Więźba dachowa z wiązarów prefabrykowanych

Coraz częściej więźba dachowa nie jest wykonywana na placu budowy, lecz jest dostarczana jako elementy prefabrykowane. To rozwiązanie dominuje w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Więźby z wiązarów zyskują też coraz większą popularność w Polsce.
  • Więźba dachowa z wiązarów

    O wielu lat w budownictwie eliminuje się zakres prac wykonywanych na placu budowy. Dlatego stosuje się fabrycznie przygotowane elementy. Dotyczy na przykład mieszanki betonowej robionej w betoniarce, którą coraz częściej zastępuje się towarową mieszanką betonową. Również w przypadku więźby dachowej, wykorzystuje się wiązary prefabrykowane.

    MiTek Industries Polska

Przy przemysłowej produkcji więźby dachowej wykorzystuje się różne technologie. Najczęściej stosuje się rozwiązanie polegające na spajaniu elementów drewnianych nowoczesnymi łącznikami. Mają one postać płytek kolczastych. Płytki robione są z blachy z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Wprasowuje się je w drewno w fabryce. Potrzebne są specjalistyczne stanowiska, ponieważ prasy muszą mieć nacisk min. 23 ton. Ponadto przy wciskaniu płytek w węzły wiązara musi być też zachowany jego projektowany kształt.Dzięki temu tworzą się powtarzalne elementy, z trwałymi i mocnymi połączeniami. Takie wiązary są elementami więźby, które szybko montuje się w całość konstrukcji już na budowie.

Dowiedz się: O wadach i zaletach różnych pokryć dachowych

Technologia prefabrykacji więźby dachowej z zastosowaniem płytek kolczastych pozwala nie tylko na szybkie wznoszenie konstrukcji dachu, ale też daje inne korzyści. Jedną z zalet jest możliwość wyeliminowania słupów na poddaszach, które powszechnie występują w tradycyjnych rozwiązaniach ciesielskich. Słupki takie ograniczają dowolny podział przestrzeni mieszkalnej na poszczególne pomieszczenia. 


Tradycyjna więźba dachowa
Więźba dachowa wykonywana tradycyjnymi metodami ciesielskimi ma najczęściej podpory. Gdy inwestor chce zmienić podział pomieszczeń na poddaszu poprzez przesunięcie ściany działowej, to słupki podporowe więźby mogą to bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić.fot. MiTek Industries Polska 

Więźba dachowa wiązarowa w kilku wersjach


Więźba dachowa
Dom według tego samego projektu lecz z różnego typu więźbą (Witkowscy)fot. MiTek Industries Polska

Więźby wiązarowe na poddasze mieszkalne mogą być stosowane zarówno na stropie betonowym, jak i z wykorzystaniem pasa dolnego wiązarów jako konstrukcji stropu. 


Więźba dachowa na murowanej ściance kolankowej
Wiązary dachowe zamocowane na murowanej ściance kolankowej (realizacja Wiązar System)fot. MiTek Industries Polska 


Wiązary ze zintegrowaną ścianką kolankową
Wiązary dachowe ze zintegrowaną ścianką kolankową (realizacja Hatek)fot. MiTek Industries Polska 


Wiązary z pasem dolnym jako konstrukcją stropu
Wiązary prefabrykowane z pasem dolnym jako konstrukcją stropu (realizacja Mabudo)fot. MiTek Industries Polska

Technologia łączenia drewna w użyciem płytek kolczastych pozwala uzyskać przestrzeń bez słupów nie tylko przy dachach prostych (np. dwuspadowych), lecz i tych o bardziej złożonych kształtach.  


Rozbudowana więźba dachowa
W tym domu prefabrykowane wiązary pozwoliły uzyskać otwartą przestrzeń (Wiązar-System)fot. MiTek Industries Polska

Również w przypadku konstrukcji więźby z lukarnami wiązary pozwalają wyeliminować słupy.
Oto przykład inwestora z Pobierowa. Zastosował on tego typu konstrukcje do nadbudowania kondygnacji na płaskim dachu pensjonatu. Aby dobrze wykorzystać dodatkową przestrzeń należało wyeliminować wszelkie słupy. Temu zadaniu sprostała technologia wiązarowa. Wystarczyło 2 dni dobrej pogody aby stała konstrukcja dachowa. Ponieważ więźba była bez słupów cale poddasze z lukarnami po obu stronach można było podzielić na 4 pokoje z łazienkami. 

Pensjonat w Pobierowie


Pensjonat
Pensjonat w Pobierowie. Przykład otwartej przestrzeni – więźba w montażu i gotowy pokój na poddaszu (Wasco)fot. MiTek Industries Polska 

Korzystając z fabrycznie przygotowanej więźby inwestor otrzymuje konstrukcję z odpowiadającego polskim normom drewna – sortowanego pod względem wytrzymałościowym oraz odpowiednio suszonego. Ma to ogromne znaczenie praktyczne. W przeciwieństwie do drewna mokrego, suszona tarcica nie skręca się zabudowana w więźbie. Dzięki temu płyty gipsowo-kartonowe montowane na poddaszu nie będą pękać. Nie będą się tworzyć szczeliny. Więźba prefabrykowana jest dużo bardziej odporna na grzyby, pleśnie i owady niż konstrukcja wykonana metodą ciesielską.

Warto przeczytać: Jak powstają prefabrykowane więźby dachowe

Uwaga! Prace w budownictwie charakteryzuje sezonowość. Z tego powodu warto zamówić prefabrykowaną więźbę dachową 2–3 miesiące przed planowanym montażem konstrukcji dachu.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: MiTek Industries Polska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Jakoś mnie to nie dziwi...to dobre i praktyczne rozwiązanie. Teraz wszystko się automatyzuje. Dlatego domów nie buduje się 5-10 lat, a w 3, 6 miesięcy... wszystko zależy od budżetu. Ile ja miałem problemu z wyborem odpowiedniego dachu. Jest stanowczo za duży wybór. Ja radziłem się z 3,4 fachowców zanim wybrałem https://www.dachy-okna.pl/ruukki-monterrey-premium.html. Teraz widzę, że jednak warto było się pomęczyć.
Jankowski8, 13.04.2015, 22:32
Wydaje mi się, że niektóre ekipy nie do końca rozumieją znaczenie więźby i fakt, że od jej konstrukcji zależy stabilność dachu jako całości i nie tylko. Tak jak ryba psuje się od głowy, tak często dom psuje się od dachu, więc solidność jest tu mega wskazana. U mnie na budowie zawsze używa się solidnych złączy ciesielskich z eArmet, one zapewniają dobrą jakość połączeń. Poza tym samo drewno - materiał mu być właściwie przygotowany, a najwięcej problemów jest z wilgotnością. Impregnacja dokonana w tartaku rzadko kiedy wystarcza, ale na szczęście mamy sprawdzone sposoby, by sobie z tym problemem poradzić.
Karol, 09.01.2017, 12:30
Komentarz został usunięty.