Jakiego dekarza wybrać? Poradnik

Sposobów na znalezienie dobrego dekarza jest kilka, np.z polecenia od znajomych albo rekomendacji producentów. Dobrze, jeśli firma dekarska, z którą rozmawiamy, może pochwalić się swoimi zadowolonymi klientami, realizacjami i certyfikatami.
  • dach  Rȍben

    Rȍben

Wybór firmy dekarskiej jest ogromnie istotny. Od tego zależy nie tylko ogólny wygląd naszego domu, ale też komfort użytkowania oraz koszty, jakie musimy ponieść z tego tytułu.

Poszukiwanie firmy w portalach internetowych czy książkach telefonicznych bez sprawdzenia jej jest mocno ryzykowne. Namiarów na okolicznych dekarzy możemy szukać też w cechach rzemieślniczych.

Dekarza warto poszukać z wyprzedzeniem, bo dobre firmy dekarskie mają zapełnione kalendarze. A fachowa wiedza dekarza może się okazać przydatna już na etapie wyboru materiału na pokrycie dachowe.

Przed podpisaniem umowy z dekarzem powinniśmy upewnić się, jakie ma doświadczenie, czy legitymuje się odpowiednim wykształceniem i czy się doszkala, jakimi certyfikatami może się pochwalić i czy jest możliwość poznania opinii jego klientów. Rozmowa z osobami, u których dana firma pracowała, może być bezcenna. Oczywiście można też poczytać o niej wpisy w internecie, choć trzeba mieć na uwadze, że zwykle są one anonimowe, a więc niekoniecznie rzetelne.

Przeczytaj poradnik: Dachówki ceramiczne czy betonowe

Zatrudnienie niewykwalifikowanych dekarzy może kończyć się na przykład wadliwym przybiciem łat. To błąd, który da się naprawić, ale może nas to kosztować nawet trzy razy więcej niż pierwotne koszty ułożenia dachu przez fachowca. Ale niewłaściwe położenie dachu może się nawet skończyć katastrofą budowlaną.

Zanim podpiszemy umowę z wykonawcą, sprawdźmy wykształcenie i przygotowanie zawodowe (poparte dokumentami) pracowników firmy dekarskiej, którą chcemy wybrać. Taką firmę może dziś założyć niemal każdy. Nasz niepokój powinny już na wstępie wzbudzić stosunkowo niskie koszty usługi.  

Cenna wiedza: Jak złożyć reklamację na źle wykonane usługi budowlane 

Najlepszą rekomendacją dla firmy jest liczba zakończonych z sukcesem inwestycji – zapytajmy, jakie firma ma doświadczenie, poprośmy o wskazanie miejsc tych realizacji, zdjęć oraz opinii klientów.

Dekarz z dyplomem mistrzowskim

Ważna jest także przynależność do organizacji zawodowych (cechów, stowarzyszeń). Choć w Polsce zrzeszanie się – niestety – nie jest obowiązkowe, to jednak firma legitymująca się dyplomem mistrzowskim (można go sprawdzić w izbie rzemieślniczej) i należąca do takiej organizacji jest bardziej wiarygodna.

Zobacz również: Szukanie dobrego dekarza w kilku krokach

Także firmy produkujące pokrycia dachowe prowadzą własne programy certyfikacji dekarzy, organizują dla nich szkolenia i konkursy, a najlepszych usługodawców polecają inwestorom. – Program ma na celu przede wszystkim zmotywowanie dekarzy do stałego podnoszenia kwalifikacji i rozwijania umiejętności zawodowych – informują przedstawiciele Monier Brass, prowadzącej projekt Superdekarz.

– Wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii musi iść w parze z fachowymi szkoleniami. Certyfikacja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie wśród inwestorów na wykształconych specjalistów, którym bez obaw można powierzyć budowę dachu.

To, że firma może się pochwalić dyplomami, certyfikatami czy nagrodami, to dowód, że się rozwija. 

Ważne są też narzędzia (tradycyjne, elektronarzędzia, wyciągi czy windy do transportu dachówek do góry, rusztowania, ale te najczęściej możemy podpatrzeć dopiero na budowie.

Dekarz ubezpieczony

Wybierając dekarza warto też zapytać, czy firma jest ubezpieczona i w jakim zakresie. To zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Jeśli już wybraliśmy firmę dekarską, to koniecznie podpiszmy z nią umowę przed wpłaceniem jakichkolwiek pieniędzy. W takiej umowie powinien znaleźć się zakres prac, harmonogram i całkowite koszty ich wykonania. Ułatwi nam to dochodzenie swoich praw w przypadku nieporozumienia czy potrzeby złożenia reklamacji. W umowie warto zapisać konsekwencje za opóźnienia i informację o warunkach gwarancji na wykonane prace dekarskie. 

Autor: Edyta Hanszke
2komentarzy