczas demontażu (gdy łamie się i kruszy). Wtedy z eternitu uwalniają się do powietrza rakotwórcze włókna azbestowe (tzw. pył azbestowy). Są one bardzo szkodliwe dla człowieka, ponieważ dostając się do organizmu, osiadają w płucach, z których nie mogą być już usunięte. 

Cała masa szkodliwego eternitu na dachach polskich domów

W Polsce połowa wszystkich dachów domów wciąż jest pokryta eternitem. Jest to spowodowane między innymi obawami przed samym procesem usuwania azbestu z dachu – za utylizację azbestu odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości. Kolejną niedogodnością są koszty zmiany pokrycia (usunięcie eternitu z dachu i utylizacja jego metra kwadratowego to koszt średnio 30 złotych, a do tego trzeba doliczyć koszt zakupu i ułożenia nowego pokrycia) oraz brak wiedzy na temat dostępnych, alternatywnych materiałów dachowych.

Uwaga! Pamiętajmy, że część gmin oferuje nawet całkowity zwrot środków wydanych na usuwanie azbestu. Wystarczy jedynie zapoznać się procedurami finansowania projektu usuwania pokryć dachowych zawierających eternit. Informacji o tym, czy dana gmina prowadzi program utylizacji azbestu udziela Wydział Ochrony Środowiska.

– Demontażu pokryć dachowych zawierających azbest należy dokonać nie później niż do 2032 roku. Ze względu na koszt wymiany, wiele osób decyduje się na samodzielne usunięcie eternitu z dachu. Ale uwaga! Tego typu samowola jest szeroko odradzana. W momencie niedopełnienia obowiązku inwentaryzacji wyrobów azbestowych, grozi kara od 10 zł do nawet 20 tys. zł. Za nieprawidłowe składowanie szkodliwego materiału grozi zaś grzywna od pięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych – komentuje Maciej Duszczak, Marketing Manager z Cembrit.

Praca z eternitem, szczególnie dla osób nieodpowiednio do tego przygotowanych, jest bardzo szkodliwa. Dlatego najrozsądniej jest wynająć profesjonalną firmę zajmującą się demontażem wyrobów azbestowych. Powinna ona mieć uprawnienia do pracy na danym terenie oraz na transport odpadów, zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest. Umowa z wykonawcą powinna zawierać przede wszystkim łączną kwotę za demontaż, transport i utylizację azbestu, wyrażoną w złotówkach. Listę certyfikowanych wykonawców, którzy zajmują się demontażem eternitu można znaleźć w wydziałach ochrony środowiska starostw powiatowych.

Minimum 30 dni przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych pokrycia dachowego trzeba zgłosić ten fakt w starostwie. Starostwo ma 30 dni na wyrażenie sprzeciwu. Jeżeli w tym czasie nie będzie informacji o sprzeciwie, można przystąpić do robót rozbiórkowych. Zdemontowany azbest musi trafić na specjalistyczne składowisko. Właściciel nieruchomości powinien otrzymać ze składowiska stosowne poświadczenie na karcie przekazania odpadów.

Przeczytaj poradnikJak bezpiecznie pozbyć się azbestu 

Po demontażu szkodliwego materiału z dachu musimy zastąpić go innym. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań mogących z powodzeniem zastąpić azbest. Możemy zdecydować się na blachodachówkę, blachę, pokrycie z włókno-cementu, dachówki betonowe lub ceramiczne, gonty bitumiczne, czy pokrycia naturalne (np. gonty drewniane, strzechę).

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: CEMBRIT
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Najważniejsze przy wymianie azbestu to aby ciebie w lesie nie złapali.
waldek, 13.09.2014, 15:03
Warto przemyśleć dobrze jakie pokrycie chcemy wybrać! Poczytać warto tutaj: http://kb.pl/teksty/2014/07/26/pokrycia-dachowe-dachowka-ceramiczna-beto... , też miałam ciężko zdecydować się ale zdecydowałam dzięki wnikliwemu czytaniu różnych opinii na różne pokrycia.
magda906, 15.10.2014, 16:45
czy aby nie na pwno nie dom mostowiaków z m jak miłość?
gość, 21.04.2017, 19:32
Taki dach muszą zdemontować fachowcy. Moge polecić gont bitumiczny bp, to dobre i niedrogie rozwiązanie, godne rozważenia. Mam gont na swoim domu, dobrze się sprawdza, dach jest szczelny, ładnie wygląda.
jan, 06.10.2017, 05:01
Komentarz został usunięty.