Pokrycie dachowe na lata. Wady i zalety różnych materiałów

Dachówki ceramiczne, betonowe, strzecha a może blachodachówka? Jakie wybrać pokrycie dachowe, by służyło nam jak najlepiej i jak najdłużej?
Pokrycie dachowe
Podczas wyboru dachówki pamiętajmy, że cięższe pokrycia dachowe są gwarancją lepszej izolacji akustycznej.

fot. Agata Kaźmierczak

 • Pokrycie dachowe
 • Strzecha na wiejskiej chacie
 • Blachodachówka z posypką

Decyzję o pokryciu dachowym powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. A jest w czym wybierać. Dachówki ceramiczne są jednym z najczęściej stosowanych materiałów pokryciowych. Ich młodszym rodzeństwem są dachówki betonowe. Powszechnie stosowane są również pokrycia z blachy oraz gonty bitumiczne (inaczej dachówki bitumiczne). Rzadko jako pokrycie spotyka się już teraz papy. Nawet, jeśli papa jest położona na dachu, to pełni raczej funkcję pokrycia czasowego, a nie docelowego. W domach drewnianych spotykamy bardzo ładne i stylowe pokrycia naturalne – strzechę, deszczułki drewniane, kamień.

Warto przeczytać: Niebezpieczny azbest (eternit): co mówią przepisy 

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od kilku czynników

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

 • teren, na którym budujemy dom – warto zapoznać się z warunkami zabudowy i zagospodarowania przestrzennego,
 • fundusze, które możemy przeznaczyć na materiał pokryciowy,
 • indywidualne gusta inwestora,
 • kształt dachu.

Warto wiedzieć: Dopasowanie pokrycia dachowego do pochylenia dachu 

Dachówki ceramiczne i betonowe – tradycyjne i praktyczne pokrycie dachowe

Oba rodzaje dachówek choć są do siebie bardzo podobne, charakteryzuje wiele różnic. Oba pokrycia dachowe spełniają tę samą funkcję – chronią budynek przed opadami. Oba rodzaje dachówek są niepalne. O ceramicznych mówi się, że są uniwersalne i stabilne, o betonowych, że są trwałe, odporne na mróz i... tańsze od ceramicznych. Jednak dachówka ceramiczna, naturalnie czerwona, wykonana z gliny ceglarskiej ma większe walory estetyczne w opinii użytkowników i specjalistów.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje dachówek ceramicznych:

 • esówka,
 • mnich-mniszka,
 • zakładkowa,
 • karpiówka.

Ceramiczne dachówki są niezwykle wytrzymałe, mogą wytrzymać nawet ok. 120 lat, betonowe „przeżyją" tylko połowę tego czasu. O dachówkach ceramicznych mówi się, że są stabilne. Dzieje się tak dzięki ich dość sporemu ciężarowi. Jednak w przypadku pokrycia dachowego ciężar może być zaletą lub wadą. Duża masa materiału pokryciowego chroni dach przed wiatrem. Jednak z drugiej strony, ciężaru może nie utrzymać zbyt słaba więźba dachowa.

Okazuje się także, że dachówka ceramiczna, używana właściwie od tysiącleci jest nie tylko trwalsza, ale i mniej nasiąkliwa od betonowej. Dachówki ceramiczne i betonowe mają jeszcze jedną ważną zaletę, są dobrym izolatorem dźwięków. W pomieszczeniach na poddaszu nie słychać odgłosu padającego deszczu.

Zobacz również: Czym kierować się przy wyborze dachówki na pokrycie dachowe 

Blachodachówki i gonty bitumiczne – lżejsze od dachówki i elastyczne

Oba rodzaje pokrycia dachowego zalecane są na dachy o lekkich konstrukcjach. Blachodachówki i gonty bitumiczne są w podobnej cenie. Jednak pokrycie dachu gontem dobrej jakości może okazać się tańsze od wykorzystania blachy. Dlaczego? Bo do prac nie są wliczane ani gąsiory, ani folia, cz inne ważne dodatki.

Jednocześnie nie zapominajmy, że pokrycie dachu blachodachówką jest przede wszystkim inwestycją tańszą niż pokrycie dachu dachówką standardową – ceramiczną czy betonową. W naszym kraju blachę stosuje się już od ponad 20 lat. Jest ona materiałem gładkim, dlatego doskonale nadaje się na pokrycie dachów domów w klimacie, gdzie zdarzają się obfite śnieżyce.

Dachówka bitumiczna jest pasem wyciętym z papy asfaltowej. Dzięki takim wcięciom pas przypomina ułożone na dachu dachówki. Papa jeszcze nie tak dawno była materiałem, którym pokrywało się dachy domów. Dziś odchodzi do lamusa. Zwykła papa ustępuje miejsca swoim następcom, m.in. właśnie gontom bitumicznym, które jednak są z nią bardzo związane. Gonty bitumiczne są przede wszystkim tanim i stosunkowo lekkim pokryciem dachowym. Metr kwadratowy waży ok. 6–14 kg.

Wadą blachodachówek jest wydzielanie dźwięków związanych z jej kurczeniem i rozkurczaniem się pod wpływem różnych warunków atmosferycznych, szczególnie słońca. Ale nie tylko, wielu użytkowników skarży się również na hałasy podczas deszczu. Krople deszczu, uderzając o blachę, dudnią. To może powodować niepokój wśród domowników. Zdaniem ekspertów z tym faktem można sobie łatwo poradzić. Podbijając solidnie blachę – folią. Można również wybrać balchodachówkę z posypką. W tym przypadku granulat pełni dwie funkcje. Po pierwsze wygłusza odgłosy deszczu oraz zapobiega zsuwaniu się śniegu z dachu (mniejsze ryzyko uszkodzenia systemu rynnowego). Po drugie kruszywo pełni również rolę ochrony przed działaniem środowiska naturalnego. 

Jeśli planujemy pokrycie dachu blachą, to wybierz blachę grubszą. Zwróć też uwagę na liczbę warstw ochronnych i czy na pewno znajdują się z obu stron blachy. Gdy decydujemy się na gont i wiemy, że nie stać nas na materiał dobrej jakości, powinniśmy zwrócić uwagę, czy firma dekarska zastosuje papę podkładową.

Przeczytaj także: Jak wykonać nowe pokrycie na dachu, z którego zdjęto eternit

Domy pokryte strzechą - to ekologiczne rozwiązanie i powrót do naturalności

W obecnych czasach zauważyć można powrót do ludowości. Coraz częściej przy pięknych nowoczesnych domach zobaczyć można altany pokryte strzechą. Ale nie tylko. W Polsce istnieją już firmy, zajmujące się pokryciami dachów strzechą. Strzecha to pokrycie dachowe współcześnie przeważnie z trzciny. Wykorzystuje się ją z reguły na dachach o dużym kącie nachylenia. Taki powrót do naturalności kosztuje jednak sporo. Cenę zrekompensuje nam fakt, iż domy takie doskonale komponują się z naturą i pięknie wyglądają. Trzcina może przetrwać nawet 70 lat. Dach posiada wysoką izolacyjność cieplną a także pochłania dźwięk. Strzecha trzcinowa wbrew pozorom jest materiałem trudno palnym, dzięki temu, że trzcina ma krzemionkę.

Wybór wśród materiałów jak widać jest dość spory. Pamiętajmy, że z reguły dachy pokryte dachówką ceramiczną bądź betonową są bardziej odporne na wszelakie zjawiska atmosferyczne, szczególnie zaś na wiatry i ogień. 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Czytając ten artykuł odnoszę wrażenie , że jest to artykuł sponsorowany na wzór tych zamieszczanych w Muratorze , o czym pewnie autorka zapomniała nadmienić W bardzo wielu punktach mija się z prawdą . Pokrycia cementowe , ceramiczne i stalowe praktycznie nie różnią się w tej chwili trwałością , jakością , szczelnością i odpornością ogniową . W czasach gdy większość poddaszy zaadaptowanych jest na mieszkania większą uwagę należy zwrócić na wszelkie dodatki uszczelniające i akcesoria używane do pokrycia dachu oraz na dokładne wykonanie wstępnego krycia i termoizolacji , która jest zarazem materiałem wygłuszającym . Materiał ostatecznego pokrycia to moim zdaniem tylko 30% sukcesu w wykonaniu całego przekroju dachu widzianego oczami mieszkańca domu od wewnątrz .
dekarz, 10.03.2013, 14:28