Prace na dachu: jakie można wykonywać zimą

Zima nie jest dobrym czasem na prace dekarskie. Jeżeli nie zdążymy do tego czasu zakryć dachu budowanego domu, to co prawda wiele prac możemy kontynuować, ale musimy się liczyć z utrudnieniami.
  • Prace dekarskie

    Budowa dachu w trudnych warunkach (np. zimą) wymaga sporego doświadczenia, bo bez tego trudno będzie we właściwy sposób reagować na zmieniające się warunki i podejmować rozsądne decyzje.

    Monier Braas

Gdy na placu budowy zastała nas zima, to najlepiej byłoby wstrzymać prace na etapie zbudowania konstrukcji dachowej. Jednak zdarza się, że ni możemy pozwolić sobie na przerwanie prac budowlanych na 2-3 zimowe miesiące.

Jakie prace na dachu możemy kontynuować zimą?

– W czasie mrozu możemy na przykład prawidłowo zamontować membranę dachową, ale pamiętajmy, aby możliwie szybko przykryć ją dachówkami. Trudne warunki mogą skrócić żywotność membrany. Należy pamiętać, że deklarowany czas odporności membrany na promienie UV jest liczony na całe życie membrany, a nie tylko na czas zakrycia jej dachówką – podpowiada Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola. – Poza tym musimy się liczyć z tym, że na membranę spadnie śnieg – co prawda powinna ona wytrzymać, ale z doświadczenia wiem, że śnieg potrafi być bardzo ciężki. Prowadziłem już kilka prac w okresie zimy, w celu zabezpieczenia membrany dachowej układaliśmy plandeki – można i tak, ale to utrudnia i podnosi koszty – tłumaczy D. Nowicki. Dlatego jeżeli decydujemy się na montaż membrany zimą najlepiej wybrać produkt o podwyższonej wytrzymałości. Zimą możemy bez większych komplikacji zamontować łaty, ułożyć dachówkę i zamontować rynny.

– Czasem pojawia się jednak problem nie do przeskoczenia. Pojawia się on przy obróbkach dekarskich: montażu taśmy kalenicowej pod gąsiorem, taśm do obróbki komina i innych przejść przez połać dachową (ściany, lukarn, mansard). A problem stąd, że taśmy należy bezwzględnie kleić na oczyszczonej i suchej powierzchni w temperaturze powyżej 0°C – przestrzega dekarz.

Zimna na etapie stanu surowego zamkniętego

Jeżeli zima zastanie nas już przy stanie surowym zamkniętym – z zamontowanymi oknami, jesteśmy w stosunkowo dobrej sytuacji. Ale i tak powinniśmy być ostrożni. Nie zaleca się na przykład układania izolacji termicznej na poddaszu lub więźbie dachowej. A to ze względu na wysoką wilgotność, która może zniszczyć materiał izolacyjny.

Jaka jest więc najlepsza recepta na spokojną budowę w czasie zimy? Zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy, której będziemy mogli zaufać. 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy